Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlą…
2019-09-18, 14:28 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Loża Radiowa na II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - rozmowa z Markiem Gróbarczykiem
W środę 18 września Loża radiowa wybrała się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, by śledzić drugi dzień II Kongresu Żeglugi Śródlądowej. Impreza robiąca duże wrażenie, prelekcje, dyskusje, zamknięte spotkania robocze, ponad 700 gości, pokaźna reprezentacja dziennikarzy, nie tylko regionalnych. Udało nam się zaprosić do stolika Radia Opole aż siedmiu gości.
Naszym pierwszym gościem był Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zapytaliśmy, czy w Polsce wystarczy pieniędzy i wody do zrealizowania ambitnych rządowych planów rewitalizacji rzecznych szlaków. Odpowiedział, że to rzeczywiście kwestia kluczowa, bo z jednej strony trzeba zorganizować finanse, a z drugiej zadbać o retencję, bo wody w Polsce rzeczywiście brakuje. Ale, jak dodał, w planach jest zrealizowanie blisko stu inwestycji związanych z dużą retencją. - Zabraliśmy się do pracy, bo to, że jaz w Malczycach był budowany przez 50 lat, to kpina z ludzi. Nie mówiąc już o kwestiach korupcyjnych - stwierdził Gróbarczyk. Minister dodał, że trzeba także zainwestować w edukację, by przekonać Polaków do małej retencji. - Odzyskujemy tylko 6,5 procent wody opadowej a chcemy odzyskiwać 15 procent - zapowiedział.

Wojewoda Adrian Czubak, gospodarz kongresu, stwierdził, że jest bardzo zadowolony z przebiegu imprezy. - Już wiemy, że te najważniejsze inwestycje na Odrze będą ukończone w najbliższych kilku latach. Transport wodny ma przyszłość, pokazuje to przykład krajów na całym świecie - mówił Czubak.

Do naszego radiowego stolika przyszedł także Stanisław Staniszewski, legenda opolskiej hydrologii, który problematyką Odry zajmuje się - uwaga! - od początku lat 60. ubiegłego wieku. Jego zdaniem, kluczowe było spotkanie z roku 1972, kiedy, jeszcze w realiach krajów socjalistycznych, debatowano o kanale Dunaj - Odra - Łaba. - To temat, który teraz wrócił z całą mocą - mówi nam Staniszewski.

Naszym kolejnym gościem był Artur Kamiński, wiceprezes Zarządu w Grupie ZAK S.A. - Dlaczego Odra jest dla nas ważna? Choćby dlatego, że dwa nasze zakłady, w Kędzierzynie-Koźlu i Policach, są położone przy Odrze i jest rzeczą naturalną, że chcielibyśmy wykorzystać rzekę do transportowania naszych towarów - stwierdził Kamiński. - Mamy ogromną satysfakcję, że ogólnopolska debata o Odrze już po raz drugi odbywa się w Opolu. Odrzański szlak wodny jest bardzo ważny dla całego naszego koncernu chemicznego.

Kolejnym poruszanym przez nas tematem były zabezpieczenia przeciwpowodziowe. O zabezpieczeniu Koźla mówiła Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla, o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna opowiadał z kolei wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Był też z nami trzeci samorządowiec - burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, który właśnie podpisał umowę w sprawę rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę.
Adrian Czubak, gospodarz kongresu o przyszłości transportu wodnego
Andrzej Kasiura o podpisaniu umowy w sprawie rozpoczęcia procesu budowy kolejnej przeprawy przez Odrę
Maciej Wujec o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna
Stanisław Staniszewski, który problematyką Odry zajmuje się od początku lat 60
Artur Kamiński o tym, dlaczego Odra jest dla nas ważna
Sabina Nowosielska o kluczowym znaczeniu polderu Żelazna

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »