Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Sławomir Siwy o ponadpolitycznych mafiach vatowskich…
2019-07-31, 15:12 Autor: Marek Świercz

Sławomir Siwy o ponadpolitycznych mafiach vatowskich, komisji śledczej i determinacji premiera Morawieckiego

Sławomir Siwy o ponadpolitycznych mafiach vatowskich, komisji śledczej i determinacji premiera Morawieckiego
- Cały czas podkreślam, że to nie jest sprawa polityczna. To, że mówimy o tym, co działo się od roku 2008, wynika po prostu z faktu, że to wtedy powstał związek i nasza korespondencja datuje się na ten okres - mówił w Loży Radiowej Sławomir Siwy, przewodniczący zrzeszającego ponad 5 tysięcy funkcjonariuszy Związku Zawodowego CelnicyPl. Siwy niedawno składał zeznania przed komisją sejmową do spraw wyłudzeń podatku VAT i akcyzy. - Zmieniały się rządy, zmieniali się ministrowie, ale w resorcie finansów cały czas funkcjonowała grupa urzędników, której zależało na forsowaniu przepisów utrudniających kontrole i ułatwiających przekręty. Natomiast muszę dodać, że ten rząd, a zwłaszcza premier Mateusz Morawiecki, jest zdeterminowany, by ukrócić patologie.
Nasz gość wspomina, że nie brakowało polityków (już za rządów SLD), którym zależało na wzmocnieniu służby celnej, wyposażeniu jej w narzędzia pozwalające na skuteczne zwalczanie patologii vatowskich. Szybko okazywało się jednak, że brakuje politycznej woli, by takie nowelizacje wdrożyć w życie. Podobnie było za rządów PO. Gdy związkowcy interweniowali, także w kancelarii prezesa rady Ministrów, okazywało się, że zaczynają być postrzegani jako ci, którzy działają na szkodę wizerunku własnej służby. Siwy przekonał się o tym na własnej skórze, został usunięty ze służby (teraz jest na etacie związkowym) a teraz nie dostał oferty podjęcia pracy w tworzonej administracji karno-skarbowej.

- Sprawa jest w sądzie - mówi.

Siwy wspomina, że po zeznaniach przed komisją vatowską otrzymywał sygnały, że powinien na siebie uważać. Wystąpił o ochronę, czeka na odpowiedź MSWiA.

- Ale ja się nie boję, cały czas działam na rzecz poprawy sytuacji, mówimy przecież o skuteczności prawa i publicznych pieniądzach - deklaruje.

Jeśli coś go irytuje, to fakt, że - mimo starań obecnego rządu - nadal dużo do powiedzenia mają ci urzędnicy, którzy od lat zajmowali się sypaniem piasku w tryby i utrudnianiem celnikom pracy.

Zobacz także

2020-08-24, godz. 16:03 Ryszard Wilczyński o kontroli w opolskim urzędzie marszałkowskim, zamieszaniu wokół podwyżek dla najważniejszych… - To jest jeden z ekscesów Zjednoczonej Prawicy - powiedział o kontroli poselskiej w opolskim urzędzie marszałkowskim Ryszard Wilczyński, poseł Platformy… » więcej 2020-08-24, godz. 16:06 Janusz Kowalski o gruzowisku jakie pozostało z sanatorium w Suchym Borze i głosowaniu nad odwołaniem marszałka Bu… - To pierwsza od 22 lat kontrola poselska w Urzędzie Marszałkowskim. Jesteśmy na jej początku wraz z poseł Katarzyną Czocharą. Kontrola ma zbadać wszystkie… » więcej 2020-08-21, godz. 14:40 Młodzieżowa Loża Radiowa o podwyżkach dla najważniejszych osób w państwie i dymisjach ministrów Szumowskiego i… Studio plenerowe Radia Opole odwiedził Jarosław Draguć z Młodych Demokratów (Platforma Obywatelska), Michał Kalinowski z Lewicy i Piotr Fajbuś z Konfederacji… » więcej 2020-08-21, godz. 14:18 Anna Zięty o nauce zdalnej i o tym, dlaczego nie korzysta się ze zdobyczy nauki - Nauka zdalna wcale nie musi zastąpić całkowicie nauki stacjonarnej - zastrzegła dr Anna Zięty z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej 2020-08-20, godz. 15:07 Debata "Pracodawcy- związkowcy. Wspólna sprawa": o niedzielach wolnych od handlu i podwyżkach płac W debacie uczestniczyli: dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA w Opolu Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłow… » więcej 2020-08-20, godz. 12:30 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem Szereg tematów w dzisiejszej rozmowie Magdaleny Ogórek z posłem PiS Tomaszem Latosem. Wśród nich m.in. dymisja szefa MSZ Jacka Czaputowicza, odejście ministra… » więcej 2020-08-19, godz. 14:25 Szymon Godyla o podwyżkach dla polityków, sytuacji na Białorusi i kondycji Nowoczesnej - Widzieliśmy obrazki gdzie OMON i milicja pałują ludzi, są też ofiary śmiertelne i ciężko to sobie wyobrazić, a to przecież tuż za naszą granicą… » więcej 2020-08-19, godz. 14:16 Manfred Grabelus o segregacji śmieci, ich utylizacji i braku kaucjowania butelek - Trudno powiedzieć czy będzie rewolucja. Na pewno jest potrzebna zmiana systemu i podejścia do śmieci – zastrzegł Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu… » więcej 2020-08-18, godz. 14:30 Łukasz Nowak o tym, że strażakom także w deszcze roboty nie brakuje - W powiecie głubczyckim po popołudniowej burzy z intensywnym opadem deszczu odnotowaliśmy 36 interwencji związanych z usuwaniem skutków tego zdarzenia -poinformował… » więcej 2020-08-18, godz. 14:05 Marek Cholewa o kondycji opolskich lasów, jak je chronić i stanie Biskupiej Kopy - Lasy zajmują 26% powierzchni województwa opolskiego. To blisko przeciętnej krajowej, która wynosi 28%. Są takie województwa jak lubuskie, które ma 70%… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***