Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Adrian Czubak o programie 'Razem bezpieczniej', wydaniu…
2019-07-16, 14:57 Autor: Joanna Matlak

Adrian Czubak o programie "Razem bezpieczniej", wydaniu pozwolenia na budowę obwodnicy Niemodlina i tzw. funduszu autobusowym

Wojewoda Adrian Czubak w Loży Radiowej
- Na rok 2019 minister przekazał pulę 6 mln złotych dla całego kraju i są 104 projekty z całej Polski, w tym 5 z województwa opolskiego. I na ten rok pozyskano 360 tys. złotych. - powiedział w Loży Radiowej Adrian Czubak, wojewoda opolski o podpisaniu umów z opolskimi samorządami w ramach konkursu „Razem Bezpieczniej”.
„Razem bezpieczniej” to program w ramach którego ogłaszane są nabory i samorządy oraz organizacje pozarządowe mogą składać projekty. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, edukację w tym zakresie czy przeciwdziałanie patologii.

Jednym z beneficjentów programu jest Kędzierzyn-Koźle. – Chodzi o projekt przejścia dla pieszych i to jest takie nowatorskie podejście, ponieważ powstaje dodatkowe oświetlenie, a przed samym przejściem nałożona jest masa, która wspomaga układ hamulcowy samochodu, przez co droga hamowania jest dużo mniejsza – powiedział w Loży wojewoda opolski Adrian Czubak.

Kolejny przykład to Strzelce Opolskie, które zgłosiły projekt przeciw hejtowaniu. – Charakter tego programu wpisuje się w program „Cyberbezpieczny uczeń”, które realizuje też policja, bo wiemy, że Internet jest wspaniałą rzeczą, możemy nawiązywać znajomości i zdobywać wiedzę, ale niestety są też złe aspekty, czyli złe traktowanie innych ludzi, a przecież młode umysły są bardzo wrażliwe na krytykę. W sumie za mojej kadencji podpisałem 19 takich projektów na kwotę około 1,3 mln złotych – mówi wojewoda Czubak.

W Loży Radiowej pytaliśmy też o wydanie tzw. ZRID-u, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w przypadku obwodnicy Niemodlina. – Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, jutro (17.07) odbędzie się uroczyste podpisanie ZRID-u, a to znaczy, że po spełnieniu jeszcze kilku warunków, wykonawca będzie mógł przystąpił do inwestycji, która od kilkudziesięciu lat była oczekiwana, a odkąd rządzi Prawo i Sprawiedliwość przystąpiono do praktycznej realizacji. Już za niedługo ciężki sprzęt wjedzie na tereny wzdłuż Niemodlina i rozpocznie się inwestycja. Mieszkańcy w końcu odetchną i region niemodliński, te pobliskie miejscowości poprzez posiadanie obwodnicy będą też mogły wykorzystać ten atut, aby zwiększyć swoją atrakcyjność gospodarczą – powiedział Adrian Czubak.

Wojewoda opowiedział też o funduszu autobusowym. Przypomnijmy, w czwartek wchodzi w życie ustawa wprowadzająca fundusz, którego celem jest przywrócenie zredukowanych połączeń transportu zbiorowego zwłaszcza w małych miastach i wsiach. Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski o dofinansowanie.

- Powoli termin się zbliża, w poniedziałek (22.07) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim będzie spotkanie informacyjno – organizacyjne aby spotkały się wszystkie jednostki zainteresowanie złożeniem wniosków. Przedstawimy ogólne założenia i porozmawiamy, ale nie ma to jak przysłowiowa „burza mózgów”, wymiana informacji wśród samorządów, ale i organizatorem przewozów. Zachęcam po tym spotkaniu jeśli ktoś z organizatorów będą miały pytania, to jesteśmy do dyspozycji, bo po to ten program został stworzony, który jest odpowiedzią na oczekiwanie naszych obywateli.

- Czas składania wniosków jest bardzo krótki, bo od 1 do 12 sierpnia, potem wojewoda ma niewiele czasu, by te wnioski ocenić, przyznać środki, wysłać to do ministerstwa. Mamy nadzieję, że komisja ministra infrastruktury to zatwierdzi i być może na początku września lub z końcem sierpnia będziemy podpisywać umowy – powiedział wojewoda Czubak i zwraca uwagę, że chodzi o przewozy, które już kiedyś istniały i różnych powodów zostały wyłączone.

Zobacz także

2020-03-31, godz. 15:37 Szymon Hołownia o państwie do kitu i konieczności użycia narzędzia ostatecznego - Dziś w zderzeniu z epidemią koronawirusa widać, jak nasze państwo po prostu rozchodzi się w szwach w bardzo wielu miejscach, w których nie powinno się rozchodzić… » więcej 2020-03-30, godz. 13:58 Paweł Kukiz o niemożliwych wyborach prezydenckich, sejmowym e-votingu i zbyt cienkiej tarczy antykryzysowej - Wybory to potężna operacja logistyczna, to nie jest tylko kwestia tego, że ludzie idą albo nie idą do urn. To jest dwadzieścia kilka tysięcy komisji wyborczych… » więcej 2020-03-30, godz. 13:55 Katarzyna Czochara o sejmowym posiedzeniu ws. Tarczy Antykryzysowej i zmianie Kodeksu Wyborczego i apelu o bojkot wybo… - Nie tak dawno odbyły się wybory uzupełniające w kilku gminach, do rad miejskich czy na wójta, i tam były zachowane szczególne środki ostrożności jak np. jednorazowe… » więcej 2020-03-30, godz. 13:52 Ryszard Wilczyński o zdalnych głosowaniach i o sejmowych pracach nad tarczą antykryzysową - Głosowania były bardzo rozwlekłe, trwały do godz. 6:15 nad ranem, ale to jest uciążliwość, która jest błahostką w porównaniu z trudnościami innych ludzi. Faktem… » więcej 2020-03-27, godz. 14:00 Michał Kalinowski o czwartkowym posiedzeniu sejmu, głosowaniu razem z PiS-em oraz działaniach Przedwiośnia w obliczu k… - Te wszystkie selfie w sejmie były naprawdę trywialne i nie powinny mieć miejsca. Ale mogło tego nie być, gdybyśmy to wszystko zrobili zdalnie i przez internet… » więcej 2020-03-27, godz. 12:29 Roman Kolek o szybkiej i konkretnej pomocy finansowej dla szpitali na Opolszczyźnie - 60 mln zł, które zostaną przekazane szpitalom, to środki wynikające z przesunięć, a także te, które mieliśmy do dyspozycji na jeszcze jedno postępowanie konkursowe… » więcej 2020-03-26, godz. 14:16 Krzysztof Drynda o wyzwaniach dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w dobie kryzysu - Wałbrzyska strefa ekonomiczna oczywiście na wielu polach włącza się w walkę z koronawirusem. Mamy 250 przedsiębiorców, którzy działają na naszym obszarze i którzy… » więcej 2020-03-26, godz. 13:28 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Z Sebastianem Kaletą rozmawia Magdalena Ogórek Wybór metody głosowania w sejmie podczas pandemii i zachowanie opozycji, egzotyczna koalicja Konfederacji i Platformy Obywatelskiej, wyrok TSUE w sprawie systemu… » więcej 2020-03-26, godz. 13:24 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś opolski poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś. Rozmowa została przeprowadzona na dwie godziny przed rozpoczęciem obrad… » więcej 2020-03-25, godz. 14:54 Violetta Porowska o najbliższym posiedzeniu sejmu, na którym ma być zmieniony regulamin, najnowszych obostrzeniach rządowych… - My na bieżąco dostajemy informacje i jakie są podjęte decyzje. Rzeczywiście też niedawno dostaliśmy informacje, że posiedzenie będzie jednak w czwartek, a nie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »