Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycz ...
2019-05-23, 12:40 Autor: Marek Świercz

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami
- Lubię spotkania autorskie w bibliotekach, bo przychodzą na nie ludzie, którzy na co dzień obcują z książką. Oczywiście zdarzają się także ludzie nawiedzeni, którzy chcą koniecznie rozmawiać o polityce – mówił w Loży Radiowej red. Piotr Semka, znany publicysta i dziennikarz, który przyjechał do Opola, by promować swoją nową książkę „Piątka u Semki”.
Ta książka, odwołująca się do cyklu audycji naszego gościa, to wywiad przeprowadzony przez Jana Chlebowicza, w którym Semka (rocznik 1965) podsumowuje pięć dekad swojego życia, niemal w całości – od czasów gazetki ściennej liceum – poświęconego dziennikarstwu.

- Zaczynałem w prasie podziemnej, gdzie nie mieliśmy nawet legitymacji prasowych. Potem otarłem się o redakcje rodem z PRL, gdzie bardzo ważna była hierarchia, byli ci starsi i ci młodzi, którzy mieli latami czekać na awans. Dziś to wygląda zupełnie inaczej – mówił Semka.

Nasz gość stwierdził, że nie lubi być nazywany prawicowym publicystą, bo dziennikarze niechętni prawicy używają tego określenia do tego, by podważyć wiarygodność swoich oponentów. Pytany o obecną sytuację polityczną, Semka stwierdził, że po filmie Sekielskiego PiS ma problem, bo po głośnym antyklerykalnym wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego mocno stanął w obronie Kościoła, którego wizerunek po premierze filmu poważnie ucierpiał.

- Niewykluczone, że Jażdżewski widział film wcześniej i teraz triumfuje – stwierdził nasz gość.

Semka to jeden z nielicznych warszawskich publicystów zainteresowanych Śląskiem. Jak tłumaczy, gdy w roku 2007 RAŚ zaczął zdobywać popularność, postanowił wejść z nim w polemikę, bo nie podobała mu się wizja ślązakowców, która ze Ślązaków robiła odrębny naród i proponowała odgórną reedukację mieszkańców Górnego Śląska, w ramach której powstania śląskie były nazywane bratobójczą wojną a Tragedia Górnośląska z 1945 roku podstawą regionalnej tożsamości przy pomijaniu tragedii z roku 1939, kiedy to Niemcy eksterminowali powstańców śląskich i polskich patriotów.

Zobacz także

2019-06-26, godz. 14:05 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, Katarzyna Krupa i Michał Wereszczyński o tym, do czego można się dokopać na Sycylii - Wszystko wskazuje na to, że pojedziemy na Sycylię także w przyszłym roku, bo będziemy mieli czego szukać - mówiła w Loży Radiowej archeolog dr Magdalena Prz ... » więcej 2019-06-26, godz. 13:05 Dariusz Krawiec o braku ratowników i nadmiernej beztrosce letników - Ratowników brakuje w całym kraju. Problemem są zbyt niskie stawki, nikt nie będzie pracował za kilkanaście złotych. Pamiętajmy, że ratownik musi się wyżywić ... » więcej 2019-06-25, godz. 11:15 Stanisław Szwed o tym, jak będzie funkcjonował poszerzony program Rodzina 500 plus - Bardzo dobra wiadomość dla rodzin, startuje 500 plus do pierwszego dziecka, właściwie do każdego dziecka do 18. roku, życia, bez kryterium dochodowego - mów ... » więcej 2019-06-25, godz. 10:51 Krzysztof Kwiatkowski o tym, dlaczego wszyscy powinniśmy być dumnie z Najwyższej Izby Kontroli - Gdy zostawałem prezesem Izby, cieszyła się zaufaniem jednej trzeciej Polaków, dziś ufa nam ponad połowa. Nie ma w kraju drugiej instytucji z takim wynikiem. ... » więcej 2019-06-24, godz. 15:07 Ryszard Galla o zielonym świetle dla Zielonych i odkurzonym okrągłym stole - Oczywiście uważnie obserwujemy to, co się dzieje na niemieckiej scenie politycznej. Pamiętamy dobrze, że gdy w Berlinie rządziła koalicja SPD i Zielonych, t ... » więcej 2019-06-24, godz. 14:36 Antoni Duda, poseł PiS podsumowuje kadencję i mówi o chamstwie na sali sejmowej oraz o układaniu list wyborczych - Rozpatruję, jeśli nic się nie wydarzy, to prawdopodobnie będę chciał znaleźć się na liście - powiedział w Loży Radiowej poseł PiS Antoni Duda, pytany o to, ... » więcej 2019-06-21, godz. 14:49 Łukasz Łabuda o trudnych początkach młodzieżówki formacji Lewica Razem - Młodzi ludzie imprezują, nie interesują się życiem publicznym, choć powinni. Dlatego jest nas garstka – przyznał w Młodzieżowej Loży Radiowej Łukasz Łabuda, ... » więcej 2019-06-21, godz. 11:24 Rafał Tkacz, dyrektor delegatury KBW w Opolu o nielegalnej kampanii wyborczej, sprzątaniu po wyborach do PE i kalendar ... - To niezgodne z prawem - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentując pomysł zwolennika Platf ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:24 Prof. Franciszek Marek o tym, że możemy mówić o gwarach, ale nie o jednej gwarze śląskiej - Już samo określenie gwara śląska nie jest trafne. Bo mamy poza językiem ogólnonarodowym, który nazywamy literackim, mamy tak zwane narzecza: małopolskie czy ... » więcej 2019-06-19, godz. 12:23 Marcin Palade o tym, że przygotowanie trafnej prognozy wyborczej to wyższa szkoła jazdy - Najważniejszą zmianą jakościową jest to, że są już dwie czy trzy instytucje, które postanowiły pochylić się nad trafnością sondaży w Polsce. Przypomnę, że t ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »