Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej…
2019-05-23, 12:40 Autor: Marek Świercz

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami

Piotr Semka o dziennikarstwie, sytuacji politycznej i swoim zainteresowaniu śląskimi sprawami
- Lubię spotkania autorskie w bibliotekach, bo przychodzą na nie ludzie, którzy na co dzień obcują z książką. Oczywiście zdarzają się także ludzie nawiedzeni, którzy chcą koniecznie rozmawiać o polityce – mówił w Loży Radiowej red. Piotr Semka, znany publicysta i dziennikarz, który przyjechał do Opola, by promować swoją nową książkę „Piątka u Semki”.
Ta książka, odwołująca się do cyklu audycji naszego gościa, to wywiad przeprowadzony przez Jana Chlebowicza, w którym Semka (rocznik 1965) podsumowuje pięć dekad swojego życia, niemal w całości – od czasów gazetki ściennej liceum – poświęconego dziennikarstwu.

- Zaczynałem w prasie podziemnej, gdzie nie mieliśmy nawet legitymacji prasowych. Potem otarłem się o redakcje rodem z PRL, gdzie bardzo ważna była hierarchia, byli ci starsi i ci młodzi, którzy mieli latami czekać na awans. Dziś to wygląda zupełnie inaczej – mówił Semka.

Nasz gość stwierdził, że nie lubi być nazywany prawicowym publicystą, bo dziennikarze niechętni prawicy używają tego określenia do tego, by podważyć wiarygodność swoich oponentów. Pytany o obecną sytuację polityczną, Semka stwierdził, że po filmie Sekielskiego PiS ma problem, bo po głośnym antyklerykalnym wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego mocno stanął w obronie Kościoła, którego wizerunek po premierze filmu poważnie ucierpiał.

- Niewykluczone, że Jażdżewski widział film wcześniej i teraz triumfuje – stwierdził nasz gość.

Semka to jeden z nielicznych warszawskich publicystów zainteresowanych Śląskiem. Jak tłumaczy, gdy w roku 2007 RAŚ zaczął zdobywać popularność, postanowił wejść z nim w polemikę, bo nie podobała mu się wizja ślązakowców, która ze Ślązaków robiła odrębny naród i proponowała odgórną reedukację mieszkańców Górnego Śląska, w ramach której powstania śląskie były nazywane bratobójczą wojną a Tragedia Górnośląska z 1945 roku podstawą regionalnej tożsamości przy pomijaniu tragedii z roku 1939, kiedy to Niemcy eksterminowali powstańców śląskich i polskich patriotów.

Zobacz także

2020-07-07, godz. 15:46 Piotr Moc o propozycjach dla słuchaczy w ramach letniej ramówki Radia Opole - Rozpoczęliśmy 6 lipca i zmieniła się u nas choćby muzyka, chcieliśmy żeby słuchacze odpoczęli od tej ciężkiej atmosfery jaką mieliśmy przez pandemię - powiedział… » więcej 2020-07-07, godz. 15:44 WYBORY 2020: Bartłomiej Czuchnowski o preferencjach wyborczych, programie Konfederacji - Nie ufamy tak naprawdę jednemu, jak i drugiemu kandydatowi - powiedział Bartłomiej Czuchnowski z Konfederacji. – Dlatego pozostawiamy naszym wyborcom decyzję… » więcej 2020-07-07, godz. 15:42 WYBORY 2020: Bartłomiej Machnik o braku bezpośredniej konfrontacji kandydatów na prezydenta - Nie mamy i prawdopodobnie już nie będziemy mieli debaty dwóch kandydatów na prezydenta - stwierdził politolog dr Bartłomiej Machnik . » więcej 2020-07-06, godz. 12:05 WYBORY 2020: Katarzyna Czochara o zasługach prawicy dla Opolszczyzny - Myślę, że to co zrobił prezydent wraz z całą prawicą dla regionu zostanie przez opolan docenione – mówiła w Loży Radiowej Katarzyna Czochara, poseł PiS. » więcej 2020-07-06, godz. 12:01 Beniamin Godyla o tym, że Rafał Trzaskowski upomina się o samorządy i przypomina o bonie turystycznym - Na spotkaniu było wielu zainteresowanych, obyło się bez zakłóceń. Wiemy jak głosował Kędzierzyn–Koźle. To drugie miasto po Opolu, które poparło Rafała Trzaskowskiego… » więcej 2020-07-06, godz. 11:58 WYBORY 2020: Janusz Kowalski o walce z zanieczyszczeniem powietrza, hipokryzji Rafała Trzaskowskiego - Jeżeli system handlu emisjami nie zostanie zreformowany, to od 1 stycznia przyszłego roku odbiorców ciepła i energii elektrycznej czekają znaczne podwyżki cen… » więcej 2020-07-06, godz. 11:50 WYBORY 2020: Rajmund Miller o zaletach Rafała Trzaskowskiego, programie wyborczym - Rafał Trzaskowski jest na wszystkich spotkaniach wyborczych wiarygodny - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2020-07-03, godz. 14:23 WYBORY 2020: Michał Kalinowski o wyniku Roberta Biedronia i lewicowości Platformy Obywatelskiej - Wynik na pewno mógłby być lepszy - przyznał Michał Kalinowski z Lewicy, oceniając wynik wyborczy Roberta Biedronia. » więcej 2020-07-03, godz. 14:14 WYBORY 2020: Fabian Pszon o wyniku Andrzeja Dudy i stosunkach z Mniejszością Niemiecką - Pierwsza tura na pewno była bardzo emocjonująca – ocenił Fabian Pszon z Soilidarnej Polski. Między innymi ze względu na wysoką frekwencję. » więcej 2020-07-03, godz. 14:08 Adrian Czubak o zbiorniku w Raciborzu, tarczy antykryzysowej, a także walce z koronawirusem - Można powiedzieć, że zbiornik raciborski zapewnia bezpieczeństwo niemal w 100 procentach, na to czekali przede wszystkim mieszkańcy Opolszczyzny – mówił w Loży… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »