Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował…
2019-04-24, 14:13 Autor: Joanna Matlak

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski

Dr Krzysztof Badora o pyle znad Sahary, który przywędrował do Polski
- To zjawisko jest rzadkie, ale nie jest nietypowe, dlatego, że powietrze zwrotnikowe z północnej Afryki od czasu do czasu jest zaciągane nad naszą część Europy – tak o pyle, który z Sahary przywędrował to Polski mówił w Loży Radiowej dr Krzysztof Badora z Instytutu Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Opolskiego.
- Żeby takie zjawisko wystąpiło musimy zostać spełnionych kilka przesłanek. Po pierwsze najpierw muszą wystąpić dość intensywne piaszczysto-pyłowe burze nad Saharą. Potem ten cięższy piasek opada, a pyły i te drobniejsze frakcje są wysoko wynoszone w atmosferę i w tym momencie wszystko zależy do tego co się dzieje dalej.

- Jeśli będziemy mieli taką sytuację baryczną nad Europa jak teraz, tzn. jeśli na wschód od Polski jest wyż w którym powietrze kręci się w dużym wierze, zgodnie ze wskazówkami zegara, a na zachodzie Europy mamy niż, w którym powietrze kręci się przeciwnie, to w efekcie powietrze znad Sahary jest wciągane nad Europę. I tutaj ten pył wraz z deszczem opada i brudzi nam np. samochody – tłumaczył dr Badora.

- My już to odczuliśmy. Taki mały opad był wczoraj w Opolu późnym wieczorem i już na szybach było widać te cząsteczki pyłów, takie błotko. Pył znad Sahary ma zabarwienie żółtawo-pomarańczowe, takie lekko przybrudzone. Teraz mamy intensywne zapylenie pułkami roślin, dawno nie było deszczu i ten pył ma nieco inny kolor i da się to rozróżnić.
Gość Loży Radiowej zauważył że tego typu zjawiska jak opad pyłu z Afryki będą powtarzały się częściej. – Klimat się radykalizuje i trzeba liczyć się z takimi ciekawostkami – mówi dr Badora.

Zwrócił też uwagę, że to co teraz dzieje się na drogach to raczej efekt suszy. – Pył jest podrywany z pól, jest niesiony i jeśli trafi na drogę to mamy takie tumany pyłu, które niestety mogą być groźne. Trzeba rozróżnić to o czym mówi się w mediach, bo pokazuje się zapylone powietrze gdzieś na drogach i jest taka narracja, że jest to pył z Afryki, natomiast ten pył afrykański jest niesiony wysoko i on pojawia się wtedy kiedy jest opad deszczu – tłumaczył dr Badora.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 11:27 Tobiasz Gajda o kandydacie KO na prezydenta, pracach w senacie Obawy związane z umacnianiem się kandydata Rafała Trzaskowskiego słychać nawet na poziomie partyjnych młodzieżówek – ripostował Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów… » więcej 2020-05-29, godz. 11:25 Grzegorz Krukowski o kandydaturze opozycji, przebiegu kampanii wyborczej - Jesteśmy na nią gotowi – zastrzegł Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS, odnosząc się do ewentualnego rozpoczęcia kampanii wyborczej. Dodał, że Andrzej Duda… » więcej 2020-05-28, godz. 14:05 Grzegorz Kuliś o tarczach antykryzysowych, oczekiwaniach przedsiębiorców - Nie spodziewaliśmy się - jako przedsiębiorcy - takiej pomocy – powiedział Grzegorz Kuliś z opolskiej Loży BCC. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie tak realna… » więcej 2020-05-28, godz. 14:03 Jerzy Szteliga o tarczy antykryzysowej, stanowisku związków zawodowych - Znów jest jakaś regulacja, która dokonywana jest kosztem najsłabszych, bo pracobiorcy są tutaj najsłabsi – powiedział Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa… » więcej 2020-05-28, godz. 13:02 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Janem Kanthakiem Magdalena Ogórek i Jan Kanthak z Solidarnej Polski rozmawiali m.in. o nastrojach w sztabie Andrzeja Dudy i o sytuacji w której wygrałby kandydat opozycji. » więcej 2020-05-28, godz. 12:48 "Prosto z sejmu" W Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Katarzyną Czocharą Magdalena Ogórek i Katarzyna Czochara rozmawiały m.in. o zachowaniu opozycji względem organizacji wyborów prezydenckich, ostatniej konferencji Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2020-05-27, godz. 14:51 Jacek Mazur o pacjentach szpitala jednoimiennego, walce z wirusem - Najstarszą pacjentką była blisko 103 – letnia pacjentka, która po wyleczeniu trafiła do domu – wyjaśnił dr Jacek Mazur, zastępca dyrektora do spraw medycznych… » więcej 2020-05-27, godz. 09:00 Jarosław Kończyło o pracy szpitala jednoimiennego, wysiłku personelu - Pacjentów zarażonych koronawirusem przyjęliśmy około czterystu – powiedział Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-26, godz. 13:19 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Piotra Semki cz.5 [AUDIO] » więcej 2020-05-26, godz. 14:02 Stanisław Rakoczy o swoim odwołaniu, latach pracy w samorządzie i planach na przyszłość - Jutro przypada 30-lecie samorządu. Prawie cały ten okres przepracowałem właśnie w samorządach – przyznał Stanisław Rakoczy, wicemarszałek województwa . » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »