Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy…
2019-04-24, 13:35 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady

Arkadiusz Jasiński o tym, że politycy Porozumienia będą przypominali w Europie, kto zakładał obozy zagłady
- Nasi kandydaci do Parlamentu Europejskiego przyjęli deklarację, że zrobią wszystko, by na arenie międzynarodowej bronić dobrego imienia Polski i zwalczać historyczne przekłamania, przede wszystkim te dotyczące okresu drugiej wojny światowej. Dość powtarzania kłamstw na temat "polskich obozów śmierci" - mówił w Loży Radiowej Arkadiusz Jasiński, wykładowca psychologii na UO i członek opolskich struktur Porozumienia.
Nasz gość przyszedł do programu prosto z konferencji prasowej, na której przedstawił wspomnianą deklarację i tłumaczył, że takie działania są konieczne nie tylko dlatego, że co jakiś czas takie czy inne media na świecie powtarzają kłamstwa o "polskich obozach", ale także dlatego, że takie praktyki mogą się odbić na funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

- W sierpniu 2018 roku polski sąd nakazał niemieckiej telewizji ZDF przeproszenie Karola Tendery, polskiego obywatela więzionego w niemieckim obozie zagłady. Okazało się jednak, że Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości nie uznał tego werdyktu - mówi Jasiński. - Tymczasem w unii obowiązuje zasada uszanowania wyroków sądów państw członkowskich. Zachowanie niemieckiego trybunału może podważyć tę fundamentalną zasadę i doprowadzić do naruszenia spójności unii.

Nasz gość przyznał, że walka o dobre imię Polski nie jest łatwa, czego dowodem było polityczne zamieszanie wokół nowelizacji ustawy o IPN, którą przygotował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (choć Jasiński uważa proponowane przez Jakiego sankcje karne za słuszne).

- Ale rezygnować nie wolno, trzeba walczyć o pamięć historyczną - mówi. - Niemcy robią to od lat 60. tamtego wieku. Najpierw w kontekście wojennych zbrodni przestano mówić o Niemcach, zaczęto mówić o nazistach. A naziści mogli przecież mieć różne narodowości. Stąd już tylko krok do stwierdzenia, że byli też polscy naziści. Tymczasem Polska jest jedynym okupowanym krajem, w którym nie utworzono lokalnej dywizji SS w rodzaju SS-Wiking czy SS-Galizien. Dlaczego musimy powtarzać, że nie było żadnych "polskich obozów", były nazistowskie niemieckie obozy zagłady. Choć ja bym poprzestał na samych niemieckich obozach. Bo w ich tworzenie zaangażowany był, przypomnijmy, cały aparat państwa niemieckiego.

Zobacz także

2020-06-29, godz. 14:18 Jerzy Czerwiński o zwycięstwie Andrzeja Dudy w I turze wyborów i o tym jak przekonywać wyborców w II turze - Andrzej Duda już prowadzi intensywną kampanię przed 2 turą, a naszym zadaniem jest go wspomóc, czyli przedstawić jak najlepiej program, a przede wszystkim zachęcić… » więcej 2020-06-29, godz. 14:13 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka o wynikach głównych kandydatów, sytuacji międzynarodowej Polski - Do Rafała Trzaskowskiego wysłałam sms-a z gratulacjami. Odpisał - przyznała senator Platformy Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka. » więcej 2020-06-29, godz. 14:11 WYBORY 2020: Cezary Obermajer o frekwencji, błędach popełnianych przez wyborców, bezpieczeństwie epidemiologicznym - Wszystko wskazywało na to, że frekwencja będzie wysoka. Także w województwie opolskim -powiedział sędzia Cezary Obermajer, wojewódzki komisarz wyborczy. » więcej 2020-06-26, godz. 14:09 WYBORY 2020: Violetta Porowska o kampanii wyborczej, osiągnięciach Andrzeja Dudy na arenie krajowej i zagranicznej - Mieliśmy nieprawdopodobne trudności. Była zorganizowana akcja niszczenia plakatów i banerów Andrzeja Dudy - przyznała Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sp… » więcej 2020-06-26, godz. 14:13 WYBORY 2020: Franciszek Posacki i Adam Goleński o swoich kandydatach, ich programach - Zdecydowanie moim kandydatem jest prezydent Rafał Trzaskowski - podkreślił Franciszek Posacki z Młodych Demokratów. – Zauroczył mnie wieloma kwestiami. -… » więcej 2020-06-26, godz. 14:11 WYBORY 2020: Tomasz Kostuś o wyjątkowej kampanii wyborczej, jej znaczeniu i programach kandydatów - To była kampania bardzo krótka i bardzo intensywna - powiedział Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Nigdy po 1989 roku nie mieliśmy takiej sytua… » więcej 2020-06-25, godz. 14:29 Grzegorz Kuliś o wzroście bezrobocia i spodziewanej recesji - Przyznam, że byłem w gronie sceptyków i nasze przewidywania co do bezrobocia oscylowały wokół liczb dwucyfrowych. To było nasze minimum, przewidywaliśmy, że… » więcej 2020-06-25, godz. 14:23 Grzegorz Adamczyk o wzroście bezrobocia i ustawie 4.0 - To jest pokłosie tej paniki epidemicznej – ocenił Grzegorz Adamczyk, wiceprzewodniczący „Solidarności” pytany o wzrost bezrobocia do 6 procent. » więcej 2020-06-25, godz. 14:03 WYBORY 2020: Antoni Duda o kampanii urzędującego prezydenta, efektach wizyty w USA - Ta wizyta pokazała, jak prezydent Andrzej Duda reprezentuje Polskę i Polaków – powiedział o wyprawie za ocean Antoni Duda, były poseł Prawa i Sprawiedliwośc… » więcej 2020-06-25, godz. 12:51 WYBORY 2020: Piotr Woźniak o kampanii wyborczej Roberta Biedronia, wizycie w USA Andrzeja Dudy - Robert Biedroń nie ma łatwej sytuacji - zastrzegł Piotr Woźniak, szef regionalnych struktur SLD. – Bo od wielu lat dwaj hegemonii naszej sceny politycznej toczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »