Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamcz ...
2019-02-21, 15:30 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Sebastian Koćwin, Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych

Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin, Lesław Adamczyk i Sebastian Szczurek o pracownikach delegowanych
Temat delegowanych pracowników podzielił uczestników debaty "Wspólna sprawa" w czwartek 21 lutego 2019 roku. Przedstawiciele organizacji pracowniczych twierdzili, że proponowane przez unijnych urzędników regulacje poprawią sytuację polskich pracowników oddelegowanych do pracy w krajach unii, bo zrównają ich prawa z pracownikami miejscowymi. Przedstawiciele pracodawców ostrzegał, że po wdrożeniu tych przepisów nasi pracownicy przestaną być konkurencyjni i wielu z nich po prostu straci szansę na pracę w państwach Wspólnoty.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS, twierdził, że najważniejsze jest to, by składki od pracowników delegowanych trafiały do naszego systemu. Chwalił też opolskich pracodawców za przestrzeganie przepisów, informował także, że na Opolszczyźnie wydawanych jest rocznie około 28 tysięcy druków A 1, które uprawniają do podjęcia pracy delegowanej.

Sebastian Koćwin z OPZZ i Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność przekonywali, że zrównanie praw Polaków z prawami pracowników z krajów unii to dobre rozwiązanie i rację ma prezydent Francji Emanuel Macron, gdy twierdzi, że pracownicy delegowani z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (podobno debata na ich temat zaczęła się od tego, że pracodawcy ze Słowenii nadużywali dotychczasowych przepisów, wysyłając do unii nawet 200 tysięcy osób rocznie) są swego rodzaju "dumpingiem socjalnym". Zdaniem związkowców, tę sytuację trzeba w końcu unormować.

Innego zdania był Lesław Adamczyk z BCC, który zauważył, że jeśli tego rodzaju regulacje wejdą w życie, polscy pracownicy po prostu przestaną być konkurencyjni i unijni pracodawcy nie będą mieli powodów, że oferować pracę akurat Polakom. Dodał także, że skoro w tej chwili nie brakuje w Polsce chętnych do podjęcia pracy delegowanej, to jest to czytelnym dowodem na to, że polscy pracownicy wcale nie czują się wyzyskiwani i po prostu uważają oferowane im warunki pracy i płacy z godziwe.

Zobacz także

2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Halina Nabrdalik prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska oddział w Opolu odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzen ... - Takiego odznaczenia nie mogłam się spodziewać. Wszyscy, którzy udzielają się społecznie robią to z potrzeby serca - powiedziała w Loży Radiowej Halina Nabrd ... » więcej 2019-03-12, godz. 15:42 Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach - Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o rap ... » więcej 2019-03-12, godz. 14:52 Wojewoda Adrian Czubak o wichurach, programie Mama4+ i II Kongresie Żeglugi Śródlądowej - Wszystko, co miało być spełnione przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zostało wykonane - powiedział w Loży radiowej wojewoda opolski Adrian Czu ... » więcej 2019-03-11, godz. 14:15 Antoni Duda o konwencji w Jasionce, gospodarce, eurowyborach i strajku nauczycieli - Nie zgadzam się z opinią, że naszą konwencję w Jasionce pod Rzeszowem zdominowały kwestie światopoglądowe, czyli tak zwana deklaracja LGBT – stwierdził w Lo ... » więcej 2019-03-11, godz. 10:54 Sławomir Kłosowski o polsko-niemieckim eurosojuszu, deklaracji LGBT oraz Acta 2 - Cieszy mnie to, że następczyni Angeli Merkel w CDU opowiedziała się, w kontrze do prezydenta Francji, za powrotem do idei Europy ojczyzn, do tradycji założy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »