Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o p ...
2019-02-04, 14:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o pełnomocniku ds. wielokulturowości, nauczaniu języka niemieckiego i postrzeganiu przez społeczeństwo polityków

Ryszard Galla o pełnomocniku ds. wielokulturowości
- Pan Marek Witek rozpoczął pracę w tym roku,, już ze mną, jako wiceprzewodniczącym komisji mniejszości narodowych i etnicznych parę rzeczy ustaliliśmy. Spotyka się też z przedstawicielem środowiska romskiego, chce spotkać się z przedstawicielem Ukraińców na Opolszczyźnie - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Powinniśmy mu dać jeszcze chwilę i wtedy możemy podjąć próbę oceny jego działalności - dodał. - Nie można porównywać pełnomocnika marszałka ds wielokulturowości z pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych, choć ich zadania się w pewnym stopniu pokrywają.
W Loży Radiowej rozmawialiśmy także o nauczaniu języka niemieckiego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej jako języka mniejszości i jako języka obcego. - Na poziomie gimnazjalnym była dopuszczona możliwość nauczania tego języka jako ojczystego i obcego z egzaminem końcowym - zaznaczył poseł Galla. - Nie wiemy, co możne nas w tej kwestii spotkać w nowym roku szkolnym. Spór w tej sprawie został zawieszony. Myślę jednak, że szkoły pójdą jednak nadal obecnym tokiem nauczania. Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że dziecko może kontynuować naukę w dwóch trybach tak jak obecnie.

Poseł Galla pytany o ostatnie wydarzenia polityczno-społeczne w Polsce stwierdził, że nie wpływają one pozytywnie na ocenę przez społeczeństwo polityków. - Inne podejście było chociażby w 2005 roku. Staram się być jednym z tych polityków, którzy mówią o tym, aby społeczeństwo czuło się odpowiedzialne za to, kogo wybierają do parlamentu, bo potem całą kadencję ten wybrany przedstawiciel społeczeństwo reprezentuje - stwierdził.

Odniósł się także do konwencji nowego ugrupowania Roberta Biedronia Wiosna.
- Nie za bardzo widzę, żeby uderzyło to w elektorat PO lub PiS, na pewno zagospodaruje elektorat lewicowy - uważa poseł MN Ryszard Galla. - Ukierunkował się na ekologów, antyklerykałów i tematy światopoglądowe, więc na środowisko, które od jakiegoś czasu było niezagospodarowane - dodał. - Może być tak, że po Ruchu Palikota, Kukiz'15 będzie kolejnym ugrupowaniem w Sejmie pytanie, czy to będzie sezonowa partia, czy zainstaluje się na stałe - ocenił.

Zobacz także

2019-04-19, godz. 14:11 Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15 o jej działalności i planach - Nasza młodzieżówka jest liczna, ciągle zgłaszają się nowe osoby - powiedział w Młodzieżowej Loży Radiowej Radosław Majgier z młodzieżówki Kukiz'15. Różnimy ... » więcej 2019-04-19, godz. 15:18 St. aspirant Karol Brandys i nadkomisarz Hubert Adamek o tym, jak nie dać się naciąć na oszustwo "na wnuczka" - Oszustwa "na wnuczka" to wciąż poważny problem. W zeszłym roku w naszym województwie kilkanaście osób zostało oszukanych w sumie na milion złotych. W pierws ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:43 WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych? Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsięb ... » więcej 2019-04-18, godz. 14:30 Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników s ... - Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły prz ... » więcej 2019-04-17, godz. 13:59 EUROWYBORY Rafał Tkacz o tym, kto walczy o mandat europosła w naszym okręgu - Gdybyśmy rozmawiali we wtorek wieczorem, to powiedziałbym, że mamy w naszym okręgu sześć zarejestrowanych komitetów i 60 kandydatów. Ale wczoraj późnym wiec ... » więcej 2019-04-16, godz. 15:07 Dr Barbara Radecka o certyfikacie dla Opolskiego Centrum Onkologii, roli pracownika niemedycznego w procesie leczenia ... Opolskie Centrum Onkologii otrzymała certyfikat potwierdzający jakość usług w zakresie leczenia chorób piersi, Certyfikat przyznaje niezależna komisja Międzyn ... » więcej 2019-04-16, godz. 14:09 Piotr Wach, radny sejmiku o sytuacji na rynku pracy w regionie oraz kondycji opolskiej branży turystycznej - Coraz większa grupa przedsiębiorców w województwie opolskim może borykać się z brakiem rąk do pracy - powiedział w Loży Radiowej Piotr Wach, przewodniczący ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:37 Tomasz Kostuś o grze o tron szefa PO w regionie, strajku nauczycieli i sondażach poparcia przed wyborami - Prawdziwa gra o tron jest w PiS - powiedział w Loży Radiowej Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, pytany o to, czy w opolskich strukturach partii b ... » więcej 2019-04-15, godz. 14:34 Katarzyna Czochara, Joanna Czochara i Mieczysław Partyczny o programie tegorocznego Święta Flagi w Moszczance - Tegoroczne Święto Flagi w Moszczance będzie miało charakter wyjątkowy. Otrzymaliśmy narodowy patronat prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowy patronat premie ... » więcej 2019-04-12, godz. 14:00 EUROWYBORY Krzysztof Śmiszek o tym, że Wiosna ma się dobrze i chce więcej Europy w Polsce - Pogłoski o śmierci Wiosny są stanowczo przedwczesne. Ostatni sondaż daje nam 12 procent poparcia w wyborach do polskiego parlamentu - mówił w Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »