Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o pełnomocniku…
2019-02-04, 14:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o pełnomocniku ds. wielokulturowości, nauczaniu języka niemieckiego i postrzeganiu przez społeczeństwo polityków

Ryszard Galla o pełnomocniku ds. wielokulturowości
- Pan Marek Witek rozpoczął pracę w tym roku,, już ze mną, jako wiceprzewodniczącym komisji mniejszości narodowych i etnicznych parę rzeczy ustaliliśmy. Spotyka się też z przedstawicielem środowiska romskiego, chce spotkać się z przedstawicielem Ukraińców na Opolszczyźnie - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Powinniśmy mu dać jeszcze chwilę i wtedy możemy podjąć próbę oceny jego działalności - dodał. - Nie można porównywać pełnomocnika marszałka ds wielokulturowości z pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych, choć ich zadania się w pewnym stopniu pokrywają.
W Loży Radiowej rozmawialiśmy także o nauczaniu języka niemieckiego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej jako języka mniejszości i jako języka obcego. - Na poziomie gimnazjalnym była dopuszczona możliwość nauczania tego języka jako ojczystego i obcego z egzaminem końcowym - zaznaczył poseł Galla. - Nie wiemy, co możne nas w tej kwestii spotkać w nowym roku szkolnym. Spór w tej sprawie został zawieszony. Myślę jednak, że szkoły pójdą jednak nadal obecnym tokiem nauczania. Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że dziecko może kontynuować naukę w dwóch trybach tak jak obecnie.

Poseł Galla pytany o ostatnie wydarzenia polityczno-społeczne w Polsce stwierdził, że nie wpływają one pozytywnie na ocenę przez społeczeństwo polityków. - Inne podejście było chociażby w 2005 roku. Staram się być jednym z tych polityków, którzy mówią o tym, aby społeczeństwo czuło się odpowiedzialne za to, kogo wybierają do parlamentu, bo potem całą kadencję ten wybrany przedstawiciel społeczeństwo reprezentuje - stwierdził.

Odniósł się także do konwencji nowego ugrupowania Roberta Biedronia Wiosna.
- Nie za bardzo widzę, żeby uderzyło to w elektorat PO lub PiS, na pewno zagospodaruje elektorat lewicowy - uważa poseł MN Ryszard Galla. - Ukierunkował się na ekologów, antyklerykałów i tematy światopoglądowe, więc na środowisko, które od jakiegoś czasu było niezagospodarowane - dodał. - Może być tak, że po Ruchu Palikota, Kukiz'15 będzie kolejnym ugrupowaniem w Sejmie pytanie, czy to będzie sezonowa partia, czy zainstaluje się na stałe - ocenił.

Zobacz także

2020-01-24, godz. 13:20 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Markiem Suskim [FILM] W dzisiejszym cyklu gościem Magdaleny Ogórek był Marek Suski, poseł i wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Komisji… » więcej 2020-01-21, godz. 09:19 Joanna Mucha o chorobach toczących Platformę Obywatelską, o tym jak wyjść z tego kryzysu i pomysłach na Polskę - Platforma za bardzo dała się wtłoczyć w te koleiny totalnej opozycji – mówiła w Lozy Radiowej Joanna Mucha, poseł Platformy Obywatelskiej i kandydatka na przewodniczącą… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Tomasz Ciecierski o zbliżających się Akademickich Targach Pracy na Politechnice Opolskiej - Zainteresowanie targami ze strony pracodawców jest coraz większe. Z każdym rokiem liczba wystawców rośnie i właściwie problem jest tylko taki, że "Łącznik" niestety… » więcej 2020-01-20, godz. 15:41 Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie… - „Szkoła dla Innowatora” to interesujący i szeroki projekt, wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji… » więcej 2020-01-17, godz. 14:49 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM] Z młodymi działaczami rozmawiałyśmy o ustawie dyscyplinującej sędziów, a w drugiej części debaty naszych gości poprosiłyśmy o odniesienie się do sprawy radnego… » więcej 2020-01-17, godz. 14:13 Dr Stanisław Niewiński o tym, co oznacza dymisja rosyjskiego rządu i jakie plany może mieć Władimir Putin - Wydaje się, że są dwa najbardziej racjonalne powody zmian, których byliśmy ostatnio świadkami w Rosji. Jeden ma charakter krótkofalowy i jest związany z niekorzystną… » więcej 2020-01-16, godz. 15:35 WSPÓLNA SPRAWA. Debata o pomyśle wprowadzenia "sprawiedliwej" płacy minimalnej w krajach UE W debacie pracodawców, związkowców i ekspertów porozmawiamy o „sprawiedliwej płacy minimalnej”, czyli nowym pomyśle Komisji Europejskiej. Projekt miałby objąć… » więcej 2020-01-16, godz. 14:12 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Łukaszem Schreiberem Magdalena Ogórek tym razem gościła ministra Łukasza Schreibera, przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wśród tematów ustawa reformująca polski wymiar… » więcej 2020-01-15, godz. 15:23 Edward Kinder o bardziej poukładanym systemie pracy egzaminatorów WORD-u i nowych przepisach, które to regulują W Loży pytaliśmy o najnowsze przepisy dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Utrudniają czy ułatwiają pracę egzaminatorów? Jak wpływają na przyszłych kierowców? » więcej 2020-01-15, godz. 15:07 Barbara Pawlos i Alina Kowalczyk-Czerwińska o organizowanych przez NFZ "Środach z profilaktyką" i coraz częstszym problemie… W Loży rozmawialiśmy o problemie otyłości, który dotyka coraz większa grupę osób, zarówno dorosłych jak i dzieci. Pytaliśmy skąd się bierze otyłość i jak z nią… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »