Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o p ...
2019-02-04, 14:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o pełnomocniku ds. wielokulturowości, nauczaniu języka niemieckiego i postrzeganiu przez społeczeństwo polityków

Ryszard Galla o pełnomocniku ds. wielokulturowości
- Pan Marek Witek rozpoczął pracę w tym roku,, już ze mną, jako wiceprzewodniczącym komisji mniejszości narodowych i etnicznych parę rzeczy ustaliliśmy. Spotyka się też z przedstawicielem środowiska romskiego, chce spotkać się z przedstawicielem Ukraińców na Opolszczyźnie - powiedział w Loży Radiowej Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Powinniśmy mu dać jeszcze chwilę i wtedy możemy podjąć próbę oceny jego działalności - dodał. - Nie można porównywać pełnomocnika marszałka ds wielokulturowości z pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych, choć ich zadania się w pewnym stopniu pokrywają.
W Loży Radiowej rozmawialiśmy także o nauczaniu języka niemieckiego w klasach 7 i 8 szkoły podstawowej jako języka mniejszości i jako języka obcego. - Na poziomie gimnazjalnym była dopuszczona możliwość nauczania tego języka jako ojczystego i obcego z egzaminem końcowym - zaznaczył poseł Galla. - Nie wiemy, co możne nas w tej kwestii spotkać w nowym roku szkolnym. Spór w tej sprawie został zawieszony. Myślę jednak, że szkoły pójdą jednak nadal obecnym tokiem nauczania. Biuro Analiz Sejmowych stwierdziło, że dziecko może kontynuować naukę w dwóch trybach tak jak obecnie.

Poseł Galla pytany o ostatnie wydarzenia polityczno-społeczne w Polsce stwierdził, że nie wpływają one pozytywnie na ocenę przez społeczeństwo polityków. - Inne podejście było chociażby w 2005 roku. Staram się być jednym z tych polityków, którzy mówią o tym, aby społeczeństwo czuło się odpowiedzialne za to, kogo wybierają do parlamentu, bo potem całą kadencję ten wybrany przedstawiciel społeczeństwo reprezentuje - stwierdził.

Odniósł się także do konwencji nowego ugrupowania Roberta Biedronia Wiosna.
- Nie za bardzo widzę, żeby uderzyło to w elektorat PO lub PiS, na pewno zagospodaruje elektorat lewicowy - uważa poseł MN Ryszard Galla. - Ukierunkował się na ekologów, antyklerykałów i tematy światopoglądowe, więc na środowisko, które od jakiegoś czasu było niezagospodarowane - dodał. - Może być tak, że po Ruchu Palikota, Kukiz'15 będzie kolejnym ugrupowaniem w Sejmie pytanie, czy to będzie sezonowa partia, czy zainstaluje się na stałe - ocenił.

Zobacz także

2019-03-20, godz. 14:28 Adrian Czubak o miliardowych inwestycjach na Odrze i odtworzeniu odrzańskiej drogi wodnej - W 2023 Odra musi być żeglowna, bo do tego zobowiązał się prezydent, podpisując konwencję AGN. I naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak będzie, bo do tego ... » więcej 2019-03-20, godz. 14:12 Agnieszka Ścigaj o tym, dlaczego rządzące elity nazywają reformatorów populistami i dlaczego niekoniecznie jest to obe ... - Niektórzy nazywają nas ugrupowaniem antysystemowym, ja wolę określenie ugrupowanie reformatorskie. To te partie, które rządzą unią od początku i doprowadził ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:17 Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic - O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:26 Katarzyna Czochara o Święcie Flagi w Moszczance i inicjatywach upamiętniających Prymasa Tysiąclecia W Loży Radiowej gościliśmy dziś (18.03) posłankę Prawa i Sprawiedliwości Katarzynę Czocharę. Rozmawialiśmy między innymi o przygotowaniach do przypadającego 2 ... » więcej 2019-03-18, godz. 12:23 Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie - Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewalua ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:39 Katrin Koschny o tym, czym zajmuje się - nie tylko na Opolszczyźnie, ale nawet w Szczecinie - młodzieżówka Mniejszości ... - Działamy w całym kraju, mamy około 500 aktywnych członków - mówiła w Młodzieżowej Loży Radiowej Katrin Koschny, przewodnicząca Związku Młodzieży Mniejszości ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:37 Sylwia Spurek o powodach wejścia w politykę i tym co chce zmienić jako działaczka Wiosny - Każdy, kto idzie do polityki, musi się liczyć z tym, że może kandydować do różnych ciał wybieralnych. Musi się poddać takiej weryfikacji, ja oczywiście jest ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:22 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o nowelizacji kodeksu pracy Zapisy w kodeksie pracy powinny zawierać minimalne gwarancje dla pracownika, inne - bardziej szczegółowe zapisy - powinny trafić raczej do układów zbiorowych ... » więcej 2019-03-14, godz. 16:20 Ks. W Klinger o renowacji opolskiej katedry i odkryciach dokonywanych w czasie remontu - Po skuciu tynków na ścianie południowej pokazały się różnorakie wątki ceglane jak na przykład dawne nadproża a także cegły wskazujące na to, że znajdowała s ... » więcej 2019-03-13, godz. 15:29 Barbara Kamińska o projekcie "Młodzież gotowa do działania" - Program będzie odpowiedzią na to, że we współczesnym świecie ludzie coraz częściej nie dają sobie rady z wyzwaniami które świat im stawia i widzimy deficyty ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »