Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ...
2019-01-15, 14:14 Autor: Marek Świercz

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca

Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca
- Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczyn, bo to pytanie do psychiatrów i prokuratorów. Nie chciałbym także oceniać całej tej publicznej debaty, która trwa w mediach od chwili zamachu na życie prezydenta Pawła Adamowicza - stwierdził w Loży Radiowej dr Bartosz Maziarz, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w kwestiach bezpieczeństwa.
Naszego gościa zapytaliśmy o to, czy finał WOŚP w Gdańsku był dobrze zabezpieczony. Po ataku na prezydenta miasta pojawiły się komentarze ekspertów, że błędem było zgłoszenie finału nie jako imprezy masowej, ale jako zajęcie pasa drogowego.

- W przypadku imprezy masowej jest więcej obostrzeń, jest zespół ratownictwa medycznego, zwykle straż pożarna. Nie przeceniałbym jednak kwestii liczby ochroniarzy, bo w przypadku takiej imprezy chronią oni raczej uczestników, widzów czy kibiców w przypadku imprez sportowych - mówi nam Maziarz. - Inną, poważniejszą kwestią jest sprawa profesjonalizmu firm ochroniarskich. Niestety, zwykle zatrudniają one emerytów czy osoby bardzo młode i to za niewielkie pieniądze. A bezpieczeństwo kosztuje.

Zdaniem eksperta, trudno się zabezpieczyć przed atakiem szaleńca. Być może pomogłaby ochrona osobista, ale trudno sobie wyobrazić samorządowców, którzy chodziliby w obstawie ochroniarzy.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o namierzeniu przez ABW chińskich szpiegów. Jeden z nich to były oficer ABW, który zajmował się tajną łącznością rządową.

- Taki współpracownik to dla wywiadu prawdziwy skarb. Chińskie służby są nastawione na wywiad gospodarczy. Są bardzo dobrze finansowane i naprawdę niebezpieczne - stwierdził Maziarz.

Zobacz także

2019-02-18, godz. 14:59 Paweł Grabowski o włoskim sojuszniku Kukiz’15 i o swoich spotkaniach terenowych z samorządowcami na Opolszczyźnie - Weszliśmy we współpracę z włoskim Ruchem Pięciu Gwiazd. Jest to współpraca o charakterze programowym. Dziś np. przedstawiliśmy projekt bardzo restrykcyjnej ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:06 Marcin Ociepa o kryzysie w stosunkach Polska-Izrael, możliwym odgórnym połączeniu UO i PMWSZ oraz o 4 mln zł dla regio ... - Decyzja pana premiera Morawieckiego jest słuszna, choć oczywiście bolesna, bo dialog międzynarodowy jest czymś, co należy pochwalić i czego trzeba być częśc ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:33 Marko Markowski o tym, jak upamiętnić Jana Olszewskiego i Romana Dmowskiego - Jan Olszewski jest wzorem nie tylko dla polityków prawicy, ale wszystkich polityków. To człowiek niezłomny o pięknym politycznym życiorysie – mówił w Młodzi ... » więcej 2019-02-15, godz. 12:01 Roland Wrzeciono o tym, dlaczego biznesowe innowacje są tak ważne i czemu w regionie mamy z nimi problem - To jest jeden z kluczowych dokumentów, konieczny, by mogła powstać nowa strategia dla regonu, która z kolei będzie podstawą dla Regionalnego Programu Operac ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:09 WSPÓLNA SPRAWA Jerzy Szteliga, Witold Potwora, Piotr Pancześnik i Grzegorz Kuliś o szkolnictwie zawodowym Pośpieszne reformy nie służą szkołom a pośpiech ten i tak nie daje gwarancji, że zmiany nadążą za potrzebami rynku pracy, bo tu wielu rzeczy naprawdę nie da s ... » więcej 2019-02-14, godz. 16:08 Mł. bryg. Dariusz Gieroń o tym, że ferie w regionie były bezpieczne i zmianie przepisów po pożarze escape roomu w Kosz ... - Robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by ferie były bezpieczne. Naszą uwagę zwracały zagrożenia związane z wychodzeniem na lód. Organizowaliśmy szkolenia i ćwicz ... » więcej 2019-02-13, godz. 16:00 Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej - Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, ... » więcej 2019-02-13, godz. 15:58 Tomasz Kostuś o tym, że Koalicja Europejska zastąpi Koalicję Obywatelską i zadba o miejsce Polski w unii - Koalicja Obywatelska to był projekt obliczony na wybory samorządowe, teraz czas na Koalicję Europejską, czyli inicjatywą związaną z wyborami do Parlamentu E ... » więcej 2019-02-12, godz. 15:11 Agnieszka Jóźwin-Dalecka o kampanii dla młodzieży ostrzegającej przed hazardem - Do tej pory nasi pracownicy odwiedzi 30 klas w różnych szkołach Opolszczyzny. Akcja "Hazard? Nie, dziękuje" potrwa do czerwca tego roku. Każda szkoła, które ... » więcej 2019-02-12, godz. 14:14 Edward Kinder o tym, że egzaminatorom wcale nie zależy na oblewaniu przyszłych kierowców - Stanowczo dementuję plotki o tym, że nasi egzaminatorzy celowo oblewają zdających egzamin na prawo jazdy, bo dzięki temu dostają dodatkowe pieniądze. To pra ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »