Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o…
2018-12-18, 09:06 Autor: Marek Świercz

Violetta Koper-Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków

Violetta Koper Staszowska i Wiesław Kucharski o suszy, zalesianiu, ekologii, miejskich dzikach i powrocie wilków
- Wilki to dziś gatunek ekspansywny. Mamy zarejestrowane watahy w nadleśnictwie Gidle, Złoty Potok, ostatnio znaleziono martwą waderę w nadleśnictwie Brynek. Wilki są także u was: w nadleśnictwach Zawadzkie, Kluczbork czy Kup - stwierdzili w Loży Radiowej dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesław Kucharski i rzecznik dyrekcji Wioletta Koper-Staszowska.
Nasi goście przypomnieli, że zaraz po wojnie państwo płaciło za każdego upolowanego wilka, więc populacja tych drapieżników została mocno przetrzebiona, ale potem zostały objęte ścisłą ochroną i zaczęło ich przybywać. Choć ekolodzy, optujący za utrzymaniem całkowitej ochrony wilków, twierdzą, że jest ich w Polsce może kilkaset sztuk, to myśliwi i leśnicy są przekonani, że jest ich znacznie więcej. I może przyjść moment, gdy dojdzie do ataku na człowieka, po którym ochrona wilka zostanie uchylona. Choć wilki podobno unikają kontaktu z ludźmi.

Przedstawiciele Lasów Państwowych opowiadali też o ekspansji innych gatunków, w dużej mierze sprowokowanej przez człowieka. Przykładem są dziki, które - jak żartują myśliwi - łatwiej spotkać przy miejskim śmietniku niż w lesie. Podobno przy Centralnym Szpitalu Klinicznym w Ligocie żeruje stado dzików, które są dokarmiane przez pacjentów wyrzucających jedzenie przez okno. I mogą się czuć bezpiecznie, bo miasta nie są objęte obwodami łowieckimi, więc nikt tam do dzików nie strzela.

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy także o ekologicznych aspektach zalesiania, między innymi o tzw. leśnych gospodarstwach węglowych. Oczywiście nie chodzi tu o tworzenie w lasach kopalni, ale o taką przebudowę ekosystemów leśnych, które pozwolą im na pochłanianie większej ilości dwutlenku węgla. Tereny, które można jeszcze zalesić, są ograniczone, dlatego w grę wchodzi swoiste zagęszczanie lasów, na przykład poprzez podsadzanie między drzewami iglastymi drzew liściastych. Podobny cel ma program budowy domów z drewna, które również będą miały możliwość absorpcji CO2. Pomysły te zaprezentowano na szczycie klimatycznym w Katowicach, budząc pewne niedowierzanie środowisk ekologicznych. Ale, jak zapewnili nasi goście, leśnicy to ekolodzy-praktycy, którzy dobrze wiedzą, co robią.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »