Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renow ...
2018-11-30, 14:22 Autor: Agnieszka Stefaniak

Ks. Waldemar Klinger o postępach prac przy renowacji opolskiej katedry i przygotowaniach do świąt, które nie kończą się na wizycie w markecie

Ks. Waldemar Klinger o remoncie "matki opolskich kościołów" ale i o przygotowaniach do świąt
W opolskiej katedrze zakończono prace przy renowacji części chórowej. To kolejny fragment świątyni, który przeszedł drobiazgowy remont. Pieniądze na ten cel katedra pozyskała z Ministerstwa Kultury. To jeden z 17 projektów związanych z pracami konserwatorskimi na obiekcie.
- W tej chwili mówimy o 30 mln złotych ogólnie na remont katedry. Wcześniej mówiliśmy o 20. Dla fachowców nie są to tak obrotowe sumy, ale dla laika to suma ogromna - mówił gość Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej w Opolu. - W poniedziałek podpisaliśmy kolejny projekt na dokończenie prezbiterium - dodaje.

- Udało nam się bardzo skutecznie uzyskać wsparcie również od prywatnych osób, ale to tworzy całość, dzięki czemu mamy płynność za sprawą czego możemy każdy projekt sukcesywnie zamykać - dodaje gość programu.

Milion 800 tysięcy z Aglomeracji Opolskiej, wcześniej 400 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, 390 tysięcy złotych z budżetu Opola. To ostatnie dotacje na remont katedry. Do każdej potrzeba jednak wkładu własnego.

- Faktem jest, że przy życzliwym spojrzeniu tego świata, można spojrzeć na cały budynek katedry kompleksowo. W innych miastach nawet na jeden projekt dostają po kilkadziesiąt milionów, a my "dreptamy" od projektu do projektu' - zauważa ks. Klinger.

- Jesteśmy to winni młodszemu pokoleniu, by zostawić ten zabytek we właściwym stanie - dodaje.

A zabytek, co podkreśla ks. Klinger - wciąż odkrywa nowe tajemnice.

- Widać dużo przerysowań w cegle, gdzie były okna, przejścia. Być może mieścił się tam kościół romański - dodaje proboszcz.

Ks. Waldemar Klinger mówił także o przygotowaniach do świąt. W najbliższą niedzielę rozpoczyna się adwent. Będzie w tym roku krótki bo zaledwie 3 tygodniowy.
- Wędrując po pasażach wielkich sklepów zauważymy, że jest już centrum świąteczne w naszych sercach. Liturgicznie nie rozpoczął się jeszcze adwent. Świat się zmienia. Ja wprowadziłem u nas na przykład roraty dla zabieganych. Wiele małżeństw czy młodzieży przychodziło wieczorem na te spotkania. Najpierw było 20 osób, potem 40 a za chwilę ponad 100 - mówi Klinger.

Zobacz także

2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:01 Wojciech Plewka o tym, że jako polski etyczny myśliwy nie przyłoży ręki do masowego odstrzału dzików - Są dobrzy doradcy i kiepscy doradcy. To rozwiązanie podpowiedział ministrowi środowiska jakiś bardzo zły doradca - tak opolski łowczy Wojciech Plewka skomen ... » więcej 2019-01-11, godz. 10:57 WSPÓLNA SPRAWA Grzegorz Adamczyk, Sebastian Koćwin i Grzegorz Kuliś o nowelizacji ustawy o związkach zawodowych Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych była tematem kolejnej debaty pracowników i prawodawców. Pierwsi chwalili proponowane przez ustawodawcę rozwiązania, ... » więcej 2019-01-10, godz. 18:14 Krzysztof Ważny o tym, że nadal mamy ogromne problemy z segregacją i recyklingiem odpadów - W samorządowych instalacjach posegregowane przez ludzi odpady są "doczyszczane". I potem powinny zostać przekazane odpowiednim firmom zajmującym się recykli ... » więcej 2019-01-09, godz. 14:39 Karina Bedrunka o tym, na co w najbliższych latach Unia Europejska gotowa jest dać nam pieniądze - W tym okresie programowania Opolszczyzna dostała z unii prawie miliard euro. Nie będę nikogo wprowadzać w błąd, obiecując, że w następnym dostaniemy tyle sa ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »