Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - Henryk Wróbel, kandydat na wójta ...
2018-10-31, 14:42 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - Henryk Wróbel, kandydat na wójta Dobrzenia Wielkiego

Henryk Wróbel o swoim pomyśle na Dobrzeń Wielki
- Oczywiście myślałem o zmianie pracy, ale nie chcę być odbierany jako ktoś, kto dezerteruje w trudnej sytuacji – mówił w Loży Radiowej Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego, który przeszedł do drugiej tury, ale dość nieoczekiwanie w pierwszej mocno przegrał z Piotrem Szlapą, jednym z najbardziej radykalnych przeciwników powiększenia Opola (961 do 1692 głosów). Szlapa nie wziął udziału w debacie, bo – jak stwierdził – miał ważny wyjazd.
Naszego gościa zapytaliśmy, dlaczego wybory przegrali włodarze gmin objętych projektem Dużego Opola, który na czele mieszkańców protestowali przeciw zmianie granic. Wróbel mówi, że być może zadziałało „zmęczenie materiału”, ich zbyt długie rządy. Nie bez znaczenia mogła być także ogólnopolska debata o lokalnych układach i potrzebie zmian. Nie wyklucza jednak, że i w jego przypadku mogło zadziałać to, że nie udało mu się obronić gminy przed podziałem. Widać to po wyniku wyborów – Szlapa uzyskał lepszy wynik a jego komitet ma 13 na 15 radnych. Wróbel podkreśla jednak, że jeśli chodzi o obronę gminy, to nie ma sobie nic do zarzucenia.

Nasz gość podkreślał w rozmowie, że w tej kampanii niewiele ludziom obiecywał, bo najważniejsza, i to w perspektywie kilkunastu lat, jest zmiana sposobu myślenia o gminie, która straciła niemal połowę budżetu i musi całe swoje funkcjonowanie ułożyć w inny sposób. To bolesne zabieg, Wróbel ma świadomość, że jest dziś odbierany jako ten włodarz, który co prawda obniżył sobie pensję o jedną czwartą, ale zmuszony był odebrać dodatki nauczycielom czy zwolnić kilkunastu instruktorów z ośrodka kultury.

Na razie Dobrzeń Wielki sobie radzi, także dzięki finansowej pomocy Opola. Teraz to 9 mln zł, w dwóch kolejnych latach po 6 mln zł. Wróbel pragmatycznie twierdzi, że choć trudno mu się nadal pogodzić z Dużym Opolem, to ma świadomość, że z większym sąsiadem trzeba rozmawiać.

Zobacz także

2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:35 Marek Bocianowski o tym, czy należy się martwić rzekomą obecnością wilków w opolskich lasach - Oficjalnie na Opolszczyźnie nie mamy wilków. Żeby stwierdzić ich obecność, trzeba - zgodnie z unijnymi regułami - dokonać obserwacji klasy C1. Czyli albo tr ... » więcej 2018-11-12, godz. 17:41 Prof. Alicja Głębocka o tym, że to, jak wykorzystaliśmy odzyskaną niepodległość, to mistrzostwo świata - Co zapamiętam z tego dnia? Wzruszenie i dumę - stwierdziła w Loży Radiowej prof. Alicja Głębocka, psycholog społeczny z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Fr ... » więcej 2018-11-09, godz. 15:34 Piotr Wach o powyborczych koalicyjnych układankach i przyszłości Nowoczesnej - Mamy swoje ambicje, ale nie wysuwamy żadnych kategorycznych żądań, chcemy natomiast, żeby nasze możliwości zostały dobrze wykorzystane - mówił w Loży Radiow ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »