Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring wyborczy - Henryk Wróbel, kandydat na wójta ...
2018-10-31, 14:42 Autor: Marek Świercz

Ring wyborczy - Henryk Wróbel, kandydat na wójta Dobrzenia Wielkiego

Henryk Wróbel o swoim pomyśle na Dobrzeń Wielki
- Oczywiście myślałem o zmianie pracy, ale nie chcę być odbierany jako ktoś, kto dezerteruje w trudnej sytuacji – mówił w Loży Radiowej Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego, który przeszedł do drugiej tury, ale dość nieoczekiwanie w pierwszej mocno przegrał z Piotrem Szlapą, jednym z najbardziej radykalnych przeciwników powiększenia Opola (961 do 1692 głosów). Szlapa nie wziął udziału w debacie, bo – jak stwierdził – miał ważny wyjazd.
Naszego gościa zapytaliśmy, dlaczego wybory przegrali włodarze gmin objętych projektem Dużego Opola, który na czele mieszkańców protestowali przeciw zmianie granic. Wróbel mówi, że być może zadziałało „zmęczenie materiału”, ich zbyt długie rządy. Nie bez znaczenia mogła być także ogólnopolska debata o lokalnych układach i potrzebie zmian. Nie wyklucza jednak, że i w jego przypadku mogło zadziałać to, że nie udało mu się obronić gminy przed podziałem. Widać to po wyniku wyborów – Szlapa uzyskał lepszy wynik a jego komitet ma 13 na 15 radnych. Wróbel podkreśla jednak, że jeśli chodzi o obronę gminy, to nie ma sobie nic do zarzucenia.

Nasz gość podkreślał w rozmowie, że w tej kampanii niewiele ludziom obiecywał, bo najważniejsza, i to w perspektywie kilkunastu lat, jest zmiana sposobu myślenia o gminie, która straciła niemal połowę budżetu i musi całe swoje funkcjonowanie ułożyć w inny sposób. To bolesne zabieg, Wróbel ma świadomość, że jest dziś odbierany jako ten włodarz, który co prawda obniżył sobie pensję o jedną czwartą, ale zmuszony był odebrać dodatki nauczycielom czy zwolnić kilkunastu instruktorów z ośrodka kultury.

Na razie Dobrzeń Wielki sobie radzi, także dzięki finansowej pomocy Opola. Teraz to 9 mln zł, w dwóch kolejnych latach po 6 mln zł. Wróbel pragmatycznie twierdzi, że choć trudno mu się nadal pogodzić z Dużym Opolem, to ma świadomość, że z większym sąsiadem trzeba rozmawiać.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »