Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa
2018-10-10, 15:06 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa

Debata kandydatów na burmistrza Namysłowa
Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty pokazał, że łatwo o to nie będzie. Można było odnieść wrażenie, że rywale żyją w różnych miastach – nie byli zgodni nawet co do tego, jakie zadłużenie ma Namysłów czy ile dopłaca do oświaty, choć te dane są przecież ogólnie dostępne. Kandydaci dyskutowali o problemach komunikacyjnych, finansach miasta oraz zrealizowanych i planowanych inwestycjach.
Bardzo krytycznie kończącą się kadencję podsumował Bartłomiej Stawiarski, poseł i kandydat PiS. Stwierdził, że przez cztery lata praktycznie nic nie zrobiono, stworzono za to w administracji 60 nowych etatów, co kosztowało 10 mln zł, dopłacono kolejne 6 mln zł do miejskich spółek, które kiedyś przynosiły dochody, realizowano inwestycje z własnych środków i kredytów zamiast sięgać po środki zewnętrzne. Stawiarski zarzucił też władzy, że nie rozmawia z mieszkańcami a protestujących podaje do prokuratury. Mówił także o długu miasta sięgającym 60 procent rocznego budżetu.

Burmistrz Julian Kruszyński, kandydat Koalicji Obywatelskiej, ripostował, że dług wynosi raptem 30,7 procent i został obniżony, mówił też o rekordowym budżecie, wyremontowaniu 18 dróg i pozyskaniu 21 mln zł środków zewnętrznych. Zarzucił też rządowi, że samorząd musi dopłacać do oświaty 21 mln zł rocznie. Podał też długą listę zadań, które planuje zrealizować w następnej kadencji: tu w grę wchodzą zarówno świadczenia socjalne, jak i inwestycje infrastrukturalne.

Krzysztof Kuchczyński, kandydat KWW Wspólnota Obywatelska 2006, który był poprzednikiem Kruszyńskiego a obecnie kieruje Namysłowskim Centrum Zdrowia, stwierdził, że za jego rządów pieniędzy miejskich nie przejadano, tylko je inwestowano, na przykład w kanalizację 20 wiosek, podkreślał także, że miasto musi pozyskiwać na inwestycje środki zewnętrzne co najmniej na poziomie 50 procent kosztów. Stwierdził też, że nie rozumie, dlaczego dotacje do różnych miejskich instytucji w rodzaju domu kultury za rządów Kruszyńskiego mocno wzrosły.

Artur Włodarczyk, były wiceburmistrz i kandydat KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego, także ostro polemizował z urzędującym burmistrzem. Stwierdził na przykład, że dotacje do utrzymania oświaty były znacznie niższe – do płac nauczycieli dołożono 300 tys. zł a inwestycje w budynki szkół to przecież inwestycje w gminny majątek. Mocno akcentował też fakt, że polityczne partyjne spory za mocno przekładają się na funkcjonowanie namysłowskiego samorządu. Przykładem, jego zdaniem, jest brak współpracy między magistratem a starostwem - przy ulicy Oławskiej oba samorządy budują w jakiejś mierze konkurencyjne ścieżki pieszo-rowerowe, co uważa za ewenement.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Julian Kruszyński – Koalicja Obywatelska
Bartłomiej Stawiarski – Prawo i Sprawiedliwość
Krzysztof Kuchczyński – KWW Wspólnota Obywatelska 2006
Artur Włodarczyk – KW Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego

Zobacz także

2018-12-14, godz. 15:09 Płk Edward Łakomy o filmie opowiadającym o tragicznych wydarzeniach podczas misji ONZ w Kambodży - Misje nie mają wymiaru wyłącznie wojskowego, ale także polityczny, warto brać w nich udział - mówił w Loży Radiowej płk. Edward Łakomy, prezes Koła nr 25 St ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:41 Podinsp. Maciej Milewski o korytarzu życia i bezpieczeństwie na drogach - Obserwujemy zatrważające obrazki, kiedy to kierowcy nie wiedzą jak się zachować, a część z nich ignoruje sygnały pojazdów uprzywilejowanych - powiedział w L ... » więcej 2018-12-13, godz. 15:38 Bartosz Kuświk o 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - Są takie rzeczy, których wciąż nie wiemy o stanie wojennym. Na przykład nie wiadomo, ile osób zginęło. Mówimy o około setce ludzi - wyjaśnił gość Loży Radio ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:36 Bartłomiej Stawiarski o potrzebie bilansu otwarcia i o nowym budżecie Namysłowa - Burmistrzem jestem dopiero trzeci tydzień, więc to jeszcze zbyt krótki czas, by przyjrzeć się wszystkim instytucjom i osobom, które nimi zarządzają – mówił ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:28 Barbara Radecka o tym, dlaczego Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS - Prowadzimy od kilku lat system skoordynowanej opieki nad pacjentami z rakiem piersi. Żeby spełnić najwyższe standardy, jakie wymagane są normami europejskim ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:23 Barbara Łabędzka o byciu ambasadorem UO, globalnej polityce i studiach w Moskwie - Jestem humanistką i mam umiejętności językowe, dlatego muszę powiedzieć, że uczę się siedmiu języków: oprócz polskiego to angielski, niemiecki, rosyjski, mó ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:22 Arkadiusz Kapuścik o handlu w niedzielę, cudzoziemcach i atomowych uprawieniach PiP - Śledzimy debaty na temat przyznania nam uprawnień do administracyjnej zmiany umowy zlecenia na umowę o pracę w sytuacjach, gdy taka prawa faktycznie ma miej ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:30 Prof. Piotr Wach o tym, jak powoli podbijamy Kosmos, a także o tym, że PO nie chciała rozbijać Nowoczesnej - Bez technologii kosmicznych nie ma rozwoju nauki. To w projektach kosmicznych powstają nowoczesne rozwiązania, które potem trafiają do zwykłego przemysłu. P ... » więcej 2018-12-10, godz. 14:13 Kamil Bortniczuk o swoich parlamentarnych planach, sądowym kokonie i rozbitej opozycji - Nie miałem żadnych wątpliwości, czy zrezygnować z pracy w zarządzie ZAK i przyjąć poselski mandat po Bartku Stawiarskim. To kwestia lojalności, odpowiedzial ... » więcej 2018-12-07, godz. 11:12 Loża Radiowa na konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internautów a kultura globalna. Nowe media w edukacji wyzwanie ... O rosnącej roli internetu w naszym życiu i o związanych z tym wyzwaniach rozmawiali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji naukowej pt. "Społeczeństwo internau ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »