Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa na seminarium 'Publiczna dyplomacja…
2018-08-28, 16:06 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa na seminarium "Publiczna dyplomacja dla Europy"

Aleksander Stanisław Niewiński o globalnych problemach Europy
- Potrzebne są takie seminaria, na których mówimy o tym, w jaką stronę zmierza Unia Europejska. Bo czasem trzeba powiedzieć głośno "Brukselo, wyhamuj!". Nie wszyscy są za pogłębieniem integracji - tak o seminarium "Publiczna dyplomacja dla Europy" mówił w Loży Radiowej Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii a zarazem prezes Collegium Nobilium Opoliense, które konferencję zorganizowała. Radio Opole była na miejscu i rozmawiało z jej uczestnikami.
Aleksander Stanisław Niewiński z Instytutu Spraw Zagranicznych Collegium mówił, że sytuacje Europy trzeba widzieć w kontekście problemów geopolitycznych, jako strukturę położoną między wielkimi potęgami: USA z jednej a Chinami z drugiej strony. Nie należy także lekceważyć ambicji Rosji czy Indii. A jeśli eurowybory wygrają partie eurosceptyczne, to pozycja unii - zdaniem, Niewińskiego - może zostać osłabiona.

Zdaniem Adama Banaszaka, wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego a zarazem wiceprzewodniczącego Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Europejskim Komitecie Regionów, debata o dyplomacji opartej na kwestiach kulturalnych, samorządowych czy ekonomicznych (a tak nazywał się jeden z paneli) jest bardzo ważna, bo czasem dyplomacja na poziomie państw członkowskich nie wystarczy.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przekonywał, że Polska nie powinna się obawiać tego, jak zachowa się TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych do niego przez Sąd Najwyższy. Podkreślał, że jeszcze nie wiadomo, czy TSUE w ogóle się tą sprawą zajmie a jeśli nawet tak, to jakie będzie jego stanowisko. Przypomniał także, że pytania prejudycjalne powinno dotyczyć procesu, w którym występują strony, a tak w tym przypadku nie jest. Dodał, że w historii wiele państw unii nie zdecydowało się na wykonanie zaleceń TSUE.

Wicemarszałek Szymon Ogłaza z PO, jeden z nielicznych polityków opozycji na seminarium zdominowanym przez prawicę, zauważył, że tego rodzaju debaty są potrzebne, bo w toku dyskusji często okazuje się, że mimo politycznych różnic na poziomie kraju wizja stosunków europejskich różnych ugrupowań jest podobna.

Na seminarium zajrzała także wicewojewoda opolski Violetta Porowska, która chwile wcześniej na konferencji prasowej ogłosiła swoje hasło wyborcze "Opole stać na więcej". Jak podkreśliła, hasło to akcentuje ogromny potencjał Opola, który w tej chwili nie jest w pełni wykorzystany. Jej zdaniem, Opole powinno funkcjonować ze świadomością swojego powiększenia i patrzeć na swój rozwoju z perspektywy rozwoju regionu. Dodała także, w kontekście tematyki seminarium, że w jej odczuciu Opole jest miastem w pełni europejskim.

Naszym ostatnim rozmówcą był prof. Marek Chichocki, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego i negocjator Traktatu Lizbońskiego. Stwierdził, że spekulacje opozycji na temat polexitu, sprowokowane głośnym wywiadem wicepremiera Jarosława Gowina, to burza w szklance wody, bo żadne poważne polskie ugrupowanie nie myśli o wyjściu z unii. Podkreślił jednak, że sama unia musi przemyśleć swoją obecną politykę, bo jest ona coraz mniej akceptowana przez obywateli Wspólnoty. Zdaniem Cichockiego, unia powinna nieco przyhamować swój marsz do głębszej integracji.
Adam Banaszak o tym, że dyplomację uprawia nie tylko resort spraw zagranicznych
Piotr Wawrzyk o tym, że Polska nie powinna się martwić tym, co zrobi TSUE
Szymon Ogłaza o tym, że debata o Europie nie musi dzielić
Violetta Porowska o tym, że europejskie "Opole stać na więcej"
Marek Cichocki o tym, że polexitu nie będzie, ale unia powinna nieco przyhamować

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »