Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie tur ...
2018-07-19, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką
Nadchodzący weekend w Krapkowicach i Gogolinie upłynie pod znakiem wielkiej imprezy na Odrze. To Dni Przemysłu i Żeglugi, które za cel stawiają sobie promowanie opolskiej rzeki zarówno wśród turystów, mieszkańców, młodzieży ale i przedsiębiorców. Wydarzenie pilotażowe promujące kulturę przemysłową Opolszczyzny, realizowane jest w ramach projektu InduCult2.0.
Ostatnie deszczowe dni co prawda wzbudzają obawy organizatorów, czy wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, ale prognozy są optymistyczne, a i sytuacja na Odrze jest stabilna.

- Stan wody w Miedonii wynosi 330 m wody, gdy w normalnych warunkach ten stan wynosi ponad metr. Także jest sporo ponad stan, ale jest nadal bezpiecznie - przekonuje Jan Szefer, komandor portu jachtowego w Krapkowicach.

- Dni Przemysłu i Żeglugi zapowiadają się pomyślnie, pogoda ma nam sprzyjać. Sam mam zamiar wziąć udział w zawodach, w zawodach smoczych łodzi, które zaplanowaliśmy na sobotę. Dni Przemysłu i Żeglugi organizowane są po to, aby wypromować zawody przemysłowe. Zdecydowanie lepiej być wykwalifikowanym spawaczem niż bezrobotnym politologiem. Zwłaszcza, że przemysł żeglugi ma potencjał w naszym regionie - przekonuje Andrzej Brzezina, z-ca burmistrza Krapkowic.

Odra po latach zaniedbań budzi się ze snu. Rzeka jest coraz popularniejszym szlakiem transportu, co komandor portu w Krapkowicach obserwuje z zadowoleniem i spokojem.

- Ruch na Odrze zwiększa się, to z kolei napędza naszą gospodarkę. Coraz więcej tirów przenoszone jest na drogę rzeczną. Turystyka na Odrze jest wręcz wspomagana przez przemysł. Turyści mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że towarzyszą im barki czy statki. Musimy też pamiętać, że droga morska to nadal droga, na której obowiązują przepisy ruchu i ich również trzeba przestrzegać - dodaje Jan Szefer.

Wiceburmistrz Krapkowic wskazuje z kolei na rosnące zainteresowanie potencjalnych inwestorów właśnie terenami, skąd jest dobry dostęp do wody.

- Coraz więcej firm z zagranicy dopytuje się o możliwość transportu rzecznego do Krapkowic i dalej. Firmy niemieckie wręcz domagają się tego, aby właśnie w ten sposób były transportowane ich produkty. W Krapkowicach jest jeden port z którego korzysta jedna firma. Jest też jeden port w Rogowie, który chcemy zmodernizować, tak aby obsługiwał kilka firm - wylicza samorządowiec.

- W Kędzierzynie-Koźlu firma Azoty już przeniosła swój transport na rzeki, inne firmy też się przestawiają na ten transport - uzupełnia Jan Szefer.

Podczas dni "Żywej Kultury Przemysłu" zaplanowano wiele atrakcji. To ma być czas prezentacji potencjału rzeki ale i przemysłu tych terenów.

- W ramach naszej akcji będzie na przykład możliwość zobaczyć firmę, która specjalizuje się w robieniu butów glanów. Chcemy pokazać, ze przemysł nie jest czymś nudnym - mówi Brzezina.

Najwięcej oczywiście będzie działo się na samej rzece.

- Będą organizowane rejsy po Odrze razem z przewodnikiem. Będą również goście z zagranicy. Będziemy również pokazywać stare, zabytkowe maszyny na których pracowano nad Odrą. Będzie też kino plenerowe - mówi komandor Szefer.

- Na rejs szlakiem industrialnym trzeba się wcześniej zapisać, to nic nie kosztuje, a na pewno warto. Przypominamy 21-22 lipca to Dni Przemysłu Żeglugi - dodaje wiceburmistrz Krapkowic.

Zobacz także

2018-10-19, godz. 13:53 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o transporcie w regionie Walka z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym powinna być jednym z głównych zadań nowego samorządu województwa - stwierdzili uczestnicy ostatniego przed cisz ... » więcej 2018-10-18, godz. 14:36 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o służbie zdrowia Opolskiej służbie zdrowia brakuje od 120 do nawet 180 mln zł, wzrost nakładów na leczenie będzie w naszym regionie niższy niż w kraju, mamy za to za dużo szpi ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:43 Ring Wyborczy - kandydaci do sejmiku województwa o infrastrukturze regionu Infrastruktura województwa opolskiego była tematem środowej Loży Radiowej. W "Ringu Wyborczym" zmierzyli się przedstawiciele dziewięciu komitetów. » więcej 2018-10-16, godz. 13:45 Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstaw ... » więcej 2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »