Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie tur ...
2018-07-19, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką

Jan Szefer i Andrzej Brzezina o Odrze, gdzie turystyka płynnie przeplata się z gospodarką
Nadchodzący weekend w Krapkowicach i Gogolinie upłynie pod znakiem wielkiej imprezy na Odrze. To Dni Przemysłu i Żeglugi, które za cel stawiają sobie promowanie opolskiej rzeki zarówno wśród turystów, mieszkańców, młodzieży ale i przedsiębiorców. Wydarzenie pilotażowe promujące kulturę przemysłową Opolszczyzny, realizowane jest w ramach projektu InduCult2.0.
Ostatnie deszczowe dni co prawda wzbudzają obawy organizatorów, czy wszystko uda się zrealizować zgodnie z planem, ale prognozy są optymistyczne, a i sytuacja na Odrze jest stabilna.

- Stan wody w Miedonii wynosi 330 m wody, gdy w normalnych warunkach ten stan wynosi ponad metr. Także jest sporo ponad stan, ale jest nadal bezpiecznie - przekonuje Jan Szefer, komandor portu jachtowego w Krapkowicach.

- Dni Przemysłu i Żeglugi zapowiadają się pomyślnie, pogoda ma nam sprzyjać. Sam mam zamiar wziąć udział w zawodach, w zawodach smoczych łodzi, które zaplanowaliśmy na sobotę. Dni Przemysłu i Żeglugi organizowane są po to, aby wypromować zawody przemysłowe. Zdecydowanie lepiej być wykwalifikowanym spawaczem niż bezrobotnym politologiem. Zwłaszcza, że przemysł żeglugi ma potencjał w naszym regionie - przekonuje Andrzej Brzezina, z-ca burmistrza Krapkowic.

Odra po latach zaniedbań budzi się ze snu. Rzeka jest coraz popularniejszym szlakiem transportu, co komandor portu w Krapkowicach obserwuje z zadowoleniem i spokojem.

- Ruch na Odrze zwiększa się, to z kolei napędza naszą gospodarkę. Coraz więcej tirów przenoszone jest na drogę rzeczną. Turystyka na Odrze jest wręcz wspomagana przez przemysł. Turyści mogą czuć się bezpieczniej wiedząc, że towarzyszą im barki czy statki. Musimy też pamiętać, że droga morska to nadal droga, na której obowiązują przepisy ruchu i ich również trzeba przestrzegać - dodaje Jan Szefer.

Wiceburmistrz Krapkowic wskazuje z kolei na rosnące zainteresowanie potencjalnych inwestorów właśnie terenami, skąd jest dobry dostęp do wody.

- Coraz więcej firm z zagranicy dopytuje się o możliwość transportu rzecznego do Krapkowic i dalej. Firmy niemieckie wręcz domagają się tego, aby właśnie w ten sposób były transportowane ich produkty. W Krapkowicach jest jeden port z którego korzysta jedna firma. Jest też jeden port w Rogowie, który chcemy zmodernizować, tak aby obsługiwał kilka firm - wylicza samorządowiec.

- W Kędzierzynie-Koźlu firma Azoty już przeniosła swój transport na rzeki, inne firmy też się przestawiają na ten transport - uzupełnia Jan Szefer.

Podczas dni "Żywej Kultury Przemysłu" zaplanowano wiele atrakcji. To ma być czas prezentacji potencjału rzeki ale i przemysłu tych terenów.

- W ramach naszej akcji będzie na przykład możliwość zobaczyć firmę, która specjalizuje się w robieniu butów glanów. Chcemy pokazać, ze przemysł nie jest czymś nudnym - mówi Brzezina.

Najwięcej oczywiście będzie działo się na samej rzece.

- Będą organizowane rejsy po Odrze razem z przewodnikiem. Będą również goście z zagranicy. Będziemy również pokazywać stare, zabytkowe maszyny na których pracowano nad Odrą. Będzie też kino plenerowe - mówi komandor Szefer.

- Na rejs szlakiem industrialnym trzeba się wcześniej zapisać, to nic nie kosztuje, a na pewno warto. Przypominamy 21-22 lipca to Dni Przemysłu Żeglugi - dodaje wiceburmistrz Krapkowic.

Zobacz także

2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej 2018-08-07, godz. 15:05 Witold Potwora o tym, że tysiąc plus to nie jest dobry pomył i o tym, że premier naprawdę potrafi liczyć - Moim zdaniem taka rewaloryzacja jest w tej chwili niepotrzebna. I podejrzewam, że tego samego zdania jest także premier Mateusz Morawiecki, który naprawdę p ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »