Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz ...
2018-07-04, 15:10 Autor: Ewa Skrabacz

Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz bardziej świadomych konsumentach

Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz bardziej świadomych konsumentach
- Najczęstsze sytuacje, w których musimy interweniować, dotyczą osób w wieku senioralnym, które zostały wprowadzone w błąd i dokonały zakupu jakiegoś, najczęściej bardzo drogiego przedmiotu – mówił Marek Trejda, Miejski Rzecznik Konsumentów w Opolu.
- Bardzo często nieuczciwi sprzedawcy wmawiają takim osobom, że odstąpienie od umowy jest niemożliwe. To nieprawda. Najlepiej reagować jak najszybciej, ale działać można zawsze, nawet po upływie zwyczajowego czasu, który mamy by odstąpić od umowy, czyli czternastu dni – wyjaśniał rzecznik.

- Rosnąca liczba zgłoszeń od osób oszukanych pokazuje, że świadomość konsumentów, także w wieku senioralnym, rośnie. Bardzo często ludzie zgłaszają się do nas zaraz po dokonaniu zakupów, co zwiększa szanse na pozytywne załatwienie sprawy – dodał Trejda.

- Świadomość dotycząca praw konsumentów rośnie także wśród osób dokonujących zakupów przez Internet. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie sprawdzamy sprzedawcy, kupujemy z niepewnego źródła i wówczas odzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe – mówił rzecznik.

- Szansą w takich trudnych sytuacjach może być chargeback. Dokonując zakupów przy pomocy karty płatniczej możemy skorzystać z tej właśnie procedury, czyli z tzw. obciążenia zwrotnego. Środki, które pochodzą z naszej karty mogą być odzyskane po nieudanej transakcji, gdy np. towar nie był zgodny z umową – informował Trejda.

- Kontaktujemy się wówczas z bankiem, który wystawił nam kartę płatniczą, debetową czy kredytową i składamy tam reklamację. Cała procedura trawa około 30 dni. Jeśli nasza reklamacja jest uzasadniona, to mamy zagwarantowany zwrot kosztów poniesionych w związku z kwestionowaną transakcją. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy za zakupy zapłacimy kartą, a nie szybkim przelewem – wyjaśniał rzecznik.

Zobacz także

2018-09-19, godz. 15:06 Ring wyborczy - dziś przedstawiciele komitetów wyborczych do sejmiku województwa okręgu 1. Czyli Opole i powiat opolsk ... Kandydaci do sejmiku województwa opolskiego w okręgu nr 1 spotkali się w Loży Radiowej, żeby porozmawiać o ich pomysłach, które chcieliby zrealizować jeśli zo ... » więcej 2018-09-18, godz. 12:59 Ring wyborczy - kandydaci na radnych Opola w okręgu wyborczym nr 1 [FILM, ZDJĘCIA] W "Wyborczym ringu" starli się jako pierwsi reprezentanci komitetów wyborczych do rady miasta Opola w okręgu nr 1. W naszym studiu gościliśmy: Tomasz Wróbla z ... » więcej 2018-09-17, godz. 14:22 Witold Zembaczyński o rozwijaniu lewego skrzydła i umieszczaniu wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę - Koalicja Obywatelska poszerzyła się o środowisko Barbary Nowackiej ze względu na konieczność rozłożenia lewego skrzydła opozycji demokratycznej w Polsce. Ci ... » więcej 2018-09-17, godz. 13:31 Janusz Sanocki o kupowaniu kota w worku, reformie sądownictwa i kampanii wyborczej w Nysie - Nie kandyduję w wyborach samorządowych, jestem posłem, ta moja misja się jeszcze się nie skończyła - powiedział w Loży Radiowej poseł niezależny Janusz Sano ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:35 Błażej Choroś o dyrektywie praw autorskich - Poziom zaangażowania w tę sprawę jest znacznie niższy niż przy ACTA 2 - mówił gość Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, odno ... » więcej 2018-09-14, godz. 14:24 Przemysław Pospieszyński i Marko Markowski o wolności wypowiedzi w internecie Czy to kres internetu jaki znamy? A to za sprawą decyzji Parlamentu Europejskiego, by poprzeć zmiany w prawie autorskim w sieci. Zabiegała o to część europejs ... » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Marian Jagielski o prawnikach, którzy zrzucili togi by stanąć w sportowe szranki W Opolu rozpoczęła się XXIX Ogólnopolska Spartakiada Prawników. Zawody potrwają trzy dni, a chęć udziału zgłosiło ponad 650 osób. » więcej 2018-09-13, godz. 13:09 Adam Kępiński o rozczarowaniu polskimi sądami i o tym, że Szwecja to nie zagranica - Szkoda, że aż 5 lat musiałem czekać na przeprosiny od „Super Expressu”. Jestem rozczarowany polskim wymiarem sprawiedliwości – mówił Adam Kępiński, były pos ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:27 Ewa Kosowska-Korniak i Roman Jarosiński o sile mediacji w gospodarce W Opolu zainaugurowało działalność Centrum Arbitrażu i Mediacji. To pierwsza taka instytucja w regonie, która jest częścią ogólnopolskiej sieci. Opolskie cent ... » więcej 2018-09-12, godz. 15:26 Stanisław Konarski o wściekłym optymizmie i kandydowaniu na burmistrza Kluczborka - Jestem wściekłym optymistą i zawsze idę do przodu. Mam takie swoje hasło, że kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, nigdy ich nie osiągnie. Trzeba sięgać wyso ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »