Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz ...
2018-07-04, 15:10 Autor: Ewa Skrabacz

Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz bardziej świadomych konsumentach

Marek Trejda o nieuczciwych sprzedawcach i coraz bardziej świadomych konsumentach
- Najczęstsze sytuacje, w których musimy interweniować, dotyczą osób w wieku senioralnym, które zostały wprowadzone w błąd i dokonały zakupu jakiegoś, najczęściej bardzo drogiego przedmiotu – mówił Marek Trejda, Miejski Rzecznik Konsumentów w Opolu.
- Bardzo często nieuczciwi sprzedawcy wmawiają takim osobom, że odstąpienie od umowy jest niemożliwe. To nieprawda. Najlepiej reagować jak najszybciej, ale działać można zawsze, nawet po upływie zwyczajowego czasu, który mamy by odstąpić od umowy, czyli czternastu dni – wyjaśniał rzecznik.

- Rosnąca liczba zgłoszeń od osób oszukanych pokazuje, że świadomość konsumentów, także w wieku senioralnym, rośnie. Bardzo często ludzie zgłaszają się do nas zaraz po dokonaniu zakupów, co zwiększa szanse na pozytywne załatwienie sprawy – dodał Trejda.

- Świadomość dotycząca praw konsumentów rośnie także wśród osób dokonujących zakupów przez Internet. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, gdy nie sprawdzamy sprzedawcy, kupujemy z niepewnego źródła i wówczas odzyskanie pieniędzy jest prawie niemożliwe – mówił rzecznik.

- Szansą w takich trudnych sytuacjach może być chargeback. Dokonując zakupów przy pomocy karty płatniczej możemy skorzystać z tej właśnie procedury, czyli z tzw. obciążenia zwrotnego. Środki, które pochodzą z naszej karty mogą być odzyskane po nieudanej transakcji, gdy np. towar nie był zgodny z umową – informował Trejda.

- Kontaktujemy się wówczas z bankiem, który wystawił nam kartę płatniczą, debetową czy kredytową i składamy tam reklamację. Cała procedura trawa około 30 dni. Jeśli nasza reklamacja jest uzasadniona, to mamy zagwarantowany zwrot kosztów poniesionych w związku z kwestionowaną transakcją. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy za zakupy zapłacimy kartą, a nie szybkim przelewem – wyjaśniał rzecznik.

Zobacz także

2018-11-20, godz. 14:08 Adrian Czubak o rozwoju gospodarczym i pieniądzach rządowych na (o)polskie drogi Według EUROSTATU w III kwartale wzrost gospodarczy Polski wyniósł 5,7%, co stawia nas w światowej czołówce. Temu tematowi wiele uwagi poświęcił w Loży Radiowe ... » więcej 2018-11-19, godz. 11:26 Sławomir Kłosowski o wynikach wyborów, kartach na stole, burzy (w szklance wody) wokół KNF i brexitcie - Oczywiście, że odnieśliśmy w wyborach sukces, wątpić w to może tylko ktoś, kto nie umie liczyć. Najwięcej radnych w sejmikach, słabo w wielkich miastach, al ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:07 Witold Zembaczyński o sukcesie Nowoczesnej, inicjatywie Ryszarda Petru i braku osiągnięć komisji do sprawy Amber Gold - Odnieśliśmy jako Koalicja Obywatelska ogromny sukces. Na Opolszczyźnie podpisaliśmy z naszymi partnerami, czyli Mniejszością Niemiecką i PSL, nie tyle umowę ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:47 Mgr Sabina Baraniewicz-Kotasińska, dr Adam Drosik, dr Kamil Minkner i dr Bartosz Maziarz o pobycie w Jordanii - Wyjazd do Jordanii miał na celu rekonesans poznawczy, przygotowujemy się do uruchomienia nowej specjalizacji na politologii Uniwersytetu Opolskiego - mówili ... » więcej 2018-11-16, godz. 14:11 Maciej Mazur i Hubert Adamek o opolskiej policji, która czeka na chętnych Opolska policja rozpoczęła akcję promującą służbę w tej formacji mundurowej pod hasłem „Dołącz do nas”. O szczegółach ale i pracy w niebieskim mundurze w Loży ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:50 Sebastian Szczurek o tym, że e-zwolnienia wchodzą w życie i odwrotu już nie ma - Na początku roku może 5 – 6 zwolnień na 100 było wystawianych drogą elektroniczną, na początku listopada już 55 procent. Dlatego uważamy, że reforma się pow ... » więcej 2018-11-15, godz. 13:38 Rafał Bartek o miejscu Mniejszości Niemieckiej w nowej (a właściwie starej) koalicji rządzącej Opolszczyzną - Potwierdzam, że z uzgodnień koalicyjnych wynika, że to nasz klub otrzyma stanowisko przewodniczącego sejmiku i prawdopodobnie to ja będę kandydatem na to st ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:47 Aleksander Iszczuk o tym, dlaczego woli mandat radnego od dyrektorskiego gabinetu - Uznałem, że powinienem się zachować konsekwentnie. Skoro zdecydowałem się na start w wyborach i z czwartego miejsca na liście zdobyłem mandat radnego, to po ... » więcej 2018-11-14, godz. 13:31 Iwona Sobania o tym, że najbliższa kadencja będzie dla Byczyny bardzo trudna - Byłam radną przez trzy kadencje i widziałam, że źle się dzieje i koniecznie coś trzeba zrobić. Chętnych do kandydowania nie było, więc postanowiłam wystarto ... » więcej 2018-11-13, godz. 14:36 Katarzyna Czochara o Marszu Biało-Czerwonym w Warszawie - Tam trzeba było być, żeby poczuć tę atmosferę, naprawdę była niesamowita – mówiła w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara, dzieląc się wrażeniami z ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »