Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o…
2018-05-22, 15:09 Autor: Ewa Skrabacz

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie

Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie
- Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. Coraz dłużej żyjemy i układ odpornościowy jest coraz słabszy. Mamy też dużo procedur inwazyjnych – mówiła Wiesława Błudzin, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, komentując najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący zakażeń szpitalnych.
- Polskie szpitale nie do końca są przygotowane do przyjmowania osób z różnymi zakażeniami. Gdyby w szpitalach były tylko sale jedno- czy dwuosobowe z łazienkami, to z całą pewnością byłoby tych zakażeń mniej – mówiła Błudzin.

NiK w swoim raporcie zwracała również uwagę na brak specjalistów w zakresie mikrobiologii lekarskiej i epidemiologii. Województwo opolskie jest w grupie czterech regionów, w których nie ma ani jednego takiego specjalisty.

- Zarówno mikrobiologia, jak i epidemiologia nie jest atrakcyjna dla lekarzy. Po specjalizacji można pracować jedynie na oddziałach zakaźnych, albo tam gdzie są poradnie. Inne specjalizacje umożliwiają pracę w dowolnym miejscu. Coraz częściej też mamy do czynienia z różnymi niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi, z bakteriami lekoopornymi, z gruźlicą czy z pacjentami zakażonymi HIV – komentowała Błudzin.

- Na Opolszczyźnie zdarzają się przypadki malarii, a także wirusowego zapalenia wątroby typu A, czyli żółtaczki pokarmowej. Ostatnio mieliśmy też przypadek Odry, u pacjentki zza wschodniej granicy. Wyszczepialność w Polsce jest na poziomie 95 proc., więc jesteśmy bezpieczni, natomiast jeśli ona się zmniejszy, to i u nas mogą pojawić się przypadki Odry – wyjaśniała Błudzin.

- Nie jestem zwolenniczką karania osób odmawiających szczepień. To nic nie daje. Trzeba uświadamiać i edukować – dodał nasz gość.

- Obecnie wyjeżdżamy za granicę właściwie przez cały rok. Warto pamiętać o uniwersalnych szczepieniach np. przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, przeciw durowi brzusznemu, błonicy czy tężcowi. Szczepienia najlepiej rozpocząć dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Są to szczepienia płatne, ale zawsze profilaktyka jest tańsza niż leczenie - przekonywała Wiesława Błudzin.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »