Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z ...
2018-01-16, 14:51 Autor: Marek Świercz

Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami

Jakub Roszuk o pomorze ryb w Jeziorze Otmuchowskim
- Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży Radiowej Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, komentując kolejny pomór ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
Nasz gość mówi, że PZW już w grudniu napisał do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie zamontowania specjalnych odstraszaczy, które chronią ryby przed gromadzeniem się przy dnie (a robią to, bo jest tam cieplejsza woda), gdzie grozi im śmierć po otwarciu tzw. upustów dennych.

- Nie dostaliśmy odpowiedzi. Nie jest też prawdą, że nie chcemy się finansowo dołożyć do tej inwestycji, która może kosztować około 200 tysięcy złotych. Deklarujemy takie wsparcie - mówi Roszuk. - Inna sprawa, czy jest to nasze zadanie, skoro to nie my sprowadzamy na ryby zagrożenie. W zbiorniku turawskim wydanie pozwolenia wodnego, o które zabiegał Tauron, uzależniono od wykonania takich instalacji przez inwestora. Także przy remoncie zbiornika nyskiego o odstraszacze zadbał inwestor.

Inna sprawa, że sama instalacja do końca ryb nie chroni - w przypadku Jeziora Nyskiego błąd pracownika doprowadził w minionym roku do śmierci tysięcy ryb. Wędkarze zawiadomili prokuraturę, ta jednak umorzyła śledztwo, bo nie doszukała się znamion przestępstwa.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zarybianiu (PZW wydaje na ten cel 1,2 mln zł rocznie) i działalności społecznej straży rybackiej (tu wsparcie PZW sięga kilkuset tysięcy), która ściga kłusowników. Tych nadal nie brakuje, być może dlatego, że sądy nie są dla nich nadmiernie surowe.

- Ale mamy też recydywistów i jest szansa, że jeden z nich ostatecznie trafi nawet za kratki - stwierdził Roszuk.

Zobacz także

2019-01-18, godz. 14:04 Grzegorz Krukowski, o młodzieżówce Solidarnej Polski i jej zadaniach w czasie kampanii wyborczej - Pierwsza moja aktywność publiczna, to zorganizowanie strajku w szkole - powiedział w Loży Radiowej Grzegorz Krukowski z Klubu Młodych Solidarnej Polski. - S ... » więcej 2019-01-17, godz. 15:54 WSPÓLNA SPRAWA Piotr Pakosz i Mirosław Czernysz o strajku nauczycieli - Wierzymy w rozsądek rządu i pozytywny wynik negocjacji - mówił w Loży Radiowej Piotr Pakosz, przewodniczący Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Ślą ... » więcej 2019-01-17, godz. 14:22 Krzysztof Drynda o planach partii Porozumienie, działalności WSSE a także o losach Razem dla Opola - Nowa oferta dla Polski i Polaków składa się z trzech głównych komponentów - powiedział w Loży Radiowej Krzysztof Drynda, członek Porozumienia, ugrupowania J ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:23 Rafał Tkacz o eurowyborach i tym, co może się w nich zmienić jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską lub w niej p ... - Polska może zyskać jednego eurodeputowanego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej - powiedział w Loży Radiowej Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej ... » więcej 2019-01-16, godz. 13:38 Monika Ożóg o tym, że Muzeum Śląska Opolskiego szeroko otwiera swoje podwoje - Świat się zmienia! Muzeum nie może być świątynią sztuki, w której panuje cisza. Bardzo chciałabym, żeby w naszym muzeum można było usłyszeć śmiech zwiedzają ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:27 Arkadiusz Wiśniewski o śmierci Pawła Adamowicza, opolskich inwestycjach i sporach z ekologami - Przeżyłem to bardzo osobiście. W niedzielę o tej samej porze robiłem to, co prezydent Gdańska, tylko w innym mieście. Właśnie dziękowałem opolanom za ich ho ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:14 Bartosz Maziarz o tym, że naprawdę bardzo trudno ustrzec się przed atakiem szaleńca - Moim zdaniem jest to morderstwo polityka a nie morderstwo polityczne, to zbrodnia dokonana przez szaleńca. Daleki jestem od ferowania sądów na temat przyczy ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:40 Loża Radiowa na konsultacjach Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 - Szkoda, że w tej rządowej strategii o Opolszczyźnie praktycznie nie ma ani słowa - mówili Radiu Opole samorządowcy, którzy tłumnie zjawili się na zorganizow ... » więcej 2019-01-14, godz. 14:00 Sławomir Kłosowski o "osi Warszawa - Rzym", zmianie klimatu politycznego w unii i histerii wokół odstrzału dzików - Bardzo dobrze się stało, że prezes Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim, bo potrzebne jest zbliżenie tych sił politycznych, ... » więcej 2019-01-11, godz. 15:08 Jacek Jaszczyszyn o Forum Młodych Ludowców, swoim przywiązaniu do tradycji ruchu ludowego oraz odstrzale dzików - FML to bardzo dobra szkoła polityczna, nasz lider Władysław Kosiniak-Kamysz i jego dwaj zastępcy pierwsze polityczne doświadczenia zdobywali w szeregach nas ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »