Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z ...
2018-01-16, 14:51 Autor: Marek Świercz

Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami

Jakub Roszuk o pomorze ryb w Jeziorze Otmuchowskim
- Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży Radiowej Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, komentując kolejny pomór ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
Nasz gość mówi, że PZW już w grudniu napisał do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie zamontowania specjalnych odstraszaczy, które chronią ryby przed gromadzeniem się przy dnie (a robią to, bo jest tam cieplejsza woda), gdzie grozi im śmierć po otwarciu tzw. upustów dennych.

- Nie dostaliśmy odpowiedzi. Nie jest też prawdą, że nie chcemy się finansowo dołożyć do tej inwestycji, która może kosztować około 200 tysięcy złotych. Deklarujemy takie wsparcie - mówi Roszuk. - Inna sprawa, czy jest to nasze zadanie, skoro to nie my sprowadzamy na ryby zagrożenie. W zbiorniku turawskim wydanie pozwolenia wodnego, o które zabiegał Tauron, uzależniono od wykonania takich instalacji przez inwestora. Także przy remoncie zbiornika nyskiego o odstraszacze zadbał inwestor.

Inna sprawa, że sama instalacja do końca ryb nie chroni - w przypadku Jeziora Nyskiego błąd pracownika doprowadził w minionym roku do śmierci tysięcy ryb. Wędkarze zawiadomili prokuraturę, ta jednak umorzyła śledztwo, bo nie doszukała się znamion przestępstwa.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zarybianiu (PZW wydaje na ten cel 1,2 mln zł rocznie) i działalności społecznej straży rybackiej (tu wsparcie PZW sięga kilkuset tysięcy), która ściga kłusowników. Tych nadal nie brakuje, być może dlatego, że sądy nie są dla nich nadmiernie surowe.

- Ale mamy też recydywistów i jest szansa, że jeden z nich ostatecznie trafi nawet za kratki - stwierdził Roszuk.

Zobacz także

2018-05-23, godz. 15:30 Mateusz Rak o zainteresowaniu pracą LPR i o stałej bazie, która rośnie w oczach - Wszędzie, gdzie ląduje nasz śmigłowiec pojawia się spora grupa zainteresowanych osób, które chcą się przyglądnąć akcji, zrobić sobie zdjęcie czy pokazać hel ... » więcej 2018-05-23, godz. 14:36 Andrzej Wesołowski o pracy bez zastępcy i zielonych Tułowicach Na 71 miejscu z dochodami rocznymi na poziomie blisko 123 tysięcy złotych w zestawieniu zarobków samorządowców w regionie znajduje się Andrzej Wesołowski, bur ... » więcej 2018-05-22, godz. 15:09 Wiesława Błudzin o zakażeniach szpitalnych i o profilaktyce, która zawsze jest tańsza niż leczenie - Zakażenia w szpitalach były, są i będą. Oczywiście trzeba robić wszystko, by ich nie było i by zminimalizować skutki tych zakażeń. Nie da się ich uniknąć. C ... » więcej 2018-05-22, godz. 14:25 Robert Bryk o poszukiwaniu pieniędzy na służbę zdrowia w systemie i poza nim - Pierwsza transza pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotezy już wpłynęła. Jest to ponad 7 mln złotych. Pełna suma wsparcia ma wynieść około 20 mln złotych dl ... » więcej 2018-05-21, godz. 15:42 Bartłomiej Stawiarski o biblijnym solidaryzmie społecznym i o zaniepokojeniu wizją szkolnictwa wyższego „dwóch prędkoś ... - Nie jest to podatek, który dotyczyłby jakiejś dużej grupy społecznej. Jest to element solidaryzmu społecznego, by najbogatsi dzielili się z najbiedniejszymi ... » więcej 2018-05-21, godz. 14:23 Janusz Sanocki o daninie-podatku dla niepełnosprawnych i danych osobowych, których ochrona będzie słono kosztować Rząd przedstawił szczegóły systemu wsparcia niepełnosprawnych. Jednym z jego elementów ma być solidarnościowy fundusz wsparcia. Ma się na niego składać 4-proc ... » więcej 2018-05-18, godz. 15:37 Paweł Ziorko i Marek Kawa o sytuacji na Bliskim Wschodzie Ostatnie działania prezydenta USA na Bliskim Wschodzie wynikają z przeorientowania polityki amerykańskiej po zmianie administracji. Po zwycięstwie Donalda Tru ... » więcej 2018-05-18, godz. 14:56 Mateusz Magdziarz: Wszystko wskazuje, że będzie czwarty dzień festiwalu! Gościem drugiej godziny audycji był Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole. Tematem rozmowy były wciąż niepewne losy czwartego dnia Krajowego Festiwalu Piosen ... » więcej 2018-05-17, godz. 00:00 Zbigniew Bahryj o przebiegu dotychczasowych remontów drogowych w Opolu, planach na najbliższe miesiące i rosnących kos ... W kilkudziesięciu punktach Opola trwają dziś prace drogowe. Jak mówił gość Loży Radiowej, Zbigniew Bahryj, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, to dopier ... » więcej 2018-05-16, godz. 14:15 Jerzy Wrębiak o kompromitacji zwolenników brzeskiego referendum i docelowym połączeniu Brzegu ze Skarbimierzem - To byłoby referendum dla samego referendum, tylko dla satysfakcji posła Pawła Grabowskiego, na które to referendum musielibyśmy wydać 200 albo 300 tysięcy z ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »