Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z ...
2018-01-16, 14:51 Autor: Marek Świercz

Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami

Jakub Roszuk o pomorze ryb w Jeziorze Otmuchowskim
- Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży Radiowej Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, komentując kolejny pomór ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
Nasz gość mówi, że PZW już w grudniu napisał do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie zamontowania specjalnych odstraszaczy, które chronią ryby przed gromadzeniem się przy dnie (a robią to, bo jest tam cieplejsza woda), gdzie grozi im śmierć po otwarciu tzw. upustów dennych.

- Nie dostaliśmy odpowiedzi. Nie jest też prawdą, że nie chcemy się finansowo dołożyć do tej inwestycji, która może kosztować około 200 tysięcy złotych. Deklarujemy takie wsparcie - mówi Roszuk. - Inna sprawa, czy jest to nasze zadanie, skoro to nie my sprowadzamy na ryby zagrożenie. W zbiorniku turawskim wydanie pozwolenia wodnego, o które zabiegał Tauron, uzależniono od wykonania takich instalacji przez inwestora. Także przy remoncie zbiornika nyskiego o odstraszacze zadbał inwestor.

Inna sprawa, że sama instalacja do końca ryb nie chroni - w przypadku Jeziora Nyskiego błąd pracownika doprowadził w minionym roku do śmierci tysięcy ryb. Wędkarze zawiadomili prokuraturę, ta jednak umorzyła śledztwo, bo nie doszukała się znamion przestępstwa.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zarybianiu (PZW wydaje na ten cel 1,2 mln zł rocznie) i działalności społecznej straży rybackiej (tu wsparcie PZW sięga kilkuset tysięcy), która ściga kłusowników. Tych nadal nie brakuje, być może dlatego, że sądy nie są dla nich nadmiernie surowe.

- Ale mamy też recydywistów i jest szansa, że jeden z nich ostatecznie trafi nawet za kratki - stwierdził Roszuk.

Zobacz także

2018-08-16, godz. 14:26 Rafał Tkacz o tym, jak będzie wyglądała kampania wyborcza przed tegorocznymi wyborami samorządowymi - Pierwszy komitet wyborczy, Komitet Wyborczy Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego, złożył wniosek o rejestrację już we wtorek. Dziś rozpatrzy go komisarz wyborc ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:16 "Ten wiadukt ułatwi nam życie" mówi Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala - Obecnie szlabany w Gogolinie są zamknięte nawet przez osiem godzin w ciągu doby. Budowa wiaduktu nad torowiskiem linii E30 jest koniecznością i bardzo się c ... » więcej 2018-08-14, godz. 13:24 Krzysztof Gaworski o ustawie o Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Inspekcja będzie skuteczniejsza. Goszcząc w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Opolu, zaprezentował zmiany w znoweliz ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:15 Paweł Grabowski o wyznawcach dwóch politycznych religii, anarchizacji życia publicznego i połączeniu Brzegu ze Skarbim ... - Prezydent powinien zawetować ordynację w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo jest zła. Chciałbym, żeby Polacy mieli wybór, a nie tylko wybory - stwierd ... » więcej 2018-08-13, godz. 14:24 Tomasz Kostuś o tym, czyim kandydatem jest Kazimierz Ożóg, dlaczego wybory odbędą się 21 października i dlaczego prezy ... - Nie wiem, dlaczego wszyscy powtarzają, że prof. Kazimierz Ożóg jest moim kandydatem! To prawda, że ja go zaproponowałem, ale jego kandydatura została uzgodn ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:43 Apolonia Klepacz o tym, dlaczego nadal wyrzucamy śmieci gdzie popadnie i nie przejmujemy się segregacją - Naprawdę nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy jadą przez piękny las i nagle postanawiają wyrzucić w nim worki ze śmieciami. Sami sobie gotujemy ten los - mó ... » więcej 2018-08-10, godz. 15:34 Jarosław Piskorski o ścieżkach rowerowych w Opolu - Są takie miejsca w Opolu gdzie wolę jechać chodnikiem, bo droga jest zbyt wąska i jest to niebezpieczne dla rowerzystów. Bardzo często to rodzi konflikty po ... » więcej 2018-08-09, godz. 15:00 Szymon Ogłaza o wspólnym bilecie kolejowym, planowaniu przy kasie i remoncie linii Opole - Nysa - Wspólny bilet kolejowy to inicjatywa Ministerstwa Infrastruktury oraz spółki PKP SA. Myślę, że może to ułatwić życie podróżnym, choć osobiście spodziewam si ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Anna Bartoszek-Dec o tym, że Opolszczyzna od zawsze bardzo chętnie przyjmowała repatriantów - Opolszczyzna jest regionem małym, ale bardzo gościnnym. W sumie przyjęliśmy około 300 repatriantów z azjatyckich republik byłego Związku Radzieckiego - mówi ... » więcej 2018-08-08, godz. 14:00 Violetta Porowska o tym, że na Opolszczyźnie powstanie konsorcjum zajmujące się ratownictwem medycznym – Od kwietnia 2019 roku ratownictwem medycznym w województwie opolskim zajmie się konsorcjum złożone z podmiotów publicznych bez udziału firm prywatnych – zap ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »