Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z ...
2018-01-16, 14:51 Autor: Marek Świercz

Jakub Roszuk o pomorze ryb, trudnych rozmowach z RZGW i walce z kłusownikami

Jakub Roszuk o pomorze ryb w Jeziorze Otmuchowskim
- Tu już nie chodzi o straty gospodarcze, ale po prostu o ochronę środowiska. Niestety, nikt nie chce się na serio nad tym problemem pochylić - mówił w Loży Radiowej Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, komentując kolejny pomór ryb w Jeziorze Otmuchowskim.
Nasz gość mówi, że PZW już w grudniu napisał do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w sprawie zamontowania specjalnych odstraszaczy, które chronią ryby przed gromadzeniem się przy dnie (a robią to, bo jest tam cieplejsza woda), gdzie grozi im śmierć po otwarciu tzw. upustów dennych.

- Nie dostaliśmy odpowiedzi. Nie jest też prawdą, że nie chcemy się finansowo dołożyć do tej inwestycji, która może kosztować około 200 tysięcy złotych. Deklarujemy takie wsparcie - mówi Roszuk. - Inna sprawa, czy jest to nasze zadanie, skoro to nie my sprowadzamy na ryby zagrożenie. W zbiorniku turawskim wydanie pozwolenia wodnego, o które zabiegał Tauron, uzależniono od wykonania takich instalacji przez inwestora. Także przy remoncie zbiornika nyskiego o odstraszacze zadbał inwestor.

Inna sprawa, że sama instalacja do końca ryb nie chroni - w przypadku Jeziora Nyskiego błąd pracownika doprowadził w minionym roku do śmierci tysięcy ryb. Wędkarze zawiadomili prokuraturę, ta jednak umorzyła śledztwo, bo nie doszukała się znamion przestępstwa.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o zarybianiu (PZW wydaje na ten cel 1,2 mln zł rocznie) i działalności społecznej straży rybackiej (tu wsparcie PZW sięga kilkuset tysięcy), która ściga kłusowników. Tych nadal nie brakuje, być może dlatego, że sądy nie są dla nich nadmiernie surowe.

- Ale mamy też recydywistów i jest szansa, że jeden z nich ostatecznie trafi nawet za kratki - stwierdził Roszuk.

Zobacz także

2018-10-15, godz. 14:34 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Ozimka Huta Małapanew wciąż jest ważna dla Ozimka, miasteczka, w którym ludziom dobrze się żyje - to opinia urzędującego burmistrza Jana Labusa, który walczy o reele ... » więcej 2018-10-12, godz. 13:27 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Krapkowic Zaczęło się od deklaracji dobrej woli i chęci współpracy, skończyło, tradycyjnie, na wzajemnych złośliwościach. W Ringu Wyborczym spotkali się dwaj kandydaci ... » więcej 2018-10-11, godz. 14:01 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Kluczborka Kluczbork to jedno z najlepiej zarządzanych miast w Polsce czy zadłużony po uszy samorząd, któremu grozi finansowa katastrofa? Pierwszą opinię wygłosił w Ring ... » więcej 2018-10-10, godz. 15:06 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Namysłowa Wszyscy kandydaci na burmistrza Namysłowa apelowali o to, by ogólnopolskie spory polityczne nie zatruwały atmosfery polityki samorządowej, ale przebieg debaty ... » więcej 2018-10-09, godz. 14:09 Ring Wyborczy - kandydaci na burmistrza Strzelec Opolskich Problemy komunikacyjne, demograficzne, mieszkaniowe i ekologiczne - na tych czterech głównych tematach skupiła się debata trzech kandydatów na burmistrza Strz ... » więcej 2018-10-08, godz. 14:03 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Brzegu Sytuacja finansowa miasta, inwestycje, problemy demograficzne, wizja połączenia ze Skarbimierzem a także budowa nowego zakładu karnego – o tym debatowali w Ri ... » więcej 2018-10-05, godz. 14:30 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Głubczyc W piątkowym Ringu Wyborczym udział wzięli kandydaci na burmistrza Głubczyc: Adam Krupa – Komitet Wyborczy Wyborców Obywatelski Komitet Głubczyc, Elżbieta Słod ... » więcej 2018-10-04, godz. 14:29 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Nysy Sytuacja budżetowa miasta, bilans kończącej się kadencji, walka z depopulacją i turystyka - to główne tematy poruszone w Ringu Wyborczym, w którym spotkało si ... » więcej 2018-10-03, godz. 14:37 Ring wyborczy - kandydaci na burmistrza Prudnika Sytuacja gospodarcza, planowane od dawna inwestycje infrastrukturalne, perspektywy turystyczne oraz relacje z Czechami – o tym debatowali uczestnicy kolejnego ... » więcej 2018-10-02, godz. 14:54 Ring wyborczy - debata kandydatów na prezydenta Kędzierzyna-Koźla [FILM] Piki benzenu, Odra jako szansa i zagrożenie oraz front inwestycyjny – o tym debatowali w Ringu Wyborczym w Loży Radiowe we wtorek 2 października kandydaci na ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »