Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, ...
2018-01-08, 14:32 Autor: Ewa Skrabacz

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego

Ks. Waldemar Musioł o powodach do mikroradości, czyli o wnioskach z najnowszych statystyk Kościoła Katolickiego
- Mamy powody do mikroradości, że jednak procent ludzi, którzy odchodzą od Kościoła na terenie naszej diecezji jest niewielki. Dominicantes, czyli liczba osób uczęszczających na niedzielną Eucharystię utrzymuje się na terenie Diecezji Opolskiej na stałym poziomie – tak o najnowszym raporcie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego mówił ks. Waldemar Musioł, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu.
- Gdybym był statystykiem, socjologiem to byłbym skłonny do większego optymizmu, widziałbym szklankę do połowy pełną. Ale ponieważ jestem duszpasterzem, to muszę ją widzieć w połowie pustą. Chodzi o kategorie ewangeliczne: gdy jest 100 owiec pod opieką, a 54 z nich się zagubiło, pasterz nie może się cieszyć, musi reflektować, pytać dlaczego i szukać dróg, by te owce sprowadzić z powrotem do owczarni – mówił ks. Musioł.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi badania od lat 80., kiedy wskaźnik dominicantes był na poziomie powyżej 50 proc. W ciągu 40 lat nastąpił spadek o niemal 20 proc. Naszego gościa zapytaliśmy o przyczyny odnotowywanych zmian.

- Obserwując naszą rzeczywistość i wnioskując logicznie, można wskazać m.in. na szeroko pojętą laicyzację życia. Wskaźnikami tej laicyzacji jest wzrost jakości życia, koncentracja na wartościach materialnych czy migracje, które wiążą się ze zmianą miejsca zamieszkania, a często i z oddaleniem od wartości, tradycji wyniesionych z domu rodzinnego. Na terenie naszej diecezji mocno na obniżenie wskaźnika dominicantes wpłynął wzrost emigracji zarobkowej – mówił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej.

W kategorii communicantes, dotyczącej liczby osób przystępujących do Komunii Świętej, Diecezja Opolska znajduje się na drugiej pozycji.

- To nas bardzo cieszy. Wzrastający wskaźnik communicantes sugeruje, że w ludziach wierzących jest potrzeba głębszego przeżywania Eucharystii. Możemy więc optymistycznie stwierdzić, że wskaźnik ten pokazuje, iż wiara tych, którzy przychodzą do kościoła jest głębsza, czyli oparta na osobistej więzi z Panem Bogiem. To trend powszechny w Kościele w Polsce. Pokazuje on, że obok wierności tradycji, która do pewnego czasu wystarczała, aby praktykować, dochodzi też głębsze przeżywanie wiary, jako spotkania z Panem Bogiem – mówił ks. Musioł.

Naszego gościa zapytaliśmy także o trwające właśnie odwiedziny duszpasterskie, czyli tzw. kolędę. Ks. Waldemar Musioł zapewniał, że z tej okazji opolanie chętnie otwierają nie tylko drzwi, ale i serca.

Zobacz także

2018-04-20, godz. 14:08 Łukasz Sasuła o tym dlaczego gry komputerowe wciągają starych i młodych -Grałem w kilka tysięcy gier komputerowych- przyznał w Loży Radiowej Łukasz Sasuła, doktorant zajmujący się naukowo tematyką narracyjności gier. Ocenił równie ... » więcej 2018-04-19, godz. 16:33 Bernard Gaida o nauczanie języka niemieckiego, prawach mniejszości i nadchodzących wyborach - Jesteśmy w sporze z resortem edukacji. W 2009 roku ministerstwo stwierdziło, że język nauczany jako język mniejszości może być traktowany także jako język o ... » więcej 2018-04-19, godz. 10:59 Katarzyna Czochara o przyszłości Aleksandrówki, udanej "piątce Morawieckiego" i konkursie patriotycznym dla młodych op ... - Jeśli nyskie starostwo będzie prowadziło w Aleksandrówce działalność medyczną, może liczyć na moja pomoc w pozyskaniu pieniędzy na konieczny remont ośrodka ... » więcej 2018-04-18, godz. 14:58 Barbara Zając o tym, dlaczego Pokój chce być uzdrowiskiem, nie chce za to Puszczy Śląskiej - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni tworzeniu na terenie naszej gminy parku narodowego Puszcza Śląska. Radni podjęli już uchwałę w tej sprawie - mówiła w Loży R ... » więcej 2018-04-18, godz. 13:00 Andrzej Buła o Opolszczyźnie AD 2030, publicznej Aleksandrówce, niepotrzebnej puszczy i partyjnym kandydacie na prezyd ... - Jeśli chodzi o przyszłość regionu, jestem optymistą - mówił w Loży Radiowej marszałek Andrzej Buła, pytamy o refleksje po konferencji poświęconej perspektyw ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Aleksandra Zwarycz o tym, dlaczego i w jakim zakresie włodarze Opola dzielą się władzą z mieszkańcami - Jak duże kwoty opolski samorząd przeznacza na zadania, które zleca organizacjom pozarządowym? Myślę, ze jest to około 15 mln zł rocznie, ale to jednak nie j ... » więcej 2018-04-17, godz. 14:54 Anna Bartoszek-Dec o tym, że do wszechobecności cudzoziemców powinniśmy się już przyzwyczaić - Trudno powiedzieć, ilu cudzoziemców mieszka w tej chwili na Opolszczyźnie, bo są i ci z wizami, i ci, którzy przyjechali w ramach ruchu bezwizowego. W minio ... » więcej 2018-04-16, godz. 12:38 Anna Zalewska o wójcie Skarbimierza, protestach ZNP, nowych etatach w szkołach i szkolnictwie branżowym - Wójt łamie prawo oświatowe, po prostu nie realizuje obowiązków ciążących na samorządzie - tak minister edukacji Anna Zalewska skomentowała pomysł umieszczen ... » więcej 2018-04-16, godz. 14:31 Tomasz Kostuś o obniżaniu poselskich pensji, ucieczce PiS do przodu i skonsolidowanej opozycji - Przyjmuję to ze spokojem, ale to nie jest normalne, że szeregowy poseł, jakim jest Jarosław Kaczyński, ustala wynagrodzenia posłom i urzędnikom administracj ... » więcej 2018-04-13, godz. 15:19 Aleksander Stanisław Niewiński o zapowiedziach wojny handlowej między USA i Chinami, które uderzają w coraz dramatyczn ... - Wiele krajów może zostać uderzonych rykoszetem w wyniku tej wojny handlowej. Polska również może na tym ucierpieć - mówił w "Loży Radiowej" Aleksander Stani ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »