Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Stanisław S. Nicieja o tym, że anegdota jest…
2017-11-02, 14:47 Autor: Marek Świercz

Prof. Stanisław S. Nicieja o tym, że anegdota jest pieprzem każdej historii, co potwierdza opowieść o tym, jak pierwszy raz trafił na Łyczaków

Prof. Stanisław S. Nicieja o ocaleniu Kresów od zapomnienia
- Pisząc, trzymam się zasady: słoń i mrówka. Historia nie jest dziełem królów, wodzów, polityków, historię tworzą zwykli ludzie. Charyzmatyczny nauczyciel czy proboszcz bywa ważniejszy od nijakiego polityka czy arcybiskupa - tak o swojej literackiej strategii opowiadał w Loży Radiowej prof. Stanisław S. Nicieja, autor monumentalnej Kresowej Atlantydy, której dziesiąty tom trafił właśnie do rąk wiernych czytelników.
Tych czytelników naprawdę nie brakuje: w ciągu roku autor tej wielkiej opowieści o "historii i mitologii kresowych miast" odbywa nawet 120 spotkań, nie tylko w kraju, ale na całym świecie.

- Gdy byłem w Perth w Australii, wybrałem się na miejscowy cmentarz, bo ja jestem przecież człowiek cmentarny, i tam zobaczyłem groby 600 Wołyniaków. Jak oni tam trafili, 18 tysięcy kilometrów od rodzinnej ziemi? - opowiadał nasz gość. - Był tam między innymi grób Karola Ossolińskiego. Proboszcz polskiej parafii skierował mnie do jego potomka, już nawet nie mówiącego po polsku, który opowiedział mi o tym ostatnim polskim prokuratorze miasta Lwów.

Te spotkania z czytelnikami to także okazja do spotkań z rozsianymi po świecie Kresowianami, którzy dzielą się z autorem swoimi wspomnieniami, pamiątkami czy zdjęciami. Bo Nicieja, jak sam podkreśla, nie jest zainteresowanymi archiwalnymi dokumentami, ale żywymi wspomnieniami ludzi o ludziach. Są one źródłem smakowitych anegdot, które uważa za - jak to mówi - "pieprz, który pomaga w spożyciu". Jedna z takich anegdot tłumaczy, jak młody opolski historyk, urodzony w Strzegomiu na Dolnym Śląsku, trafił pierwszy raz na Kresy, z którymi jego rodziny nic nie wiązało.

- Mój uczelniany kolega Heniek Koniarski zaproponował, że zabierze mnie na wczasy do Bułgarii. Wtedy do Bułgarii jeździło się przez Lwów. Odwiedziliśmy tam rodzinę Heńka, wsiadłem do lwowskiego tramwaju, w pewnym momencie od upału i ciężkich sowieckich perfum zrobiło mi się słabo i gdy tylko zobaczyłem przez okno jakąś zieleń, wysiadłem. A ta zieleń to był Łyczaków - wspomina Nicieja.

Co było dalej, wszyscy czytelnicy jego książek doskonale wiedzą.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »