Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszc ...
2017-09-08, 14:41 Autor: Marek Świercz

Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszczymy się o nasze dziedzictwo, choć powinniśmy

Urszula Zajączkowska o zaniedbanych budynkach w Opolu
- To wstyd, że w roku obchodów 800-lecia lokacji miasta tolerujemy sytuację, w której budynki z piękną historia, położone w ścisłym centrum Opola, na naszych oczach, przy niezrozumiałej niemej aprobacie ludzi, po prostu niszczeją - mówiła w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - To wszystko dowodzi, że nasi urzędnicy wykazują się w pewnych sprawach niezrozumiałym brakiem odpowiedzialności.
Nasz gość przyszedł do programu, by porozmawiać o tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale przy okazji dyskusji o "Krajobrazie dziedzictwa - dziedzictwie krajobrazu", bo takie hasło przyświeca cyklowi 300 wydarzeń w ramach EDD, pojawił się też problem niszczejących obiektów.

- Pusty Domek Lodowy blisko amfiteatru, gdzie za tydzień rusza kolejny festiwal. Siedziba Szkoły im. Bogdana Jańskiego na ul. Sempołowskiej, gdzie koczują bezdomni - wyliczała Zajączkowska. - Albo weźmy te straszne budy przy dworcu PKS, które wyglądają jeszcze gorzej po odnowieniu dworca PKP.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o tym, że opolanie słabo znają dzieje swojego miasta. W pewnej mierze odpowiada za to brak rodzinnych tradycji związanej w Opolem, bo praktycznie cała ludność przyjechała tu po wojnie.

- Niemcy ogłosili Opole twierdzą, ewakuowali stąd 57 tysięcy mieszkańców. Gdy wkroczyła Armia Czerwona, było w mieście może 600 osób, gdy w marcu 1945 władzę przejmowała polska administracja, było ich 100 - mówiła Zajączkowska.

Trudne dzieje Opola będą też tematem publicznej debaty, w której oprócz naszego gościa weźmie udział prof. Michał Lis. Debata, która odbędzie się w sobotę o 16:30, to także jeden z punktów opolskich obchodów EDD.

Zobacz także

2017-09-20, godz. 12:46 Arkadiusz Wiśniewski o festiwalu na kanapie, zwolennikach dobrej zmiany w ratuszu i Opolu stolicy sportu na najwyższym ... - Jest jeszcze czas - tak na pytanie o rozmowy z TVP na temat przyszłorocznego festiwalu w Opolu odpowiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. Jak stwie ... » więcej 2017-09-19, godz. 19:14 Dariusz Madera o szpitalnych kadrach i pieniądzach, a także o przemianie WCM w Uniwersytecki Szpital Kliniczny Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego informował, że na bieżąco dokonywane jest wyrównywanie wynagrodzeń tych pracowników szpitala, k ... » więcej 2017-09-19, godz. 07:11 Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński o tym, że opozycja szuka obywatelskiego kandydata na prezydenta Opola - Nie zmieniłem zdania, nie zamierzam kandydować na prezydenta Opola, potrzebujemy obywatelskiego ponadpartyjnego kandydata – mówił w Loży Radiowej poseł Plat ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:54 Ks. Wojciech Pracki i prof. Mirosław Lenart o wystawie poświęconej dziejom opolskich ewangelików - Chcemy przypomnieć dzieje opolskich ewangelików, okazja jest 500-lecie ogłoszenia tez Marcina Lutra - mówili w Loży Radiowej ks. Wojciech Pracki, proboszcz ... » więcej 2017-09-15, godz. 14:42 Halina Żyła o tym, że kiedyś Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (w tej kolejności) był bardziej ludzki i bardziej opol ... - Z festiwalem opolskim wiąże mnie wiele pięknych wspomnień, jeszcze z ostatnich lat podstawówki i szkoły średniej. Młodym ludziom trudno było dostać bilet, a ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:47 Jerzy Lehmann i Krzysztof Krupa o tym, że filateliści zbierają nie tylko znaczki [FILM] - To nie jest tanie hobby, ale w poszukiwaniu cennych wolumenów ważniejsza od pieniędzy jest wiedza - mówili w Loży Radiowej Krzysztof Krupa i Jerzy Lehmann, ... » więcej 2017-09-14, godz. 14:31 Katarzyna Kownacka o tym, że zwyczajowe narzekanie na opolski festiwal to głupia moda - Festiwal opolski jest zdecydowanie najsilniejszą marka Opola, co potwierdzają badania zlecone przez Opole w ramach prac nad strategią marketingową miasta - ... » więcej 2017-09-14, godz. 11:18 Jerzy Materna o tym, że Polski nie stać na rezygnację z poprawy żeglowności Odry i innych polskich rzek - Jestem zbudowany dzisiejszym spotkanie, ponad 20 różnych podmiotów - samorządowcy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia - spotkało się na zaproszenie wojewody, że ... » więcej 2017-09-13, godz. 09:39 Maciej Jastrzębski o tym, że Rosjan naprawdę da się lubić, gorzej z Rosją - Rosję jako Rosję i samych Rosjan da się lubić, zwłaszcza w tych egzotycznych częściach kraju, gdzieś na Kamczatce, gdzie sympatycznym ludziom towarzyszy urz ... » więcej 2017-09-13, godz. 10:02 Michał Pytlik i Kamila Jarońska o prawicowych radnych pozbawionych wrażliwości społecznej i o tym, że nie mamy jeszcze ... - Nasz projekt kontraktu społecznego został odrzucony po prostu dlatego, że był wyraźnie lewicowy, a opolska Rada Miasta jest zdominowana przez prawicę - tak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »