Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszc ...
2017-09-08, 14:41 Autor: Marek Świercz

Urszula Zajączkowska o tym, że nie zawsze troszczymy się o nasze dziedzictwo, choć powinniśmy

Urszula Zajączkowska o zaniedbanych budynkach w Opolu
- To wstyd, że w roku obchodów 800-lecia lokacji miasta tolerujemy sytuację, w której budynki z piękną historia, położone w ścisłym centrum Opola, na naszych oczach, przy niezrozumiałej niemej aprobacie ludzi, po prostu niszczeją - mówiła w Loży Radiowej Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego. - To wszystko dowodzi, że nasi urzędnicy wykazują się w pewnych sprawach niezrozumiałym brakiem odpowiedzialności.
Nasz gość przyszedł do programu, by porozmawiać o tegorocznych obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale przy okazji dyskusji o "Krajobrazie dziedzictwa - dziedzictwie krajobrazu", bo takie hasło przyświeca cyklowi 300 wydarzeń w ramach EDD, pojawił się też problem niszczejących obiektów.

- Pusty Domek Lodowy blisko amfiteatru, gdzie za tydzień rusza kolejny festiwal. Siedziba Szkoły im. Bogdana Jańskiego na ul. Sempołowskiej, gdzie koczują bezdomni - wyliczała Zajączkowska. - Albo weźmy te straszne budy przy dworcu PKS, które wyglądają jeszcze gorzej po odnowieniu dworca PKP.

Z naszym gościem rozmawialiśmy także o tym, że opolanie słabo znają dzieje swojego miasta. W pewnej mierze odpowiada za to brak rodzinnych tradycji związanej w Opolem, bo praktycznie cała ludność przyjechała tu po wojnie.

- Niemcy ogłosili Opole twierdzą, ewakuowali stąd 57 tysięcy mieszkańców. Gdy wkroczyła Armia Czerwona, było w mieście może 600 osób, gdy w marcu 1945 władzę przejmowała polska administracja, było ich 100 - mówiła Zajączkowska.

Trudne dzieje Opola będą też tematem publicznej debaty, w której oprócz naszego gościa weźmie udział prof. Michał Lis. Debata, która odbędzie się w sobotę o 16:30, to także jeden z punktów opolskich obchodów EDD.

Zobacz także

2018-02-20, godz. 15:34 Piotr Wach o służbie zdrowia, Radzie Politycznej Nowoczesnej i planach jednoczącej się opozycji - Chcemy zapytać Opolan, co sądzą o sytuacji w służbie zdrowia i namówić ich do wsparcia naszej kampanii pisania wniosków do ministra zdrowia o zmianę zasad f ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:33 Adrian Czubak o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, trasie E 30 oraz benzenie w Kędzierzynie-Koźlu - Audyt otwarcia pokazał, że na decyzję nadal czeka dokładnie 13 tysięcy 866 spraw, niektóre zaległości sięgały roku 2007. Nam udało się w ciągu dwóch miesięc ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:16 Jerzy Wrębiak, płk Leszek Czereba i por. Katarzyna Idziorek o tym, dlaczego nie należy się obawiać nowego zakładu karn ... - Uważam, że poseł Paweł Grabowski rozpoczął akcję referendalną niezgodnie z przepisami, ale jeśli dopełni formalności i złoży prawidłowy wniosek, pomogę mu z ... » więcej 2018-02-19, godz. 15:15 Katarzyna Czochara o tym, dlaczego opolski PiS popiera nowy zakład karny na Opolszczyźnie, jednak niekoniecznie w Brze ... - Uważamy tę inwestycję za bardzo potrzebną i jesteśmy wdzięczni wiceministrowi Jakiemu, że pamięta o Opolszczyźnie i chce ją zlokalizować n naszym terenie, a ... » więcej 2018-02-16, godz. 16:48 Arkadiusz Karbowiak o oskarżeniu przez portal NaTemat, nowej książce Piotra Zychowicza oraz stanie prac nad budową Muz ... Pochodzący z Opola Arkadiusz Karbowiak, były wiceprezydent miasta, a obecnie dyrektor warszawskiej spółki budującej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Poli ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:21 Iwona Święch-Olender i Piotr Regeńczuk o tym, czego oczekuje zagraniczny inwestor - Zainteresowanie potencjalnego inwestora działkami na terenie naszego województwa to dopiero początek długiej drogi - mówili w Loży Radiowej Iwona Święch-Ole ... » więcej 2018-02-15, godz. 15:20 Ks. Joachim Kobienia o tym, jak powinniśmy przeżywać Wielki Post - Wielkopostna trójca to post, jałmużna i modlitwa - mówił w Loży Radiowej ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii diecezjalnej. - Stara tradyc ... » więcej 2018-02-14, godz. 14:23 Tadeusz Kauch o rewitalizacji rynku w Ujeździe i o dziele swojego życia Ujazd przygotowuje się do rewitalizacji rynku. Są już pieniądze, ale jest też problem. Dotychczasowy dzierżawca gminnego terenu położonego w centrum miasta, w ... » więcej 2018-02-14, godz. 13:33 Krzysztof Drynda o prorodzinnej i antysmogowej komunikacji w Opolu Darmowa komunikacja miejska dla kierowców, ale i pasażerów prywatnych aut - taką propozycję ma klub opolskich radnych Razem dla Opola. Dziś w Opolu obowiązuje ... » więcej 2018-02-13, godz. 17:40 Leszek Stański o tym, że rywale Sabiny Nowosielskiej jeszcze się nie ujawnili W drugiej części Loży Radiowej jej gospodarze, Ewa Skrabacz i Tomasz Gdula, rozmawiali z redaktorem naczelnym tygodnika „7 DNI” Leszkiem Stańskim. Stwierdził ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »