Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » W Loży Radiowej (prawie) wszystko, co chcielibyście…
2017-04-25, 12:34 Autor: Marek Świercz

W Loży Radiowej (prawie) wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Nowym Jedwabnym Szlaku

Międzynarodowa Konferencja Polsko-Chińska w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Międzynarodowa Konferencja Polsko-Chińska w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Po co Chińczykom niezwykle kosztowne odtworzenie Jedwabnego Szlaku? I dlaczego projekt ten jest tak ważny dla Polski? Na te kluczowe pytania odpowiadali uczestnicy konferencji "One Belt, One Road" a zarazem goście Loży Radiowej, którą poprowadziliśmy z Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu.
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Marcinem Ociepą
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Adrianem Czubakiem
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Krzysztofem Dryndą
Zobacz i posłuchaj rozmowę ze Stanisławem Niewińskim
Posłuchaj i zobacz rozmowę z Tomaszem Kostusiem
O tym, że współpraca z Chinami to duża szansa dla Opola, przekonywał Marcin Ociepa, przewodniczący opolskiej Rady Miasta, dodając jednak, że nie zmienił poglądów od czasów, gdy protestował przeciwko utworzeniu w Opolu Instytutu Konfucjusza. Stwierdził jednak, że czym innym jest ocena polityczna stosunków w Chinach, a czym innym potrzeba robienia z nimi interesów. Dodał, że Chiny to kraj z tradycją czterech tysięcy lat i Europa powinna być ostrożna, gdy próbuje Chińczyków pouczać.

Wojewoda Adrian Czubak podsumował wcześniejsze rozmowy z ambasadorem Republiki Chińskiej i zrelacjonował jego spotkanie z opolskimi przedsiębiorcami. Stwierdził, że to spotkanie to znakomita okazja do zaprezentowania chińskim partnerom walorów Opolszczyzny.

Poseł PO Tomasz Kostuś przypomniał, że Opolszczyzna nawiązała współpracę z Chinami za sprawą byłego marszałka Józefa Sebesty, co znaczy, że nie jest to zasługa obecnej ekipy rządowej. Przekonywał też, że stereotypy pokazujące Chiny jako kraj taniej siły roboczej i największego truciciela na świecie, od dobrych kilku lat są nieaktualne.

Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, mówił o tym, że Chińczycy są zainteresowani działkami w Polsce, czego dowodem inwestycja Hongbo w Opolu, ale o szczegółach mówić nie może. Dodał przy tym, że na targach w Hanowerze, z których właśnie wrócił, widać było, jak bardzo Chińczycy interesują się współpracą z Niemcami.

Stanisław Niwiński, ekspert od spraw chińskich, pokazał całe przedsięwzięcie w perspektywie geopolitycznej. Dla Chin Jedwabny Szlak to szansa gospodarcza, bo skraca czas transportu produktów na europejski rynek i pozwala omijać bariery celne, bo chodzi o produkty wyprodukowane już w unii. To także konieczność polityczna, bo dostęp do oceanów mogą Chinom zablokować Stany Zjednoczone, co znaczy, że Chiny potrzebują pilnie szlaku lądowego. Niwiński zwrócił też uwagę na to, że Polska ma się z kim ścigać: chińskie inwestycje w naszym kraju to kilkaset milionów dolarów, tymczasem mniejsze Węgry doczekały się chińskich inwestycji wartych ponad 2 miliardy dolarów.

- Niektórzy twierdzą, że Nowy Jedwabny Szlak może wręcz odwrócić konsekwencje wielkich odkryć geograficznych, które akurat dla Rzeczypospolitej nie były korzystne - stwierdził Niwiński.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »