Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Henryk Nosewicz o barbarzyńcy z Waliszowa i o tym…
2016-07-19, 14:13 Autor: Marek Świercz

Henryk Nosewicz o barbarzyńcy z Waliszowa i o tym, że bez pszczół ludzki gatunek nie przetrwa [FILM]

Zobacz rozmowę z Henrykiem Nosewiczem [Loża Radiowa]
- To jest zwykłe barbarzyństwo. Trudno sobie wyobrazić, że pszczelarz mógł zrobić takiego drugiemu pszczelarzowi - powiedział w Loży Radiowej Henryk Nosewicz, pszczelarz z powiatu kluczborskiego, który stracił kilka uli wystawionych w Waliszowie pod Kłodzkiem. W sumie wytruto tam 41 uli, zabijając może nawet 3 miliony pszczół.
Z Henrykiem Nosewiczem rozmawiają Marek Świercz i Piotr Wójtowicz
Kluczborscy pszczelarze pojechali pod Kłodzko na tak zwany pożytek, żeby ich pszczoły mogły zapylić rosnącą tam na polach grykę. Interes był obopólny: właściciel poletka miał zapylone rośliny, nasi pszczelarze - cenny gryczany miód. Komuś to jednak przeszkadzało i część uli została potraktowana jakimś toksycznym muchozolem.

- Podejrzewamy, że to jeden z miejscowych pszczelarzy, sprawę badają organy ścigania. Pszczółki są traktowane jako zwierzęta domowe, taki czyn to przestępstwo - mówi nasz gość.

Nosewicz jest tym bardziej zbulwersowany tym incydentem, że wszyscy doskonale wiedzą o tym, że od lat populacja pszczół - z powodu licznych chorób, toksycznych oprysków i wreszcie wysiewania GMO - maleje w skali całego świata. A gdy wyginą pszczoły, wyginą też ludzie, bo znacząca część roślin musi zostać zapylona. Jeśli pszczół nie będzie, po prostu zabraknie żywności.

Jedynym pozytywnym trendem jest to, że pszczelarstwo wraca do łask, interesuje się nim coraz większa liczba młodych osób.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »