Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy…
2020-06-27, 08:30 Autor: Witold Żurawicki

Ewelina Tomechna o podstępnym działaniu cukrzycy i postępach w leczeniu

Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. https://pixabay.com/pl]
- Cukrzyca nie daje takich bezpośrednich, wyraźnych symptomów - zastrzegła Ewelina Tomechna, prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Opolu. – Dlatego nazywana jest też cichym zabójcą.
Typowe symptomy cukrzycy to osłabienie, senność, częstomocz. Oczywiście nadmierna waga ciała czy brak ruchu również sprzyjają rozwojowi tej choroby. O kiepskiej diecie nie wspominając.

- Niestety, może się rozwijać niezauważalnie, nawet do 10 lat i cukrzycy wówczas nie wiedzą, że chorują – zastrzegła Ewelina Tomechna.

A konsekwencje mogą być bardzo różne. Aż do powikłań sercowo-naczyniowych z udarami i zawałami włącznie. Oczywiście po jakimś czasie. Bywa, że cukrzyca powoduje trwałe kalectwo, gdyż niezbędne są amputacje (np. tzw. stopa cukrzycowa).

Nasz gość zastrzegł, że jeśli według badania na czczo poziom cukru przekroczy u nas wartość 100 – warto pójść do lekarza, by sprawdzić, co się dzieje z naszym organizmem. A współczesna medycyna pozwala cukrzykom normalnie funkcjonować. Lekarstw nie brakuje.

Wg ostrożnych szacunków co dziesiąty z nas choruje na cukrzycę.

Zobacz także

2020-08-20, godz. 09:47 Zuzanna Donath-Kasiura o rocznym zjeździe delegatów TSKN Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz TSKN - Nasze spotkanie miało odbyć się w maju, ale ze względu na sytuację pandemiczną może odbyć się dopiero teraz… » więcej 2020-08-19, godz. 08:07 Jerzy Czerwiński o rezygnacji ze stanowiska ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego Jerzy Czerwiński, senator PiS - Szkoda. Ja żałuję i byłem zaskoczony, ale mam nadzieję, że wiedza i doświadczenie prof. Szumowskiego będą wykorzystywane… » więcej 2020-08-18, godz. 09:54 Beniamin Godyla o podwyżkach dla posłów, senatorów, ministrów, prezydenta i Pierwszej Damy - Wszystko działo się w ekspresowym tempie. Mieliśmy posiedzenie od wtorku do czwartku, wiedzieliśmy, że coś ma być na ten temat ustalane, ale nikt nie… » więcej 2020-08-17, godz. 09:41 Marek Kawa o wyjątkowej nazwie dla mostu na ulicy Niemodlińskiej - To jest skromny wkład radnych Opola, środowiska prawicowego i Forum Młodych PiS, którzy jako mieszkańcy Zaodrza wyszli z tą propozycją a my to sformalizowaliśmy… » więcej 2020-08-16, godz. 08:30 Poranna rozmowa z Moniką Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu - Zachęcamy wszystkich rolników, aby spisali się sami przez internet - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego w Opolu. Spis zacznie się 1… » więcej 2020-08-15, godz. 08:30 Dr Tomasz Greniuch o przebiegu Bitwy Warszawskiej i jej znaczeniu dla Polski i Europy - Wszyscy zdawali sobie sprawę z barbarzyństwa płynącego ze wschodu - powiedział dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2020-08-14, godz. 09:45 Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej o sytuacji na Białorusi i rekonstrukcji rządu - Nie czytam tego jako jakąś zmianę czy odmianę osobowości czy polityki przywódcy Białorusi, raczej jako pewną grę. Celem Łukaszenki jest pozostanie… » więcej 2020-08-13, godz. 08:57 Marcin Oszańca o przyszłości Polskiego Stronnictwa Ludowego i Koalicji Polskiej Jaka jest przyszłość Polskiego Stronnictwa Ludowego i co dalej z Koalicją Polską? Kto zostanie nowym szefem partii w regionie? Gościem porannej rozmowy "W… » więcej 2020-08-12, godz. 08:44 Michał Maliński o sytuacji na Białorusi - W naszym interesie nie jest destabilizacja państwa białoruskiego, to jest nasz sąsiad, który jest silnie skoligacony z Rosją, ale to wciąż niepodległe… » więcej 2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***