Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych…
2020-06-24, 09:04 Autor: Joanna Matlak

Łukasz Sowada o zbliżających się obradach radnych Opola 25 czerwca i 2 lipca

Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
Łukasz Sowada [fot. Justyna Krzyżanowska]
– Będzie to sesja absolutoryjna, czyli w zasadzie będą to najważniejsze punkty związane z realizacją budżetu miasta za 2019 rok, a więc będzie głosowana uchwała o udzieleniu bądź nieudzieleniu absolutorium – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola.
Przed nami dwie sesje Rady Miasta Opola, pierwsza odbędzie się 25 czerwca, a kolejna 2 lipca. Z naszymi gościem omawialiśmy je obie, zaczynając od jutrzejszej.

– Pewną nowością jest to, że drugi rok z rzędu, podczas sesji absolutoryjnej radni głosują nad wotum zaufania wobec prezydenta w związku z realizacją zadań przyjętych przez niego w zeszłym roku. Czy to wotum otrzyma? Patrząc po posiedzeniach komisji stałych, gdzie nie było wątpliwości i wszyscy głosowali za przydzieleniem tego wotum i przyjmowano sprawozdania finansowe, wydaje mi się że takie wotum otrzyma – stwierdził Łukasz Sowada.

Nasz gość zwrócił uwagę, że budżet za 2019 rok był rekordowy, a „inwestycje mówią same za siebie”. – Warto przypomnieć, że poziom inwestycji od 2015 roku wzrósł o 400% – zaznaczył Sowada.

W porannej rozmowie przypomnieliśmy wydarzenia z 2018 roku, kiedy prezydent nie otrzymał absolutorium. – Tak się zdarza w wielu samorządach, że czasem ten spór polityczny, a taki wówczas był w radzie miejskiej, w jakimś stopniu decyduje o tym, że dana rada nie udziela organowi wykonawczemu tego absolutorium – tłumaczył Sowada.

Z naszym gościem rozmawialiśmy też o sesji rady, która odbędzie się 2 lipca. Wtedy też będzie procedowany projekt dotyczący procedury in-vitro, z której mogłyby korzystać pary zmagające się z problemem niepłodności.

Łukasz Sowada powiedział w Radiu Opole, że jest to projekt prezydencki skonsultowany z inicjatorami tego pomysłu. Sam zadeklarował, że będzie głosował „za”.

Zobacz także

2020-07-26, godz. 08:30 Doc. dr hab. Janusz Kubicki o nieznanych faktach z historii polskich królów i królowych - Pasjonuję się historią Śląska, Opola, Polski i Europy – przyznał emerytowany lekarz ginekolog doc. dr hab. Janusz Kubicki, który jest autorem kilku… » więcej 2020-07-24, godz. 10:16 Anna Łysy o najczęstszych wykroczeniach kierowców ciężarówek i dostawczaków – W tym wakacyjnym okresie dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – powiedziała Anna Łysy, zastępca wojewódzkiego inspektora transportu… » więcej 2020-07-23, godz. 08:47 Dr Ewa Kosowska-Korniak o tym, jak uspokoić nastroje w dyskursie społecznym i unikać hejtu Dr Ewa Kosowska-Korniak, Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu - To jest bardzo smutne. Teraz potrzebujemy wyciszenia - oceniła agresję w trakcie kampanii politycznej… » więcej 2020-07-22, godz. 08:43 Dr Stanisław Niewiński o tym czy podpisane porozumienie w Brukseli faktycznie można nazwać sukcesem Dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu - To jest sukces, ale z domieszką goryczy – tak dr Stanisław Niewiński z… » więcej 2020-07-21, godz. 08:41 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o zapotrzebowaniu na dar życia, sposobach oddawania krwi i osocza - Okres wakacji to kres wyjątkowy dla nas - przyznała dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu… » więcej 2020-07-20, godz. 10:23 Witold Radomański o tym czy pandemia wygasa i o tragediach spowodowanych zarażeniami COVID-19 – Do dzisiaj w naszym regionie 1038 osób uległo zakażeniu – poinformował Witold Radomański z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu. » więcej 2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »