Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019…
2020-06-17, 08:22 Autor: Joanna Matlak

Piotr Wach o raporcie o stanie województwa za 2019 rok

Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Wach, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego

- Raport dotyczy działalności zarządu województwa jak i w ogóle samorządu. Jest to nowa instytucja, która funkcjonuje dopiero od dwóch lat i jest analogiczna do tej, którą wprowadzono w powiatach i gminach. Co ciekawe, jest to swego rodzaju autorecenzja zarządu - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Piotr Wach, wiceprzewodniczący sejmiku województwa, pytany o „Raport stanu województwa za 2019 rok”, który został udostępniony opinii publicznej i można się z nim zapoznać na stronie www.opolskie.pl

Raport to 150 stron różnych danych. – Z punktu widzenia mieszkańców województwa także ciekawostek. Zachęcam do zapoznawania się, bo na sesji sejmiku 23 czerwca mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w debacie nad raportem – powiedział nasz gość.

Potrzebne jest jednak wcześniejsze zgłoszenie, bo w dyskusji może wziąć udział 15 mieszkańców (chyba, że sejmik zdecyduje inaczej). Aby móc wystąpić jeden mieszkaniec musi jednak zebrać 500 podpisów.

- Sejmik województwa opolskiego jest reprezentantem miliona mieszkańców całego naszego województwa i można sobie wyobrazić, że tych mieszkańców, którzy chcieliby wziąć udział byłoby naprawdę sporo. Więc aby skonsolidować ewentualne głosy i poglądy konieczny jest wprowadzony taki wymóg – dodał wiceprzewodniczący Wach.

W raporcie omawiane są cele strategiczne, np. konkurencyjność i stabilność rynku pracy, jest innowacyjna i konkurencyjna gospodarka. Osiągnięcie trendu wskazuje formuła „świateł drogowych”, i tak np. poziom czerwony oznacza nieosiągnięcie danego celu. Takich wskaźników odnotowano 16 i jest to np. kwestia liczby studentów na 1000 mieszkańców w aglomeracji opolskiej czy np. wskaźnik zatrudnienia osób z wykształceniem gimnazjalnym i podstawowym.

„Zielonych” wskaźników jest 78, a „żółtych” 8. – Na pewno jest nad czym pracować, ale zwracam uwagę, że tych pozytywnych wskaźników jest zdecydowanie więcej – powiedział Wach.

Nasz gość zwrócił też uwagę na wysoką nadwyżkę operacyjną i sukcesywne oddłużanie się województwa.

Zobacz także

2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego wypowiadania się. » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-07-15, godz. 08:43 Kalina Hellwig o tym, co połączanie UO i PMWSZ w Opolu oznacza dla pracowników i studentów – Dziś uroczyście odsłonimy nowy szyld na budynku szkoły medycznej, która od dziś staje się częścią Uniwersytetu Opolskiego – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II tury wyborów… » więcej 2020-07-13, godz. 09:52 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka komentuje wynik wyborów prezydenckich – Noc mam nieprzespaną, noc była pełna emocji i zaciskania kciuków, żeby wygrał nasz kandydat – mówiła w porannej rozmowie Danuta Jazłowiecka, senator Platformy… » więcej 2020-07-13, godz. 09:29 WYBORY 2020: Violetta Porowska komentuje wynik wyborów prezydenckich – To wielkie zwycięstwo, bo mieliśmy prawie 70 procentową frekwencję, a więc 70% ludzi, którzy mieli uprawnienia poszło do wyborów i to jest bardzo, bardzo mocny… » więcej 2020-07-12, godz. 08:25 Karol Brandys o oszustwach i łatwowierności ofiar – Nie ma właściwie dnia, by oszuści nie dzwonili do osób starszych – przyznał podkomisarz Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. » więcej 2020-07-11, godz. 08:25 Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami – Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***