Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje…
2020-06-11, 08:20 Autor: Witold Żurawicki

Ksiądz Józef Żyłka o kwietnych dywanach na procesje Bożego Ciała i o hodowli gołębi

Układanie dywanów z kwiatów w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Układanie dywanów z kwiatów w Kluczu [fot. Agnieszka Pospiszyl]
- Patronka naszej parafii słynęła z dobroci - powiedział ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii pw. świętej Elżbiety Węgierskiej w Kluczu. – Stąd być może chęć upamiętnienia tej świętej.

Ale parafia w Kluczu słynie przede wszystkim z tradycji kwietnych dywanów, jakie mieszkańcy przygotowują na Boże Ciało. To już ponad 110 lat odkąd jedna z rodzin w Kluczu takie dywany robi. W miejscowościach filialnych – tradycja liczy około 100 lat. Procesje odbywają się bowiem jeszcze w Olszowej i Zimnej Wódce. Po kwiatach stąpa tylko ksiądz celebrant.

- Kwiat jest symbolem najpiękniejszym, więc stąd zapewne wziął się pomysł uhonorowania w ten sposób – zastrzegł ksiądz Józef Żyłka.

Mieszkańcy dywany układają od świtu. Korzystają z kwiatów rosnących w lasach, na łąkach, ale też na swoich ogródkach.

Proboszcz z Klucza znany jest też w całym kraju z innej pasji: od kilkudziesięciu lat hoduje gołębie. Nie tylko pocztowe, choć w tym sporcie uzyskał wiele nagród. Jest też krajowym duszpasterzem hodowców gołębi. Co roku zjeżdżają oni na pielgrzymkę do sanktuarium na Górze św. Anny.

Zobacz także

2020-08-11, godz. 08:58 Zbigniew Kubalańca o Samorządowej Karcie Praw Rodzin - Mam nadzieję, że Samorządowa Karta Praw rodzin nie zostanie przyjęta przez sejmik – powiedział w Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa… » więcej 2020-08-10, godz. 09:19 Katarzyna Czochara o tym, co dalej z prowadzoną przez nią i wiceministra Janusza Kowalskiego kontrolą poselską – Dzisiaj udaję się do OCRG i Urzędu Marszałkowskiego po dokumenty i mam nadzieję, że one na nas czekają – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-08-09, godz. 08:35 Łukasz Nowak o kompetencjach strażaków i problemach, jakie napotykają - Na razie jeszcze nie obserwujemy zwiększonej ilości interwencji związanych z upałem - stwierdził młodszy aspirant Łukasz Nowak, p.o. oficera prasowego… » więcej 2020-08-08, godz. 08:35 Henryk Nosewicz o zagrożeniu dla ludzkości z powodu malejącej ilości pszczół - Trudno znaleźć w przyrodzie drugie stworzenie, od którego człowiek jest tak zależny – powiedział pszczołach Henryk Nosewicz, sekretarz Wojewódzkiego… » więcej 2020-08-07, godz. 10:44 Dominik Pikos o zagospodarowaniu jezior, sukcesach w walce z sinicami i bezcelowej walce z komarami - Jeśli chodzi o Jezioro Duże, to w zatokach, w miejscach, w których nie ma silnego prądu, czy wiatru sinice się pojawiają, ale cieszymy się, że z roku… » więcej 2020-08-06, godz. 09:12 Maksymilian Polis o nowej inicjatywie młodzieżówki Platformy Obywatelskiej – Jest to uchwała o pełnym poparciu marszałka Andrzeja Buły – wyjaśnił Sebastian Polis. W tej uchwale Młodzi Demokraci sprzeciwiają się – jak… » więcej 2020-08-05, godz. 08:46 Longin Bartnik o możliwości sojuszu ze Zjednoczoną Prawicą - Być może na szczeblu warszawskim coś takiego się dzieje, ale na szczeblu opolskim jest cisza – powiedział Longin Bartnik z Konfederacji, odnosząc się… » więcej 2020-08-04, godz. 08:49 Grzegorz Krukowski o Forum Młodych PiS w ostatniej kampanii wyborczej i w najbliższej przyszłości - Okres wyborczy zawsze jest bardziej sprzyjający dla młodzieżówek, ponieważ jest co robić, wokół czego się skupiać – przyznał Grzegorz Krukowski… » więcej 2020-08-03, godz. 08:38 Paweł Kampa o zarzutach prokuratorskich dla marszałka województwa i Konwencji Stambulskiej Jaki jest stosunek Lewicy do afery z zarzutem prokuratorskim dla marszałka województwa? Czy Konwencję Stambulską należy wypowiedzieć? Między innymi te pytania… » więcej 2020-08-02, godz. 08:35 Justyna Merz i Sławomir Gierymski o sprzęcie, jaki marzy się ratownikom – Od paru lat działam w opolskim WODRz-e, z czego bardzo się cieszę – przyznał Sławomir Gierymski, wielokrotny reprezentant Polski w siatkówce, który… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***