Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować…
2020-06-08, 08:53 Autor: Joanna Matlak

Rafał Tkacz o tym, jak będziemy mogli zagłosować w zbliżających się wyborach prezydenckich

Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
- Te wybory są o tyle inne, że podpisy, które zostały zebrane w wyborach 10 maja zachowują swoją ważność. Czyli kandydaci, którzy wtedy się zarejestrowali, składają tylko oświadczenie o chęci startu. Zbiórka podpisów dotyczy tych, którzy wcześniej nie startowali. Oni muszą zebrać 100 tys. podpisów do 10 czerwca - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Zebrane podpisy poparcia pod konkretną kandydaturą należy złożyć do PKW. Jakie podpisy będą uznane? - Prawidłowo złożony podpis to podpis wyborcy, czyli osoby uprawnionej do głosowania, gdzie imię i nazwisko jest czytelne, jest PESEL i adres z wpisu do rejestru wyborców. Kandydaci, którzy byli zarejestrowani w wyborach 10 maja nie powinni zbierać żadnych podpisów – powiedział nasz gość.

Dodajmy, że PKW zarejestrowała 22 komitety ze zgłoszonych 25, a obowiązek zbiórki podpisów dotyczy 16 komitetów z nowymi kandydatami.

Przy każdych wyborach istotna jest kwestia spisu i rejestru wyborców.

- Rejestr wyborców jest tam gdzie jesteśmy zameldowano na pobyt stały i nie poczyniliśmy żadnych ruchów przy poprzednich wyborach aby to zmienić. I przez to jesteśmy automatycznie dopisani do spisu wyborców – tłumaczył Rafał Tkacz.

- Jeśli jednak poczyniliśmy jakiś ruch i np. w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, dopisywaliśmy się do spisu wyborców, to przy obecnych wyborach wrócimy do spisu w którym mieszkamy, ponieważ to było jednorazowe. Jeżeli jednak w poprzednich latach dopisaliśmy się do rejestru, który jest stały na wszystkie wybory, to będziemy właśnie w tym spisie w którym się dopisaliśmy – mówił dyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do spisu można dopisać się do 5 dnia przed dniem wyborów czyli do 23 czerwca. – Zgłaszamy się do urzędu i prosimy o dopisanie do spisu, można to też zrobić za pośrednictwem strony ePUAP – mówił Tkacz. Dodał też że chcąc dopisać się do rejestru, musimy spełnić warunek zamieszkania na danym terenie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłaszamy do 16 czerwca, czyli na 12 dni przed wyborami. Termin jest wydłużony dla osób w kwarantannie czy izolacji. Jest to odpowiednio 23 i 26 czerwca. Wtedy głosujemy za pomocą pakietów wyborczych.

- Pakiet dostarczy nam do naszej skrzynki pocztowej pracownik poczty lub gminy kilka dni prze wyborami. Tutaj jest bardzo ważna kwestia: przy poprzednich wyborach miało być tak, że pakiety wyborcze już wypełnione wrzucamy do specjalnych skrzynek pocztowych czy też urn. Teraz tego nie będzie. Teraz musimy wrzucić wypełnione pakiety do piątku, przed dniem wyborów do 26 czerwca do dowolnej skrzynki pocztowej, która znajduje się na terenie naszej gminy, tam gdzie jesteśmy wpisani do spisu wyborców – mówił nasz gość.

Zobacz także

2020-07-19, godz. 09:15 Anna Tarka o wartości bajek – nie tylko w Dniu Czerwonego Kapturka - Bajki bawią, uczą myślenia i empatii – zastrzegła psycholog Anna Tarka. – Rozwijają dziecięcą wyobraźnię i kształtują umiejętność ładnego wypowiadania się. » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Katarzyna Idziorek o pomysłowości szmuglerów w próbach dostarczenia różnych przesyłek do osadzonych - Jest korespondencja listowna, całkiem dobrze opanowane mamy widzenia za pomocą skype’a - powiedziała kapitan Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego… » więcej 2020-07-17, godz. 09:10 Renata Cygan o sytuacji na rynku pracy w regionie Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na rynku pracy na Opolszczyźnie się normuje. Na koniec czerwca mamy niewielki wzrost… » więcej 2020-07-16, godz. 09:04 Iwona Zyman i Aleksandra Pawlicka z opolskiej delegatury NIK komentują najnowszy raport z kontroli gmin - Z naszej kontroli wychodzi to, co mieszkańcy województwa wiedzą intuicyjnie, tzn. że ta pomoc jest trochę rozdawana – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-07-15, godz. 08:43 Kalina Hellwig o tym, co połączanie UO i PMWSZ w Opolu oznacza dla pracowników i studentów – Dziś uroczyście odsłonimy nowy szyld na budynku szkoły medycznej, która od dziś staje się częścią Uniwersytetu Opolskiego – mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-07-14, godz. 09:38 Tomasz Kostuś o krajobrazie powyborczym i sytuacji w partii - Nieważne jak się zaczyna, ważne jak się kończy – stwierdził w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej pytany o wyniki I i II tury wyborów… » więcej 2020-07-13, godz. 09:52 WYBORY 2020: Danuta Jazłowiecka komentuje wynik wyborów prezydenckich – Noc mam nieprzespaną, noc była pełna emocji i zaciskania kciuków, żeby wygrał nasz kandydat – mówiła w porannej rozmowie Danuta Jazłowiecka, senator Platformy… » więcej 2020-07-13, godz. 09:29 WYBORY 2020: Violetta Porowska komentuje wynik wyborów prezydenckich – To wielkie zwycięstwo, bo mieliśmy prawie 70 procentową frekwencję, a więc 70% ludzi, którzy mieli uprawnienia poszło do wyborów i to jest bardzo, bardzo mocny… » więcej 2020-07-12, godz. 08:25 Karol Brandys o oszustwach i łatwowierności ofiar – Nie ma właściwie dnia, by oszuści nie dzwonili do osób starszych – przyznał podkomisarz Karol Brandys z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. » więcej 2020-07-11, godz. 08:25 Grzegorz Rippel o kradzieży danych i handlu informacjami – Generalnie chodzi o obszar cennych informacji, głównie dla biznesu – powiedział Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***