Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Michał Siek o przedłużeniu zdalnej nauki do 24 maja…
2020-04-28, 10:32 Autor: Joanna Matlak

Michał Siek o przedłużeniu zdalnej nauki do 24 maja i o nowych terminach egzaminów maturalnych i ósmoklasistów

Michał Siek [fot. Łukasz Fura]
Michał Siek [fot. Łukasz Fura]
- Dokładnych procedur związanych z tą nietypową sytuacją jeszcze nie ma, ale na pewno będą podjęte środki ostrożności przy egzaminach czyli maseczki czy rękawiczki. Maseczki przy samym pisaniu mogą nie być konieczne, ale na pewno przy wchodzeniu na salę czy wychodzeniu i takim bliższym kontakcie – mówił w porannej rozmowie Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty.

Przypomnijmy, Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że nauka zdalna została przedłużona do 24 maja, egzaminy ósmoklasistów zostaną przeprowadzone w dniach 16–18 czerwca, a matury od 8 do 29 czerwca.


- Każda szkoła przygotowywała się do egzaminu i to było już planowane wcześniej, teraz trzeba ewentualnie dokonać korekty, bo same pakiety maturalne są już gotowe. Teraz dyrektorzy muszą porozmawiać z Okręgową Komisją Egzaminacyjną na ile te korekty są możliwe – mówił Siek i podał przykład. – Jeśli mamy salę, w której może zdawać 100 uczniów, to dyrektor wie jakie są warunki , czy warto to rozbić np. na dwie grupy lub trzy – dodał.


Naszego gościa pytaliśmy także o nauczanie zdalne i raport, który na ten temat przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta Opola. W ankiecie wzięło udział 1926 uczniów z 24 szkół. Raport dotarł już do kuratora oświaty.

- Wnioski są na pewno ciekawe i to wpisuje się we wszystko co obserwujemy i zbieramy z całego województwa. Są głosy, które budzą niepokój ale są też i te pozytywne – mówił Michał Siek.


Przypomnijmy, z raportu wynika, że 40 proc. badanych uczniów oceniło poziom nauki zdalnej jako „dostateczny”, ale opolscy uczniowie byli także pytali o poziom komunikacji z nauczycielami. Najwięcej, bo 35,6% określiło go jako „dobry” lub bardzo dobry 21,5 %.


Opolskiego kuratora zapytaliśmy także o wynagrodzenia nauczycieli w czasie pandemii. Do naszej redakcji dotarły sygnały, że niektórzy samorządowcy chcą obniżać pensje. – My ostatnio już takich głosów nie mieliśmy. Ale nie ma podstaw, aby wynagrodzenia obniżać – mówił Siek.

Zobacz także

2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »