Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Iwona Kowalczuk o wdrażaniu nowego systemu gospodarowania…
2020-04-27, 09:08 Autor: Maciej Wajler

Iwona Kowalczuk o wdrażaniu nowego systemu gospodarowania odpadami

Iwona Kowalczuk [fot. Łukasz Fura]
Iwona Kowalczuk [fot. Łukasz Fura]
- Pytania dotyczą m.in. częstotliwości odbioru odpadów, mycia i przepełniania pojemników, czy chcemy je zbierać w workach czy pojemnikach - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki komunalnymi w opolskim ratuszu, pytana o ankietę, którą Urząd Miasta Opola przygotował dla mieszkańców.
Przypomnijmy, mieszkańcy odpowiadają na pytania, które pozwolą ocenić obowiązujący system gospodarowania odpadami, a także wypracować nowy system. Ankieta jest dostępna na stronie www.smieciopolis.opole.pl do 29 kwietnia.

- Wszystkie zgłoszone uwagi będziemy analizować i na tej podstawie będziemy kształtować przyszły system, który będzie obowiązywał częściowo od września a częściowo przy nowej umowie czyli od 1 kwietnia przyszłego roku – mówiła naczelnik Kowalczuk.

Od początku 2020 roku w mieście obowiązują nowe, wyższe opłaty za odbiór odpadów. Jeśli mieszkaniec sortuje odpady płaci 19 złotych (poprzednio płacił 13 zł), jeśli nie sortuje -38 złotych (poprzednio 20 złotych).

- Naszym głównym wyznacznikiem będą właśnie przyszłe opłaty, bo te zmiany nie mogą być kosztotwórcze, więc na pewno nie wszystkie propozycje zmian będziemy mogli zaakceptować – dodał nasz gość. Mieszkańcy mają też możliwość wypowiedzenia się na temat ewentualnej budowy spalarni odpadów na terenie Opola lub w bliskim sąsiedztwie albo jakie są przyczyny niesortowania odpadów.
Z Iwoną Kowalczuk rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-06-05, godz. 13:10 Marek Dyjasz o przestępczości w okresie pandemii, prognozowanej aktywności bandytów - Jeśli chodzi o przestępczość kryminalną twardą, czyli kradzieże, włamania, bójki to statystyki policyjne notują duży spadek – podkreślił Marek Dyjasz, ekspert… » więcej 2020-06-05, godz. 08:55 Violetta Porowska o kampanii wyborczej - Przekaz był bardzo jasny: trzeba przerwać ten teatralny spektakl udowadniania, że w Polsce nic się nie dzieje w ramach walki z koronawirusem, że Polska zaprzepaściła… » więcej 2020-06-04, godz. 08:30 Jarosław Gałęza o częstotliwości odwiedzin muzeów po „odmrożeniu" Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej - Nie jesteśmy zbyt szczęśliwi jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających, ale też nie znaczy to, że jest jakaś… » więcej 2020-06-03, godz. 08:23 Sabina Nowosielska o trudnej sytuacja urzędu miasta w Kędzierzynie-Koźlu, który z powodu epidemii został zamknięty Sabina Nowosielska, burmistrz Kędzierzyna-Koźla - Jest to jeden wydział, który zajmował się kontaktem z naszymi mieszkańcami - mówiła w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-06-02, godz. 08:40 Iwona Rajca-Biernacka o projekcie „Opolskie przeciw COVID”, cennym osoczu ozdrowieńców i aktualnym zapotrzebowanie na … Iwona Racja-Biernacka, dyrektor RCKiK w Opolu - Jak dotąd zgłosiło się 10-ciu ozdrowieńców, jednak krew można było wykorzystać tylko od 5-ciu - mówiła w porannej… » więcej 2020-06-01, godz. 08:49 Szymon Ogłaza o „odmrożeniu” kolei, nowej umowie z POLREGIO oraz tym, że przywrócenie linii w powiecie głubczyckim z powodu… - Od 13 czerwca przywracamy całą dotychczasową ofertę, którą mieliśmy przed pandemią, ale wtedy też wchodzi w życie korekta rozkładu jazdy, bo będzie to wakacyjny… » więcej 2020-05-31, godz. 08:30 Elżbieta Janiczek o chorobach wywołanych paleniem, profilaktyce zdrowotnej. Nie tylko z okazji Światowego Dnia Bez Tyt… - Ja oczywiście nie palę papierosów – podkreśliła dr Elżbieta Janiczek, ordynator oddziału pulmunologicznego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. » więcej 2020-05-30, godz. 08:30 Katarzyna Kukolka-Bogocz o kobietach w polityce, pracy podczas kampanii wyborczej - Sprawuję mandat radnej miejskiej. Jestem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu - przedstawiła się Katarzyna Kukolka-Bogocz… » więcej 2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »