Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandem…
2020-04-20, 08:47 Autor: Joanna Matlak

Adam Krupa o funkcjonowaniu gminy w dobie pandemii

Adam Krupa, KWW Obywatelski Komitet Głubczyc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adam Krupa, KWW Obywatelski Komitet Głubczyc [fot. Justyna Krzyżanowska]
Adam Krupa, burmistrz Głubczyc

- Wirus na pewno wpłynie na budżet, na dzień dzisiejszy nie mamy jeszcze takich informacji, ale np. za miesiąc marzec podatek dochodowy jest już o 100 tys. złotych mniejszy od tego co zaplanowaliśmy. A marzec to był początek tej pandemii kiedy jeszcze wszystko funkcjonowało, więc tę skalę będziemy mogli oszacować w kwietniu – mówił w porannej rozmowie w 4 Oczy Adam Krupa, burmistrz Głubczyc.


- Jak mówią prognozy medialne o tym, że spadek PKB może sięgnąć 5%, to wtedy też podatek dochodowy jest mniejszy i dla nas byłaby to kwota w wysokości 1 miliona złotych, która jest bardzo duża – dodaje burmistrz Krupa.

- Nie wiemy też jaka będzie skala podatku od nieruchomości. Spływają wnioski i nie będziemy robić totalnej obniżki, tylko każdy wniosek będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówił nasz gość i dodał, że dotyczy to także zwolnienia za czynsz w miejskich lokalach.

Głubczyce w budżecie na 2020 rok (liczącym 107 milionów złotych) zaplanowały inwestycje na poziomie 3 mln złotych, a dotyczą remontu przedszkola nr 2 i kilku ulic. Gmina z nich jednak nie zrezygnuje, bo przetargi ogłoszono szybko, umowy są już podpisane, więc gmina z nich nie zrezygnuje.

- Nie tylko w Czechach, bo mieszkamy w takim rejonie, w którym dużo ludzi pracuje „na Zachodzie” ogólnie pojętym – mówił Krupa pytany o mieszkańców Głubczyc pracujących za granicą. - Część ludzi tam została, żeby nie być w kwarantannie, część wróciła do kraju i czeka na wznowienie pracy – mówił burmistrz, a zapytany o rolników, powiedział, że tych którzy przekraczają granicę, ponieważ po drugiej stronie mają swoje pola uprawne, jest niewielu.

Dodajmy również, że gmina złożyła także wniosek do rządowego programu i otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 tys. złotych na doposażenie uczniów, którzy teraz uczą się zdalnie.

Adam Krupa również, że akcja dezynfekowania miasta będzie kontynuowana.

Zobacz także

2020-05-29, godz. 09:32 Roland Wrzeciono o pomocy udzielanej przedsiębiorcom przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki - Zarząd województwa przeznaczył 5,5 mln złotych na dotacje na energooszczędne rozwiązania w firmach w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach- mówił w porannej… » więcej 2020-05-28, godz. 08:29 Łukasz Sowada o 30-leciu powstania samorządu terytorialnego w Polsce - Te 30 lat samorządu terytorialnego należy ocenić pozytywnie, wszyscy dostrzegamy zmiany, które nastąpiły w małych ojczyznach. Ważnym momentem było wejście Polski… » więcej 2020-05-27, godz. 08:12 Antoni Konopka o rolnictwie oraz ochronie środowiska którymi bedzie się zajmował w zarządzie województwa opolskiego - Mam zadania do zrealizowania i nie boje się powiedzieć, że dla mnie to zaszczyt i honor, że mogę prezentować PSL w zarządzie województwa - powiedział w porannej… » więcej 2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »