Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań…
2020-03-30, 09:40 Autor: Joanna Matlak

Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku

logo gus wersja podstawowa wariant kolorowy
logo gus wersja podstawowa wariant kolorowy
- Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można wykonywać przez telefon. Nasi rachmistrze będą się kontaktować z mieszkańcami gminy Prószków, ale jeśli mieszkaniec będzie chciał sam do nas zadzwonić, to mamy infolinię. A jej numer to 22 279 99 99 - mówiła w porannej rozmowie „W 4 Oczy” Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Statystycznego.
W dniach od 1 do 30 kwietnia w 16 gminach w Polsce będzie przeprowadzany drugi spis próbny, m.in. w opolskim Prószkowie. To „próba generalna” przed Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań, który zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. - Ze względów bezpieczeństwa w tym spisie próbnym rachmistrz nie zapuka do żadnego domu – podkreśliła rzecznik Banaszek.

- Spis to taka fotografia społeczeństwa. Będziemy pytać o dane demograficzne, wiek, płeć, stan cywilny, ale również aktywność ekonomiczna, czyli czy osoba jest pracująca czy bezrobotna. Będziemy pytać o poziom wykształcenia, kwestie związane ze stanem zdrowia, ale mówimy tutaj bardziej o schorzeniach i niepełnosprawności. Będą też pytania o przynależność do konkretnego wyznania, posługiwania się językiem, polskim czy jakiejś grupy etnicznej. To jest też spis mieszkań, a więc będziemy pytać o zasoby mieszkaniowe, będzie kwestia własności, metrażu, liczby pomieszczeń i jak budynek jest ogrzewany – mówiła rzecznik GUS i zapewniła, że podane przez nas informacje będą bezpieczne.

Z kolei od 1 września do 30 listopada zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny 2020.

- Rolnicy będą pytani o to jaki mają areał, jaką prowadza produkcję czy zwierzęcą czy roślinną. Jeśli roślinną to będą pytania o rodzaje tych roślin, jeśli zwierzęcą, to jakie zwierzęta są hodowane. Będą pytania dotyczące uprawy gruntów i trzymanie ich w dobrej kulturze, czyli kwestie melioracyjne i nawozów, ale też jakie sprzęty posiada gospodarstwo. To taki spis natury – mówiła Karolina Banaszek i dodała, że gospodarstw w województwie opolskim jest ponad 28 tysięcy, a w całej Polsce to 1,5 mln.

Zobacz także

2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej 2020-05-19, godz. 08:37 Jakub Roszuk o sytuacji w branży rybackiej w związku z suszą oraz zarybianiu stawów i rzek – Jeśli chodzi o stawy hodowlane, to skutki suszy już odczuwamy. Część z nich nie jest zalana, nie ma skąd nabrać wody i w części stawów jest problem jak, np… » więcej 2020-05-18, godz. 09:36 Przemysław Zych o tym, na jakich zasadach Opole otwiera żłobki i przedszkola - Biorąc pod uwagę wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na 468 miejsc w żłobkach publicznych byliśmy w stanie uruchomić 192 miejsca. Natomiast żłobki niepubliczne… » więcej 2020-05-17, godz. 08:20 Tomasz Turba o społeczeństwie informatycznym i zagrożeniach czyhających w sieci – Informatyka jako dziedzina zawodowa stałą się dziedziną życia – podkreślił informatyk Tomasz Turba. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »