Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów…
2020-01-23, 08:58 Autor: Joanna Matlak

St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy

St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy
- Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów. To nie jest kwestia inteligencji, wiedzy czy mądrości człowieka czy da się oszukać czy nie. To jest fala emocji, które oszuści wykorzystują – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” st. sierż. Dariusz Świątczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Z st. sierż. Dariusz Świątczak rozmawia Joanna Matlak
- Tylko w 2019 odzyskaliśmy ponad ćwierć miliona złotych, natomiast dwóch milionów złotych nie udało się odzyskać – mówił nasz gość.

Funkcjonariusz Świątczak opowiadał o modelach oszustw, najpopularniejszym jest oszustwo „na wnuczka”. – Czyli np. ktoś dzwoni i mówi, że wnuk miał wypadek samochodowy lub spowodował wypadek, albo trzeba wpłacić za niego kaucję. Już na samym początku jest mocny przekaz, że komuś bliskiemu stała się krzywda, a przecież wypadki nie są czymś rzadkim. Informacja jest poparta tym, że dzwoni „policjant”, „prokurator” i jest potrzebna natychmiastowa pomoc, czyli kolejne emocje, bo przecież chcemy nieść pomoc bliskiemu.

- Drugi model to taki, gdy ktoś mówi, że nasze oszczędności są zagrożone i jeśli nie zaczniemy pomagać „policjantom” to je stracimy. A policja nigdy nie wciąga osób trzech do swoich interwencji – mówił nasz gość.

Nasz gość powiedział, że istotne jest wsparcie i rozmowa rodziny z seniorami.

Zobacz także

2020-02-26, godz. 09:51 Kordian Kolbiarz o powstaniu nowego zakładu firmy UMICORE Największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z większych w Polsce. Dzień po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład UMICORE w Radzikowicach… » więcej 2020-02-25, godz. 09:39 Rafał Bartek o tematach dzisiejszej sesji sejmiku województwa – To szkoła policealna i ona przy dzisiejszym rynku edukacyjnym cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Dyrekcja próbowała wprowadzać nowe kierunki, ale nie… » więcej 2020-02-24, godz. 08:47 Władysław Kosiniak-Kamysz o kampanii prezydenckiej i jego wizycie na Opolszczyźnie - Zostawiam na Opolszczyźnie pozytywny przekaz, że jest nadzieja dla Polski - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes… » więcej 2020-02-23, godz. 08:20 Tomasz Błach o Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w judo -Od wielu, wielu lat robimy poważne imprezy rangi mistrzowskiej w różnych grupach wiekowych, dajemy więc gwarancję, że organizacja Pucharu będzie w stu procentach… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Marek Tomków o problemach z obsadą nocnych dyżurów aptek Gościem Ireneusza Prochery był Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Gość Radia Opole zapewniał, że problemy z dostępem do aptek czynnych w dni… » więcej 2020-02-21, godz. 10:53 Kazimierz Kuberski o prezydenckiej inicjatywie tworzenia w gminach CUP Porannym gościem Radia Opole był wiceminister Kazimierz Kuberski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który gościł na Opolszczyźnie, by promować… » więcej 2020-02-20, godz. 08:50 Dr Damian Ziętek o badaniach prenatalnych, które w ramach unijnego programu oferuje Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa… - Kobiety chętnie wykonują badanie prenatalne. Informacja, która jest przekazywana od lekarza prowadzącego ale i przez media daje do zrozumienia, że te badania… » więcej 2020-02-19, godz. 09:58 Bartłomiej Stawiarski o kilkumilionowej karze za nielegalną wycinkę drzew - Jeśli kara w ogóle ma być naliczona, to powinna być naliczone spółce, która wycinała drzewo, a nie gminie. Co prawda my jesteśmy w 100% udziałowcem, ale chcemy… » więcej 2020-02-18, godz. 08:58 Roman Kolek o zmianach w finansowaniu systemu ochrony zdrowia Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2019 orzekł, że samorządy nie muszą płacić za straty szpitali. Zgodnie z wyrokiem, sejm ma na zmianę przepisów 18 miesięcy… » więcej 2020-02-17, godz. 09:29 Dorota Piechowicz-Witoń o sile 1 procenta podatku i kampanii prowadzonej na rzecz organizacji pożytku publicznego - To są kwoty, które nawet pozwalają organizacjom zainwestować, a w co, to już zależy od charakteru działalności tej organizacji - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »