Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Ks. Waldemar Klinger i Krzysztof Maślak o zbiórce…
2019-12-27, 10:32 Autor: Joanna Matlak

Ks. Waldemar Klinger i Krzysztof Maślak o zbiórce pieniędzy na rzecz renowacji Opolskiej Katedry i fałszywych wolontariuszach

ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry
ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry

- Potrzebujemy jeszcze co najmniej kilkunastu milionów - mówił w porannej rozmowie "W 4 oczy" ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry.

- Trudno policzyć, bo cokolwiek ruszymy, to generuje kolejne wydatki. "Przepracowaliśmy" w tej chwili 13 milionów, z czego 3 miliony złotych pozyskaliśmy od naszych donatorów, czyli tych którzy mają dobre serce i chcą wesprzeć to szlachetne dzieło. 25 projektów jest już rozliczonych, kolejne 7 jest wysłane do różnych ministerstw i instytucji z prośbą o kolejne wsparcie - mówił proboszcz Klinger.

Przy katedrze opolskiej działają "oficjalni" wolontariusze, którzy pozyskują pieniądze. - Są to dwie instytucje - CRUX czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej, które co roku pozyskuje ponad 100 tys. złotych. Jest też druga instytucja, czyli kapituła odnowy katedry, którą biskup powołał w 2015 roku. Gromadzi kilkadziesiąt osób i intensywnie pozyskuje fundusze - mówił ks. Klinger i dodał, że istnieje też zespół biura projektowego, które pisze projekty.

Jak się okazuje, na zbiórce próbują też skorzystać "wolontariusze", którzy niekoniecznie zbierają pieniądze na katedrę. - Mieliśmy informacje od naszych parafian, że szczególnie w okresie bożonarodzeniowym, noworocznym i karnawałowym są osoby, które chodzą po domach i mówią że zbierają na odnowę katedry. Oczywiście z naszej strony był komunikat, że my absolutnie żadnych pieniędzy po domach nie zbieramy - podkreślił ks. Klinger.
Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu
Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu

- To jest problem kilkuletni, bardzo dobrze go znamy - mówił w "Poglądach i osądach" Krzysztof Maślak, komendant Straży Miejskiej w Opolu.

- W okolicy katedry mamy kilka a czasami nawet kilkanaście osób, które w jakiś sposób próbują żebrać, a jest to proceder zakazany. Zasłaniają się tym, że zbierają datki na katedrę. To są grupy bezdomnych, które próbują przeznaczyć pieniądze na alkohol, bo jak wiemy bezdomni w Opolu głodni nie chodzą.

- My codziennie mamy tam patrole, rano i popołudniu, ale te patrole na pewno nie staną tam na stałe. Mamy kontakt z ks. proboszczem, kościelnym którzy zawsze do nas w takich przypadkach dzwonią - mówił komendant Maślak.

Nasz gość dodał, że takie osoby próbują zbierać te pieniądze także w stanie nietrzeźwości, wtedy takie osoby są zgłoszone do izby wytrzeźwień, bo nie mają adresu.
- W tym roku mieliśmy 17 takich przypadków, a to dużo. My znamy te osoby, kiedy pojawia się patrol i zaczynamy wykonywać swoje czynności to oni uciekają. Ale nie ma możliwości aby postawić tam patrol stały - podkreślił Krzysztof Maślak.

Zobacz także

2021-07-04, godz. 08:15 Ppłk Arkady Smoliński o tym, kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta służba Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej 171. Batalionu Lekkiej Piechoty w Brzegu. Jak się zgłosić? Kto może zostać terytorialsem i na czym polega ta… » więcej 2021-07-03, godz. 08:15 Z lekarzem Weroniką Juruć o akcji szczepień i o tym, dlaczego wariant delta koronawirusa jest tak groźny Zainteresowanie szczepieniami zmniejszyło się, a do Europy dotarł bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa. Aby uniknąć czwartej fali pandemii konieczne jest… » więcej 2021-06-27, godz. 08:35 Monika Bartel o naborach uzupełniających na rachmistrzów spisowych Trwają nabory uzupełniające na rachmistrzów spisowych. Prowadzone są w 20 gminach województwa opolskiego. - Część zrezygnowała, a powody są również… » więcej 2021-06-26, godz. 08:30 Podkom. Karol Brandys o tym, jak bezpiecznie podróżować zarówno samochodem, jak i autokarem Gdyby nie to, że dzieci miały zapięte pasy bezpieczeństwa, mogło by to skończyć się dużo gorzej, łącznie z ofiarami śmiertelnymi - powiedział podkomisarz… » więcej 2021-06-20, godz. 08:30 Aleksander Iszczuk o założeniach polityki oświatowej w Opolu na najbliższe 10 lat - Patrząc na rozwój świata, który się kurczy. Władanie językami jest furtką, więc jest oczywiste, żeby zadbać o to, żeby języki obce były znane absolwentom… » więcej 2021-06-19, godz. 08:30 Monika Bartel o sytuacji demograficznej w regionie Od połowy lat 90-tych notuje się systematyczny spadek populacji w województwie opolskim. Rezultatem tych zmian spadek liczby mieszkańców regionu w ostatnich… » więcej 2021-06-13, godz. 08:35 Jakub Roszuk o trwającym zarybianiu opolskich akwenów Porannym gościem rozmowy "W cztery oczy" był Jakub Roszuk, dyrektor biura opolskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasz gość opowiedział o trwającym… » więcej 2021-06-12, godz. 08:36 Dorota Piechowicz-Witoń o 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola Porannym gościem była Dorota Piechowicz-Witon, która powiedziała nam o ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego Opola. Właśnie ruszył pierwszy etap, czyli… » więcej 2021-06-05, godz. 08:20 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o konkursie "Opolska firma przyjazna cudzoziemcom" Gościem porannej rozmowy była dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej, którą zapytaliśmy, jaki jest profil pracodawcy przyjaznego cudzoziemcom… » więcej 2021-06-03, godz. 09:00 Janusz Wójcik, działacz Solidarności o pierwszych częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989. Janusz Wójcik, działacz Solidarności pomagał w organizowaniu tego wydarzenia. - To nie jest prawda, że tylko wydarzenia w Gdańsku i Warszawie pozwoliły… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »