Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie…
2019-12-17, 09:52 Autor: Joanna Matlak

Martyna Nakonieczny i Zbigniew Kubalańca o budżecie na 2020 rok

Martyna Nakonieczny "W cztery oczy" (17.12.2019)
Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa.
- Pierwszy raz radni nowej kadencji pracowali nad budżetem, on był całkowicie stworzony przez nich, chociaż w naszym przypadku mówienie o tym, że się popracowało jest trochę na wyrost, bo większość naszych wniosków zostanie odrzucona. Nie możemy poprzeć budżetu, który nas jak województwo nie rozwija. Nie możemy poprzeć 80 mln długu, którym się ten budżet skończy – mówiła w porannej rozmowie „W 4 oczy” Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa, pytana o przyszłoroczny budżet województwa.

Radna zwróciła uwagę, że wiele wniosków i zadań, które opozycja chciała wpisać do budżetu na rok 2020 przepadły bądź zostały uwzględnione tylko w małych fragmentach.Mowa np. o wniosku radnej Teresy Cegleckiej-Zielonki o przebudowie i dobudowaniu rond w centrum Namysłowa czy przebudowie drogi Nysa-Korfantów. Chodzi o też o ścieżkę rowerową między Nysą a Jarnołtówkiem. – Uważam, że potrzebą województwa jest ciągnięcie tej drogi rowerowej i jego dalsze połączenie z drogami czeskimi, które cieszą się popularnością także wśród Polaków- mówiła Nakonieczny. - Ale np. przepadł wniosek, który za moim pośrednictwem chciał złożyć starostwa powiatu nyskiego. Dotyczył dofinansowania i wspierania osób niesamodzielnych i bezdomnych. Chodzi o taki punkt pomocy przedmedycznej, który jednak pewnie bez pomocy marszałka będzie funkcjonował. Przepadł wniosek Joanny Czochary, który dotyczył wsparcia przez marszałka Wojewódzkiego Dnia Flagi, który dobre kilka lat odbywa się w Moszczance. Odmowy tłumaczono brakiem pieniędzy, inną kolejnością bądź po prostu nieprzydatnością – mówiła Nakonieczny.

Radna mówiła też o tym, że budżet nie odpowiada na pytanie, co się stanie gdy będzie mniej pieniędzy z Unii. Stwierdziła, że to ostatni dzwonek, żeby znaleźć jakieś rozwiązanie.

Opowiedziała też o swoim pomyśle, który w innych województwach funkcjonuje pod nazwą „Beczka plus”. Radna złożyła interpelację w tej sprawie. – Marszałek nie planuje się tym zająć i tedziałania przekierował na samorządy powiatowe i gminne. Jest potrzeba wpisać to w strategię województwa, przecież nad nią pracujemy i już trzeba zabiegać o pozyskanie środków na następną perspektywę. Marszałek i wojewoda mogą dodawać pieniądze, kiedy będzie klęska suszy, a można temu przecież zapobiegać.

Radna mówiła, że poprzez przydomowe beczki, tworzenie ogrodów deszczowych, aż po tworzenie większych rozwiązań retencyjnych dotyczących pól można zbierać wodę i samorząd mógłby udzielać na to dotacji. – Skoro chronimy powietrze to chrońmy wodę. Tak robi Kraków, Wrocław czy Sopot – mówiła Nakonieczny.

Martyna Nakonieczny na koniec uznała, że „w budżecie nie potrafimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy stawiamy bardziej na turystykę, przemysł czy może na rolnictwo. – Ciągle stoimy w rozkroku, a my musimy pokazywać, że stać nas na więcej. Dobrze, że marszałek rozdaje stypendia dla młodzieży, ale co z tego jak nie zostają na opolskich uczelniach – mówiła.
Zbigniew Kubalańca "W cztery oczy" (17.12.2019)
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek regionu.

- Takie prawo opozycji i klubu PiS. Szkoda, że nie chcą poprzeć jednego z najlepszych budżetów samorządu województwa odtąd samorząd istnieje. To 550 mln złotych i jest to jeden z najbardziej rekordowych budżetów w historii naszego samorządu – mówił w „Poglądach i osądach” Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa.

- W ubiegłym roku budżet województwa wyniósł 570 mln złotych. – Patrząc przez pryzmat środków unijnych jest troszeczkę mniejszy, ale mniejsze jest też zadłużenie i deficyt. Jako samorząd postanowiliśmy się rozprawić z zadłużeniem, które zmniejszy się o 20% - mówił Kubalańca a zapytany o wydatki wymienił np. 160 mln złotych dla Zarządu Dróg Wojewódzkich, dodatkowo pieniądze na Marszałkowską Inicjatywę Sołecką, remont Teatru, Marszałkowski Budżet Obuywatelski czy stypendia dla młodzieży.


Odnosząc się do odrzuconych wniosków radnych, jak np. wniosek radnej Joanny Czochary z PiS o wsparcie przy organizacji Święta Flagi, powiedział, że jest to organizowane przez stowarzyszenie a dla nich są konkursy. – Byłoby to nie fair w stosunku do setek klubów sportowych, instytucji kultury i instytucji turystycznych, którzy zajmują się wolontariatem. Oni startują w równej rywalizacji, a tylko dlatego, że coś jest rekomendowane przez radną PiS ma mieć pieniądze na tacy? Do takich sytuacji jako marszałkowie dopuścić nie możemy – mówił Kubalańca.


Pytany o retencję firmowaną przez przewodniczącą Martynę Nakonieczny stwierdził, że to ciekawy pomysł na krytykę samorządu. – Pragnę tylko przypomnieć, że prawie 3 lata temu rząd PiS zlikwidował Wojewódzkie Zarządy Melioracji i Urządzeń Wodnych, zabrał im kompetencje w zakresie zarządzania wodą, stworzył Wody Polskie i to one jako instytucja rządu odpowiadają za wszystko co się w tym temacie w regionie dzieje – mówił Kubalańca.

Z Martyną Nakonieczny rozmawia Joanna Matlak
Ze Zbigniewem Kubalańcą rozmawia Joanna Matlak

Zobacz także

2020-02-04, godz. 09:19 Janusz Madej o wynikach kontroli procesu wdrażania rządowego programu „Czyste Powietrze” - Zakresem kontroli objęliśmy przygotowanie do realizacji programu „Czyste Powietrze”, a także załatwianie wniosków o dofinansowanie i dokonywanie płatności -… » więcej 2020-02-03, godz. 09:20 Arkadiusz Wiśniewski o zakupie elektrycznych autobusów, remoncie dworca PKS oraz wysokości opłat za odbiór odpadów w O… - Myślimy, żeby pójść w kierunku własnej instalacji międzygminnej z której byśmy korzystali. Do tej pory rozważaliśmy wejście na rynek odbioru śmieci, ale królem… » więcej 2020-02-02, godz. 08:00 S. Maria Laura Sztefko i s. Maria Tobiasza Kuboszek gośćmi rozmowy "W cztery oczy" 2 lutego to w Kościele katolickim święto Ofiarowania Pańskiego. Od 1997 r. w tym dniu obchodzony jest również Dzień Życia Konsekrowanego. Istotę życia osób konsekrowanych… » więcej 2020-02-01, godz. 08:30 Agnieszka Okupniak w porannej rozmowie "W cztery oczy" Urząd Marszałkowski po raz siedemnasty zaprasza do konkursu "Opolska Marka". O nowych kategoriach konkursowych, odświeżonej formule konkursu opowiedziała koordynatorka… » więcej 2020-01-31, godz. 09:04 Jarosław Mamala o pracy na Politechnice Opolskiej - Naszej uczelni brakuje mentoringu, a trzeba dać jakość nowym pracownikom, pokazać, że uczelnia wspiera pracowników i że mogą się rozwijać – mówił w porannej… » więcej 2020-01-30, godz. 08:42 Barbara Kamińska gościem porannej rozmowy „W cztery oczy” - Jestem trochę zbulwersowana tym, że sytuacja, która dotyczy portfela każdego z mieszkańców, nie została w pełni wynegocjowana - mówiła w porannej rozmowie „W… » więcej 2020-01-29, godz. 08:34 Nadinsp. Jarosław Kaleta o bezpieczeństwie Opolszczyzny - Podobnie jak rok temu, w większości odnotowujemy spadek ilości przestępstw przy wzroście wykrywalności. Wykrywalność za 2019 rok wynosi 72%, ale przy niektórych… » więcej 2020-01-28, godz. 09:34 Marcin Ociepa o otwarciu biura poselskiego w Opolu, a także wizycie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anny Budzanowskiej… - Jestem przekonany że tak, to jest powszechne odczucie i w Warszawie i Opolu, że do tego połączenia powinno dojść – powiedział w porannej rozmowie „W 4 oczy”… » więcej 2020-01-27, godz. 09:31 Prof. Marek Masnyk o kalendarium zbliżających się wyborów rektora i członków Senatu oraz o minionym roku na UO – Jeśli zostanę zgłoszony przez Senat albo grupę elektorów bądź Radę Uczelni to tak. Te kwestie reguluje statut uczelni – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy”… » więcej 2020-01-26, godz. 09:00 Bogdan Jasiński o konkursach organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach Do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, ale w Muzeum Wsi Opolskiej już teraz ruszają bezpłatne warsztaty zdobienia jaj. W ramach Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »