Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach…
2019-12-06, 10:09 Autor: Joanna Matlak

Rozmowa z Maciejem Milewskim o zmianach w przepisach ruchu drogowego oraz Tomaszem Zawadzkim o karcie Opolce

Maciej Milewski o zmianach w przepisach ruchu drogowego
Maciej Milewski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Opolu
- Sytuacja w których dochodzi do znacznego spowolnienia ruchu są codziennością. Jeśli mamy kilka pasów ruchu, to może dość do sytuacji, że nagle jeden z pasów będzie się kończył; czy to z powodu jakiejś przeszkody, czy z powodu wypadku albo po prostu będzie zanikał. I od tej pory zaczynały isę różne problemy, zastanawialiśmy się czy ktoś nas wpuści czy nie i to w dużej mierze zależało od kultury osobistej. Teraz jest taka sytuacja, że kierowca która jedzie tym pasem, który się kończy może wjechać i to już nie będzie zależało od kultury. Kierowca jadący tym wolnym pasem będzie miał obowiązek wpuszczania tego kierowcy, który jedzie pasem zanikającym – tłumaczył podinspektor Milewski.

Jeżeli pas zanika z prawej strony to musimy wpuścić tego kierowcę, który jedzie z prawej strony. Nie musimy tego robić na 100 metrów przed przeszkodą, tylko gdy dojedziemy do jego końca. Jeśli mamy 3 pasy, my jedziemy środkiem a prawy i lewy pas zanikają, to najpierw puszczamy kierowcę z prawej, potem tego z lewej – tłumaczył nasz gość.

- Jeśli 3 pasy i prawy i lewy zanikają bądź są dwie przeszkody ,to najpierw puszczamy kierowcę z prawej a potem tego z lewej, to dosyć zrozumiale i jasne – mówił policjant.

Jak z kolei stworzyć korytarz życia? Na drodze z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku jadący lewym pasem mają obowiązek zjechać jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, a jadący prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Podinspektor Milewski mówił dziś także o zmianach w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Rewolucji w tym zakresie nie ma, ale warto wiedzieć, że od listopada policjanci mogą zatrzymywać się podczas kontroli w miejscach zabronionych, pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu drogowego.

Z kolei od nowego roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika.
Tomasz Zawadzki o karcie Opolka
Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu z Urzędu Miasta Opola
- Wszyscy kierowcy którzy stoją w korku na ul. Niemodlińskiej na dwóch pasach, zmieściliby się do jednego autobusu. Miasto nie jest z gumy, dobudowanie kolejnych pasów niczego nie spowoduje – mówił w porannej rozmowie Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w opolskim.

Naszego gościa pytaliśmy o nowe udogodnienia dla pasażerów MZK i trwającą od kilku lat rewolucję w transporcie miejskim.

- Rewolucja zaczęła się od początku wymiany taboru, mamy najmłodszy tabor w Polsce, średnia wieku autobusu to 4 lata, wszędzie jest klimatyzacja i to są atuty, które powinny skłonić nas do korzystania. Wprowadzamy biletomaty, wprowadzamy specjalne karty – mówił Zawadzki.

Opolska Karta Autobusowa tzw. „Opolka” jest dostępna od 4 grudnia i zastąpi bilety okresowe w formie papierowej. Jest też e-portmonetką, czyli nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych. Kartę wystarczy zasilić odpowiednią kwotą i w kasowniku skasować wybrany bilet.

Dodajmy, że papierowe bilety będą sprzedawane do 13 grudnia.

Zobacz także

2020-11-25, godz. 09:10 Tomasz Kostuś o "Czarnej Księdze PiS" – Stawię się na debacie, jestem do dyspozycji wojewody i tych, którzy chcieliby się zmierzyć z rozliczeniem Zjednoczonej Prawicy, ale uważam, że to nie… » więcej 2020-11-24, godz. 08:42 Grzegorz Adamczyk o zakazie handlu w niedzielę Powoli przyzwyczajamy się, że niedziela jest dniem wolnym. Chcemy, by praca w ten dzień była dopuszczalna tylko tam, gdzie jest to konieczne. Handel można… » więcej 2020-11-23, godz. 09:15 Violetta Porowska o ostatnich obradach sejmu oraz o „Czarnej Księdze PiS” – To było jasne i oczywiste, kara zawieszenia ma ten atrybut, że kiedyś się kończy – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska… » więcej 2020-11-20, godz. 09:12 Roman Kolek o sytuacji w centrum rehabilitacji w Korfantowie Z wielkim zaskoczeniem przyjąłem tę informację - powiedział w porannej rozmowie Roman Kolek, wicemarszałek województwa, zapytany o to jak przyjął informację… » więcej 2020-11-19, godz. 11:45 Grzegorz Czapla z OIP w Opolu o pracy w trakcie pandemii – Obecnie bardzo dużo pracy mamy w związku z napływającymi pytaniami dotyczącymi np. pracy zdalnej podczas kwarantanny – powiedział w porannej rozmowie… » więcej 2020-11-18, godz. 09:27 Ks. Arnold Dreschler o trudnej sytuacji w jakiej znaleźli się podopieczni Caritas jak i pielęgniarki środowiskowe – Dysponujemy 140 pielęgniarkami dyplomowanymi, 10% z nich jest na kwarantannie. Pielęgniarek nam stale brakuje, ale epidemia na nas specjalnie nie odcisnęła… » więcej 2020-11-17, godz. 08:52 Sabina Nowosielska o projektach budżetowych na kolejny rok w czasach koronawirusa Co roku jest trudno przewidzieć, co będzie w przyszłym roku. Dlatego co roku zmienia się budżet. Trudno powiedzieć co będzie w 2021 roku, bo nie wiemy jak… » więcej 2020-11-16, godz. 09:46 Janusz Kowalski o wagonówce i funduszach unijnych Porannym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych i poseł Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy o opolskiej wagonówce i kwestii powiązania… » więcej 2020-11-15, godz. 08:20 Krzysztof Drynda podsumowuje swoją czteroletnią kadencję w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej - To był długi czas, zmieniały się zarządy, ale najistotniejsze jest to, że jesteśmy do przodu jeśli chodzi o nowe inwestycje - powiedział w porannej… » więcej 2020-11-14, godz. 08:20 Hubert Ibrom o nowym inwestorze w gminie Ujazd - W tym trudnym czasie pandemii udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia rozmów z nowym inwestorem, więc to cieszy. Negocjacje trwały około… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***