Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego…
2019-11-28, 11:03 Autor: Joanna Matlak

Łukasz Sowada i Tomasz Kaliszan o tym, że od nowego roku życie w Opolu będzie droższe

Łukasz Sowada o powodach zbliżających się podwyżek w Opolu
Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola
– To jest system, który powinien się samofinansować. Rosną ceny tych usług świadczonych przez operatorów i są też inne różne czynniki – mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola pytany o sesję, na której radni będą głosowali w sprawie podwyżek m.in. za odbiór śmieci. Opolscy rajcy mają też rozmawiać o wzroście podatku od nieruchomości, a także wzroście opłat za parkowanie w strefie.
– Na wzrost opłat za odbiór śmieci ma wpływ kilka czynników. To np. wzrost cen energii, wzrost płacy minimalnej, jest ustawa o elektromobilności, która nakłada na operatora tych usług to, że musi mieć 10% samochodów elektrycznych. To wszystko wymusza to, że firmy w przetargach proponują wyższe ceny. Gdybyśmy zatrzymali ceny na poziomie 13 złotych za osobę za odpady segregowane to w systemie zabrakłoby nam 9 mln złotych – mówił Łukasz Sowada.

Po zmianie stawka wzrośnie do 19 złotych za osobę. W przypadku odpadów niesegregowanych opłata wzrośnie prawie dwukrotnie, bo z 20 do 38 złotych.

– My też sami generujemy więcej odpadów, dodatkowo wchodzi też nowa frakcja, czyli niebieski pojemnik na makulaturę. I taki jest trend we wszystkich samorządach – dodał Sowada.

Nasz gość pytany z kolei o podwyżki cen biletów za parkowanie w mieście tłumaczył, że strefa parkowania zakłada
pewną rotację samochodów, natomiast to w Opolu nie miało miejsca. Założenie jest takie, że wyższe ceny niejako wymuszą rotację aut. Sowada argumentował także, że miasto rozwija sieć MZK, pojawiają się biletomaty i są udogodnienia do tego, by przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej. Mówił też, że nie może być tak, że cena biletu za parkowanie jest mniejsza od biletu autobusowego.
Tomasz Kaliszan o tym, że podwyżki w Opolu w takim kształcie nie są akceptowane przez niego i jego klub
Tomasz Kaliszan, opolski radny z Platformy Obywatelskiej
Opozycyjny radny Tomasz Kaliszan stwierdził, że podwyżki w takim kształcie nie są akceptowane przez niego i klub Koalicji Obywatelskiej, stąd w sprawie „podwyżkowych” uchwał, radni będą przeciwni.

– Od 2-3 lat jesteśmy przekonywani jaki to Opole posiada wspaniały budżet, jak zdrowe są finanse, jak Opole wspaniale jest zarządzane, a teraz okazuje się że jednak nie. Dowiadujemy się, że mamy płacić więcej za parking w centrum, że mieszkańcy a także przedsiębiorcy zapłacą więcej podatku od nieruchomości. Z kolei w planie budżetu widzimy np. budowę drugiego ratusza za 10 mln złotych, zakup samochodu elektrycznego za pół miliona, widzimy 400 tys. złotych na pomnik. Wydaje się, że nie są to potrzeby pierwszego rzędu – mówił Kaliszan.

Jego zdaniem takie rzeczy powinny się odbywać stopniowo. – Nasza propozycja do racjonalnego gospodarowanie podatkami, aby stopniowo dochodzić do tego poziomu, którego chciałby prezydent. Gdy mówimy np. o wzrostach kosztów za parking w strefie B, czyli wzrost z 1 zł do 2 zł, to proponujemy, żeby podwyższać np. o 10% czy 20% i z roku na rok dochodzilibyśmy do tych kwot.

Na dzisiejszej sesji radni mają także podjąć apel w sprawie likwidacji SOR-u w szpitalu na ul. Katowickiej.

Zobacz także

2020-01-25, godz. 09:00 Adam Tomal o akcji profilaktycznej w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy Studenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w akcji "Pink Lips" (20-26.01). Także dziś (25.01) w Centrum Handlowym Karolinka będzie… » więcej 2020-01-24, godz. 10:15 Rafał Bartek o bilansie i obchodach 30-lecia TSKN - To będzie aktywny rok. Otrzymaliśmy dodatkowe środki finansowe ze strony niemieckiej na budowę wyzwania o które staraliśmy się ponad 10 lat, chodzi o Centrum… » więcej 2020-01-23, godz. 08:58 St. sierż. Dariusz Świątczak o sposobach oszustów na zdobycie pieniędzy - Każda taka intryga i oszustwo bazuje na ogromnym ładunku emocjonalnym. Często o tym mówimy seniorom, a w 2019 roku przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy seniorów… » więcej 2020-01-22, godz. 09:41 Dr Paweł Gębka o profilaktyce raka szyjki macicy i świadomości kobiet w tym zakresie – Niestety, umieralność na raka jest u nas zdecydowanie większa w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Jest o około 80% wyższa niż przeciętna – powiedział… » więcej 2020-01-21, godz. 09:18 Andrzej Buła o wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - Otwieramy nowy rok. Rozmawiamy o tym w jakim momencie jesteśmy jeśli chodzi o wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, rozmawiamy o tym jakie… » więcej 2020-01-20, godz. 08:55 Rafał Tkacz o nadchodzących przedterminowych wyborach na burmistrza Ozimka Rafał Tkacz dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Chętni mogą się zgłosić do Urzędu Miejskiego w Ozimku, tam urzędnik wyborczy przyjmuje zgłoszenia… » więcej 2020-01-19, godz. 09:00 S. Aldona Skrzypiec SSpS o inicjatywie budowy Domu Nadziei W Opolu powstanie Dom Nadziei. Ruszył remont i zbiórka pieniędzy na ten cel. Dziś (19.01) w Opolu zagra Krzysztof Cugowski, a dochód z koncertu zostanie przeznaczony… » więcej 2020-01-18, godz. 09:00 Paulina Bilicz o fenomenie Puchatka, ale i o innych ważnych książkach 18 stycznia urodził się Alan Aleksander Milne – autor książek o bardzo znanym misiu. Nic dziwnego, że właśnie ten dzień wskazano jako Międzynarodowy Dzień Kubusia… » więcej 2020-01-17, godz. 09:02 Przemysław Pospieszyński o wyjaśnieniach w sprawie współtworzenia strony pt. " Ośmiornica Wiśniewskiego" - To nie była strona hejterska, to była strona gdzie pojawiały się krytyczne posty. Większość z nich to były linki do lokalnych mediów o poczynaniach kadrowych… » więcej 2020-01-16, godz. 10:05 Dr Bartosz Kuświk o zbliżającej się konferencji naukowej na temat historii pieniądza polskiego – Marka polska jest trochę starsza niż państwo polskie, bo powstała w 1916 roku – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »