Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej…
2019-10-30, 10:09 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich

Violetta Porowska o tym, w jakich komisjach sejmowych chciałaby pracować i dlaczego akurat tam
Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze – do 12.11 – wicewojewoda opolski
– Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy coś się dzieje, to zawsze gorący temat. Do tego: komisja gospodarki i rozwoju, potem kultury i mediów, bo tu jest o co zadbać, co zresztą robiliśmy z powodzeniem w ostatnich latach, by przypomnieć ustanowienie na Opolszczyźnie kolejnych pomników historii. Na koniec komisja współpracy międzynarodowej. Myślę także o piątej komisji, kontroli państwowej, bo tu, ze swoim doświadczeniem w administracji, mogłabym sporo zdziałać – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości i wciąż jeszcze, do 12 listopada, wicewojewoda opolski.
Naszego gościa, byłego wojewódzkiego pełnomocnika do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn, zapytaliśmy, co sądzi o nagłośnionych ostatnio sporach o tak zwane feminatywy, czyli żeńskie końcówki nazw funkcji, które do tej pory były stosowane wyłącznie w formie męskiej.

– Poseł czy posłanka? Poseł brzmi dumnie i myślę, że powinniśmy pozostać przy tradycyjnych nazwach i nie feminizować ich na siłę. Jako wicewojewoda także używałam męskie formy, bo to przecież nazwa funkcji. Bo jak? wicewojewodzina czy wicewojedzianka? Zawsze mówiłam, że wojewoda opolski to organ, tak jak poseł. I myślę, że nie ma sensu kłócić się o końcówki. To niepoważne, że od takich nawet nie drugorzędnych kwestii zaczynamy nową kadencję – stwierdził nasz gość.
Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nowej układance w Sejmie, pytaliśmy, na ile problemem dla PiS będzie Konfederacja, czyli opozycja po prawej stronie.

– Nie obawiamy się Konfederacji, zresztą bardzo trudno ocenić, o co będzie chciała w Sejmie zabiegać, bo są tam reprezentowane bardzo różne środowiska o bardzo różnych poglądach. Osobiście nie rozumiem, jak można z jednej strony deklarować wartości chrześcijańskie, w których mieści się też troska o ludzi słabych i potrzebujących pomocy, a z drugiej strony popierać skrajnie liberalne, wręcz anarchistyczne poglądy gospodarcze – stwierdziła Porowska.

W jej ocenie, ruszyła już kampania prezydencka. – Mamy mocnego kandydata, opozycja swojego kandydata dopiero szuka. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy w kampanii ciężko pracować. Przypadek prezydenta Komorowskiego pokazał, jak łatwo stracić poparcie – dodała.
Rafał Tkacz o proteście wyborczym i kalendarium wyborów prezydenckich
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
– Z informacji, które trafiły do nas z Sądu Najwyższego, wynika, że na razie mamy jeden protest wyborczy dotyczący wyborów na Opolszczyźnie. Złożył go mieszkaniec gminy Turawa, który do tej pory głosował tam na podstawie złożonego w urzędzie gminy wniosku. Jednak między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi zmienił stały meldunek w Opolu, co automatycznie oznaczało, że powinien głosować w stolicy regionu. On uważa, że powinien zostać o tym poinformowany, ale przepisy tego nie wymagają. W naszym przekonaniu protest jest więc bezzasadny, bo dotyczy przepisów a nie ewentualnych nieprawidłowości – mówił w „Poglądach i osądach” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak mówi nasz gość, w całym kraju zgłoszono do tej pory około 235 protestów wyborczych. Jeden z tych najbardziej głośnych, bo dotyczących wyborów do Senatu, został właśnie przez Sąd Najwyższy oddalony. Protest dotyczył tego, że jednym z okręgów w województwie śląskim oddano tak dużo nieważnych głosów, że gdyby były ważne, to mogłyby zmienić wynik.

– Jednak co do zasady, oddanie głosu nieważnego nie jest żadną nieprawidłowością. Decyzja SN wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą – mówił Tkacz.

Naszego gościa pytaliśmy także o wybory prezydenckie. – Kalendarz jest taki, że powinny się odbyć albo w ostatnią niedzielę kwietnia albo w którąś z trzech pierwszych niedziel maja przyszłego roku. Powinny zostać zarządzone przez prezydenta w uzgodnieniu z marszałkiem Sejmu na 60 dni wcześniej, czyli zakładamy, że stanie się pod koniec lutego albo na początku kwietnia – stwierdził Tkacz.

Jak przypomina nasz gość, wystartować może każdy chętny, ale musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia, co – jego zdaniem – eliminuje kandydatów niepoważnych, pozbawionych realnego politycznego poparcia.

Wybory prezydenckie, jako te najprostsze, mają zawsze najwyższą frekwencję. – A ponieważ w wyborach parlamentarnych mieliśmy rekordową frekwencję, możemy zakładać, że podobnie będzie w wyborach prezydenckich – mówi Tkacz.

– Dodajmy, że także na Opolszczyźnie udało nam się przekroczyć próg 50 procent. A analizy pokazały, że stało się tak nawet w tych gminach, gdzie – jak w Zębowicach, frekwencja była najniższa. Bo i tam, po odliczeniu wyborców, którzy w gminie nie mieszkają, sięgnęła 50 procent.

Zobacz także

2020-12-05, godz. 08:30 Adrian Furman o aktywizacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy » więcej 2020-12-04, godz. 09:45 Wojciech Komarzyński o działalności Kół Gospodyń Wiejskich i wspieraniu lokalnych społeczności - Absolutnie nie, koła gospodyń wiejskich nie odchodzą do lamusa - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” Wojciech Komarzyński, zastępca dyrektora… » więcej 2020-12-03, godz. 09:18 Małgorzata Kozak o problemie przemocy w rodzinie, o tym jak pandemia ten problem "wyciszyła" – Przemoc w rodzinie jest takim problemem, któremu izolacja służy. Kwarantanna spowodowała, że ciężko jest zliczyć ilość przypadków – powiedziała… » więcej 2020-12-02, godz. 08:51 Prof. Zbigniew Krysiak o potrzebie powrotu do Europy Schumana - Reforma UE jest potrzebna, jest kilkanaście obszarów, w których potrzebny jest powrót do Europy Schumana – powiedział w porannej rozmowie „W cztery… » więcej 2020-12-01, godz. 08:55 Dr Wiesława Błudzin o przyczynach, tak nagłego spadku liczby zakażonych koronawirusem - Zobaczymy jak będzie dzisiaj, zobaczymy jak będzie w ciągu najbliższych dni, bo wiem że nastąpiła też zmiana raportowania. Niemniej jednak niech to nie… » więcej 2020-11-30, godz. 18:18 Marcin Ociepa o wkładzie opolskich logistyków w walce z pandemią Gościem porannej rozmowy będzie Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej z którym porozmawiamy m.in. o święcie patrona opolskich logistyków i ich wkładzie… » więcej 2020-11-29, godz. 08:25 Sebastian Szczurek o zwolnieniu z opłacania składek To niemalże ostatni moment na złożenie wniosku o zwolnienie z opłacania składek, więc poniedziałkowego terminu powinni przypilnować przedsiębiorcy z branży… » więcej 2020-11-28, godz. 08:15 Marek Trejda o zagrożeniach i prawach konsumenta Jak się nie naciąć, na co uważać podczas szału zakupów? Otwarcie galerii, a także Black Week może prowokować do szybkich, ale i nieprzemyślanych zakupów…… » więcej 2020-11-27, godz. 09:14 Tomasz Zawadzki o zmianach w rozkładach jazdy autobusów Porannym gościem Radia Opole był Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Komunikacji w opolskim ratuszu. Rozmawialiśmy o zmianach w rozkładach jazdy autobusów… » więcej 2020-11-26, godz. 08:40 Zbigniew Kubalańca o kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych O kondycji finansowej opolskich instytucji kulturalnych i konkursie na dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego rozmawialiśmy o poranku z wicemarszałkiem regionu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »