Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej…
2019-10-30, 10:09 Autor: Marek Świercz

Violetta Porowska i Rafał Tkacz o parlamentarnej sytuacji powyborczej i przygotowaniach do wyborów prezydenckich

Violetta Porowska o tym, w jakich komisjach sejmowych chciałaby pracować i dlaczego akurat tam
Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur PiS i wciąż jeszcze – do 12.11 – wicewojewoda opolski
– Partia zgłosiła mnie do czterech komisji. Pierwsza to komisja zdrowia, bardzo ważna, bo w ochronie zdrowia bez przerwy coś się dzieje, to zawsze gorący temat. Do tego: komisja gospodarki i rozwoju, potem kultury i mediów, bo tu jest o co zadbać, co zresztą robiliśmy z powodzeniem w ostatnich latach, by przypomnieć ustanowienie na Opolszczyźnie kolejnych pomników historii. Na koniec komisja współpracy międzynarodowej. Myślę także o piątej komisji, kontroli państwowej, bo tu, ze swoim doświadczeniem w administracji, mogłabym sporo zdziałać – mówiła w rozmowie „W cztery oczy” Violetta Porowska, poseł elekt, liderka opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości i wciąż jeszcze, do 12 listopada, wicewojewoda opolski.
Naszego gościa, byłego wojewódzkiego pełnomocnika do spraw równego traktowania kobiet i mężczyzn, zapytaliśmy, co sądzi o nagłośnionych ostatnio sporach o tak zwane feminatywy, czyli żeńskie końcówki nazw funkcji, które do tej pory były stosowane wyłącznie w formie męskiej.

– Poseł czy posłanka? Poseł brzmi dumnie i myślę, że powinniśmy pozostać przy tradycyjnych nazwach i nie feminizować ich na siłę. Jako wicewojewoda także używałam męskie formy, bo to przecież nazwa funkcji. Bo jak? wicewojewodzina czy wicewojedzianka? Zawsze mówiłam, że wojewoda opolski to organ, tak jak poseł. I myślę, że nie ma sensu kłócić się o końcówki. To niepoważne, że od takich nawet nie drugorzędnych kwestii zaczynamy nową kadencję – stwierdził nasz gość.
Z naszym gościem rozmawialiśmy także o nowej układance w Sejmie, pytaliśmy, na ile problemem dla PiS będzie Konfederacja, czyli opozycja po prawej stronie.

– Nie obawiamy się Konfederacji, zresztą bardzo trudno ocenić, o co będzie chciała w Sejmie zabiegać, bo są tam reprezentowane bardzo różne środowiska o bardzo różnych poglądach. Osobiście nie rozumiem, jak można z jednej strony deklarować wartości chrześcijańskie, w których mieści się też troska o ludzi słabych i potrzebujących pomocy, a z drugiej strony popierać skrajnie liberalne, wręcz anarchistyczne poglądy gospodarcze – stwierdziła Porowska.

W jej ocenie, ruszyła już kampania prezydencka. – Mamy mocnego kandydata, opozycja swojego kandydata dopiero szuka. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy w kampanii ciężko pracować. Przypadek prezydenta Komorowskiego pokazał, jak łatwo stracić poparcie – dodała.
Rafał Tkacz o proteście wyborczym i kalendarium wyborów prezydenckich
Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego
– Z informacji, które trafiły do nas z Sądu Najwyższego, wynika, że na razie mamy jeden protest wyborczy dotyczący wyborów na Opolszczyźnie. Złożył go mieszkaniec gminy Turawa, który do tej pory głosował tam na podstawie złożonego w urzędzie gminy wniosku. Jednak między eurowyborami a wyborami parlamentarnymi zmienił stały meldunek w Opolu, co automatycznie oznaczało, że powinien głosować w stolicy regionu. On uważa, że powinien zostać o tym poinformowany, ale przepisy tego nie wymagają. W naszym przekonaniu protest jest więc bezzasadny, bo dotyczy przepisów a nie ewentualnych nieprawidłowości – mówił w „Poglądach i osądach” Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Jak mówi nasz gość, w całym kraju zgłoszono do tej pory około 235 protestów wyborczych. Jeden z tych najbardziej głośnych, bo dotyczących wyborów do Senatu, został właśnie przez Sąd Najwyższy oddalony. Protest dotyczył tego, że jednym z okręgów w województwie śląskim oddano tak dużo nieważnych głosów, że gdyby były ważne, to mogłyby zmienić wynik.

– Jednak co do zasady, oddanie głosu nieważnego nie jest żadną nieprawidłowością. Decyzja SN wpisuje się w dotychczasową linię orzeczniczą – mówił Tkacz.

Naszego gościa pytaliśmy także o wybory prezydenckie. – Kalendarz jest taki, że powinny się odbyć albo w ostatnią niedzielę kwietnia albo w którąś z trzech pierwszych niedziel maja przyszłego roku. Powinny zostać zarządzone przez prezydenta w uzgodnieniu z marszałkiem Sejmu na 60 dni wcześniej, czyli zakładamy, że stanie się pod koniec lutego albo na początku kwietnia – stwierdził Tkacz.

Jak przypomina nasz gość, wystartować może każdy chętny, ale musi zebrać 100 tysięcy podpisów poparcia, co – jego zdaniem – eliminuje kandydatów niepoważnych, pozbawionych realnego politycznego poparcia.

Wybory prezydenckie, jako te najprostsze, mają zawsze najwyższą frekwencję. – A ponieważ w wyborach parlamentarnych mieliśmy rekordową frekwencję, możemy zakładać, że podobnie będzie w wyborach prezydenckich – mówi Tkacz.

– Dodajmy, że także na Opolszczyźnie udało nam się przekroczyć próg 50 procent. A analizy pokazały, że stało się tak nawet w tych gminach, gdzie – jak w Zębowicach, frekwencja była najniższa. Bo i tam, po odliczeniu wyborców, którzy w gminie nie mieszkają, sięgnęła 50 procent.

Zobacz także

2019-11-08, godz. 15:48 Adrian Czubak o obchodach Święta Niepodległości - 101. pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie świętowana podobnie jak poprzednie rocznice, odkąd hucznie po 1989 roku powróciliśmy do… » więcej 2019-11-10, godz. 08:30 Anna Bereźnicka o możliwości skorzystania przez studentów z pomocy psychoterapeutycznej Studenci Uniwersytetu Opolskiego w tym roku akademickim po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z pomocy psychoterapeutycznej. Uczelnia ułatwia taki kontakt… » więcej 2019-11-09, godz. 08:30 Janusz Oszytko o Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 9 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ustanowione w 1989 r. święto ma upamiętniać pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech… » więcej 2019-11-07, godz. 09:45 Krzysztof Drynda i Piotr Regeńczuk o wpływie nowych rozwiązań dot. specjalnych stref ekonomicznych na plany inwestycyjne… Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Model, który uczynił cała Polskę specjalną strefą ekonomiczną, w mojej ocenie się sprawdził… » więcej 2019-11-07, godz. 00:00 Bartłomiej Stawiarski i Mieczysław Wojtaszek o rządowym programie Maluch+ 2020 Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa Gmina Namysłów co roku składa wnioski z programu Maluch Plus na dofinansowanie pobytu maluchów w żłobkach. Mamy 100… » więcej 2019-11-06, godz. 08:50 Mariusz Grochowski i Jacek Monkiewicz o planowanej restrukturyzacji Brzeskiego Centrum Medycznego Mariusz Grochowski, brzeski powiatowy radny PiS - Brzeskie Centrum Medyczne potrzebuje naprawy, ale to, co zostało zapisane w programie naprawczym, to nie jest… » więcej 2019-11-05, godz. 10:05 Zbigniew Kubalańca i Ryszard Galla o możliwych zmianach w zarządzie województwa W porannych rozmowach o komentarze poprosiliśmy koalicjantów PSL-u czyli przedstawicieli Platformy Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej. Zbigniew Kubalańca… » więcej 2019-11-04, godz. 10:36 Antoni Konopka i Witold Potwora między innymi o produkcji mocnego alkoholu i znaczeniu dla budżetu państwa. Antoni Konopka, wojewódzki radny PSL - Myślę, że można śmiało powiedzieć, że Władysław Kosiniak-Kamysz rozpoczął w Wierzchosławicach swoją kampanię prezydencką… » więcej 2019-11-03, godz. 08:35 Marek Stelmach prowadzi nas śladami kultu bł. ks. Popiełuszki na Opolszczyźnie 3 listopada 1984 r., na warszawskim Żoliborzu, odbył się pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki. W rocznicę tego wydarzenia, Marek Stelmach, członek Prezydium Zarządu… » więcej 2019-11-02, godz. 08:35 Ks. Wojciech Lippa o tym, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim W pierwszych dniach listopada oczywistym przedmiotem refleksji jest śmierć. Podążyliśmy tym tropem, by zobaczyć, jak śmierć przedstawiana jest na płótnie malarskim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »