Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Andrzej Buła i Roland Wrzeciono o kolejnym okresie…
2019-10-25, 11:24 Autor: Marek Świercz

Andrzej Buła i Roland Wrzeciono o kolejnym okresie programowania w Unii Europejskiej

Andrzej Buła o kolejnym okresie programowania w Unii Europejskiej
Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego
- Śledzimy negocjacje w sprawie kolejnego okresu unijnego programowania i jesteśmy w nie bardzo zaangażowani. Przede wszystkim jednak pilnujemy obecnej perspektywy finansowej. Uzyskaliśmy 56 milionów euro rezerwy wykonania, te pieniądze już podzieliliśmy, w tym tygodniu negocjowaliśmy także pewne przesunięcia, takie już ostateczne. 10 mln euro więcej przeznaczymy na wymianę pieców w ramach walki ze smogiem, kolejne 7 mln euro przeznaczymy na tak zwane strategie niskoemisyjne, przesunęliśmy także pieniądze w ramach pożyczek dla przedsiębiorców z działań obostrzonych różnymi wymaganiami i procedurami typu innowacje czy odnawialne źródła energii po prostu na wspieranie przedsiębiorczości. Łatwiejszy pieniądz dla przedsiębiorców - mówił w rozmowie "W cztery oczy" marszałek Andrzej Buła.
Jak wylicza nasz gość, około 30 milionów euro przesunięto w Europejskim Funduszu Rozwoju, a kolejne 14 mln euro w sferze projektów dotyczących rynku pracy, edukacji i opieki.

- Zaczynaliśmy negocjacje pięć lat temu z unią przy bezrobociu na poziomie nawet 18 procent w niektórych powiatach, dziś tego bezrobocia praktycznie nie mamy kogo wspierać, jeśli chodzi o te osoby najbardziej oddalone od rynku pracy. Dlatego Komisja Europejska pozwoliła nam przesunąć te 14 milionów euro przeznaczyć na inne cele, takie jak przedszkola czy opieką nad seniorami. W tym kolejne 12 milionów złotych na szkolnictwo zawodowe, bo to, co robimy w tym zakresie, jest bardzo wysoko oceniane przez Brukselę - mówił Buła.

Naszego gościa pytaliśmy także o to, na jakie unijne dotacje może liczyć Opolszczyzna w kolejnym okresie programowania. Na dziś wygląda na to, że Polska może otrzymać nawet 23 procent mniej niż w latach 2014 - 2020.

- Mam nadzieję, że nasz rząd będzie bardzo mocno walczył o kształt unijnego budżetu i będzie się sprzeciwiał tak duże zmianie alokacji. Pierwotnie sobie wyliczyliśmy według pewnych wskazań, że dostaniemy w województwie opolskim 750 milionów euro, a - przypomnijmy - mieliśmy 950 milionów euro. Wiedzieliśmy, że będziemy mieli mniej pieniędzy, ale propozycja fińska, którą zakwestionował premier Mateusz Morawiecki, jest na poziomie 718 milionów euro - wyliczał nasz gość.
Roland Wrzeciono o tym, czy dotacje dla firm zostaną zastąpione przez pożyczki
- Gdy mowa o dotacjach dla firm, nie lubię słowa "rozdawać", bo to jest słowo, które sugeruje, że coś rozdajemy lekką ręką, a tak nie jest. To jest tak naprawdę inwestowanie w to, co się zaprogramuje wcześniej i co wynika na przykład z regionalnej strategi innowacji. Myślę, że w kolejnym okresie programowania będą i dotacje, i pożyczki. Jak się będzie kształtował udział pożyczek w stosunku do dotacji, trudno jeszcze w tej chwili powiedzieć. Jesteśmy na etapie wypracowywania umowy partnerskiej, kraju z Komisją Europejską, więc na razie mamy tylko pewne założenia. To jest wszystko w trakcie - stwierdził w "Poglądach i osądach" Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum, Rozwoju Gospodarki.

W tym okresie programowania OCRG miało do dyspozycji 162 miliony euro w ramach RPO na tak zwane działania majątkowe, inwestycyjne.

- 100 milionów to były pieniądze na dotacje, 62 przeznaczyliśmy na pożyczki - mówi nasz gość. - Jak będzie w następnych latach, nie wiemy. Są zakusy, by na przykład pieniądze na innowacje scentralizować, ale regiony się przed tym bronią. Także środowiska przedsiębiorców postulują, żeby zwiększyć środki regionalne, bo one po prostu są bliżej zainteresowanych nimi firm. Z naszych informacji wynika, że jeśli chodzi o środki na badania i rozwój, Opolszczyzna powinna otrzymać co najmniej 90 milionów euro.
Jak wylicza Wrzeciono, jeśli chodzi o lata 2014 - 2020 OCRG zakontraktowało już 80 procent posiadanych środków.

- Mamy tu pewne przesunięcia, bo na przykład przetargi na odnawialne źródła energii nie dały efektów, bo warunki były za trudne. Trzy przetargi się nie powiodły, trzeba było pieniądze przesunąć na inne zadania. Wiemy już, że będzie kolejny nabór na promocję, czyli między innymi udział w targach, będzie też nabór dla podmiotów ekonomii społecznej czy efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach informuje dyrektor OCRG.

Naszego gościa zapytaliśmy także o dzisiejsze (piątek 25 października) szkolenie dla
samorządowców poświęcone fachowej obsłudze inwestorów.

- Takie szkolenia są cały czas potrzebne, bo przecież po wyborach włodarzami gmin zostają nowi ludzie, zmieniają się także urzędnicy odpowiedzialni za kontakty z potencjalnymi inwestorami - mówi Wrzeciono.

Zobacz także

2021-10-17, godz. 08:30 Marek Cholewa o rekreacji i gospodarce leśnej O rekreacji i gospodarce leśnej rozmawialiśmy w niedzielnym programie „W cztery oczy”. Zaproszenie do rozmowy przyjął Marek Cholewa, nadleśniczy Nadleśnictwa… » więcej 2021-10-16, godz. 08:30 Paweł Szymkowicz o jesiennym natężeniu ruchu turystycznego na górskim pograniczu opolsko-czeskim oraz w stolicy naszego… Gościem sobotniego programu „W cztery oczy” był Paweł Szymkowicz z Głuchołaz, licencjonowany przewodnik sudecki i po Pradze. Rozmawialiśmy o jesiennym… » więcej 2021-10-08, godz. 15:02 Z Anną Tarką o dbaniu o zdrowie psychiczne O zdrowiu psychicznym mówimy coraz częściej, zwłaszcza w kontekście pandemii, dlatego w Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego rozmawialiśmy z psychologiem… » więcej 2021-10-08, godz. 17:58 MIchał Kalinowski o Kongresie zjednoczeniowym lewicowych partii Po wielu perturbacjach i przeszkodach Lewica wreszcie ma być zjednoczona. Właśnie dziś (09.10) w Warszawie odbędzie się Kongres zjednoczeniowy lewicowych… » więcej 2021-10-03, godz. 08:30 Monika Bartel o tym, kiedy poznamy pierwsze wyniki spisu powszechnego - W styczniu planowana jest konferencja demograficzna, na której ogłoszone będą pierwsze wyniki spisu powszechnego - powiedziała Monika Bartel z Urzędu Statystycznego… » więcej 2021-10-02, godz. 08:30 Dorota Piechowicz-Witoń o szczegółach konsultacji w sprawie fajerwerków - Od kilku lat w okolicy Sylwestra trwa internetowa dyskusja o fajerwerkach. Dla mieszkańców to ważny temat. Widać, że są mieszkańcy, którzy są za fajerwerkami… » więcej 2021-09-26, godz. 09:30 Antoni Konopka o drugim naborze w konkursie UMWO dla organizacji pozarządowych W Urzędzie Marszałkowskim w Opolu trwa drugi nabór w konkursie dla organizacji pozarządowych. Maksymalna kwota do zdobycia to 12 tys. zł, ale w puli jest… » więcej 2021-09-25, godz. 09:00 Dorota Piechowicz-Witoń o starcie głosowania w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Gościem porannej rozmowy była Dorota Piechowicz-Witoń naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu, z którą rozmawialiśmy o starcie głosowania w 8 edycji… » więcej 2021-09-19, godz. 08:30 Adam Leszczyński m.in. o Tygodniu Zrównoważonego Transportu - Pierwszy rajd rowerowy odbył się rok temu, kiedy wybudowaliśmy most im Joachima Halupczoka łączący ul. Krapkowicką z wyspą Bolko. Było to fantastyczne… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Barbara Pawlos o Krainie Zdrowych Dzieci i Teleplatformie Pierwszego Kontaktu - Kraina Zdrowych Dzieci, to pomysł, który dyrekcja NFZ chciała już dawno zorganizować - powiedziała Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału Narodowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »