Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu…
2019-10-11, 10:22 Autor: Marek Świercz

Witold Zembaczyński i Paweł Kukiz o podsumowaniu kampanii wyborczej i politycznych planach na przyszłość

Witold Zembaczyński o tym, że jego zdaniem wynik KO na Opolszczyźnie będzie wyższy niż średnia krajowa
Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej
– Śledzę sondaże przedwyborcze, ale zastanawiam się, jak one są robione, skoro w poprzednich wyborach tak bardzo się myliły. Najważniejsza jest średnia sondażowa z różnych badań. Już niewiele godzin zostało, żebyśmy się przekonali, jakie wyniki będzie miała Koalicja Obywatelska w Opolu i na Opolszczyźnie, jestem przekonany, że będą one znacznie wyższe niż krajowa średnia – stwierdził w rozmowie „W cztery oczy” Witold Zembaczyński, poseł Nowoczesnej i jedynka na opolskiej liście Koalicji Obywatelskiej.

Nasz gość mówi, że bardziej niż sondażom wierzy ludziom, z którymi rozmawia w kampanii. – Kampanii bardzo specyficznej, w której moja główna konkurentka, Violetta Porowska, odmówiła jakiejkolwiek debaty – stwierdził poseł Nowoczesnej. – Przecina wstęgi, błyszczy na billboardach, to taka kandydatura na sterydach – dodał.

Zembaczyński mówił także o procesie w trybie wyborczym, który wytoczył Januszowi Kowalskiemu. Kandydat PiS mówił publicznie, że Zembaczyński doprowadził do bankructwa naleśnikarnię, którą prowadził w Opolu. Sąd uznał rację posła Nowoczesnej i nakazał Kowalskiemu przeprosiny. Ten się odwołał.

– Rozprawa apelacyjna odbyła się wczoraj, dziś dokumenty trafią do opolskiego sądu. Dodam, że cisza wyborcza nie wstrzymuje wykonania wyroku – stwierdził nasz gość.
Zembaczyński za absurdalne uznał oskarżenia, że sprzedając lokal obiecywał nabywcy załatwienie zleceń na catering dla opolskiego Ratusza, którym kierował jego ojciec Ryszard Zembaczyński. Kowalski złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Naszego gościa pytaliśmy także o program wyborczy KO i jego ofertę dla wyborców. – Z ciepłym przyjęciem spotyka się mój autorski pomysł, mój projekt ustawy, która wprowadzi obowiązek podawania w ogłoszeniach o pracę wysokości wynagrodzeń. Czas na transparentność, czas, żeby ludzie wiedzieli, na jaką płacę mogą liczyć. Jest to szczególnie ważne dla Opolszczyzny, gdzie średnie zarobki są niższe niż w ościennych regionach – stwierdził nasz gość. – Drugi poważny problem naszego regionu to starzejące się społeczeństwo, stąd pomysł bonu opiekuńczego w wysokości tysiąca złotych, który byłby wsparciem dla osób opiekujących się seniorami. Takim wsparciem byłby też urlop wytchnieniowy, który pozwoliłby im złapać drugi oddech. Bo dziś osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi bliskimi, nie bardzo mogą z urlopu skorzystać.


Zembaczyński wierzy w to, że nawet jeśli PiS wygra wybory, to może nie mieć większości, co daje szansę opozycji na skonstruowanie koalicyjnego rządu.
Paweł Kukiz o tym, dlaczego jest jedynym gwarantem zahamowania autorytaryzmu w Polsce
Paweł Kukiz, poseł Kukiz’15 i jedynka na opolskiej liście Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej
– Oczywiście, że wejdziemy do Sejmu, musimy wejść do Sejmu, żeby ponownie do debaty weszły postulaty Kukiz '15 z 2015 roku. I tutaj od razu zaapeluję do tych wyborców, którzy zagłosowali wtedy nie na muzyka rockowego, ale na postulaty demokratycznego państwa. Jestem jedynym gwarantem zahamowania autorytaryzmu w Polsce i pójścia w kierunku państwa w pełni demokratycznego – mówił w „Poglądach i osądach” Paweł Kukiz, jedynka na opolskiej liście Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej.

Cztery lata temu ruch Kukiz '15 ugrał na Opolszczyźnie dwa mandaty, zdobyli je Janusz Sanocki i Paweł Grabowski.

– Za Janusza Sanockiego trzymam kciuki, startuje do Senatu. Protestuje także przeciw tej fatalnej ordynacji, która nie pozwala zwykłemu człowiekowi na samodzielny start do Sejmu – mówił nasz gość.

Kukiz po raz kolejny stwierdził, że nie widzi możliwości wejścia do koalicji z Prawem i Sprawiedliwością. Jak mówi, wielokrotnie rozmawiał z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i jest przekonany, że PiS nigdy nie zaakceptuje postulatu wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.

– A to warunek zmiany chorego systemu politycznego. Poseł musi odpowiadać nie przed liderem partii, ale przed swoimi wyborcami. Uważam, że powinniśmy wprowadzić zasadę, że mamy posła z każdego powiatu i tylko pozostałych wybieramy na starych zasadach. A potem w ogóle możemy z nich zrezygnować – tłumaczył.

Kukiz podkreślał, że bardzo dobrze współpracuje mu się z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem a PSL okazał się być jedynym ugrupowaniem otwartym na postulaty programowe ruchu Kukiz '15. Choć na przykład pomysł wprowadzenia tzw. wiążących referendów został też podchwycony przez inne partie.

– Tych pomysłów mamy dużo: zwiększenie kwoty wolnej od podatku, emerytury bez podatku, No i bardzo ważna, kluczowa wręcz, jest ustawa antykorupcyjna, która wyeliminuje z życia politycznego i w dużej mierze gospodarczego funkcjonariuszy skazanych za korupcję – wyliczał nasz gość. – Przygotowaliśmy projekt takiej ustawy, ale po pierwszym czytaniu trafiła do kosza. Wrócimy do tego tematu po wyborach.
Z Witoldem Zembaczyńskim rozmawia Marek Świercz
Z Pawłem Kukizem rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »