Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum ...
2019-10-06, 08:35 Autor: Ewa Skrabacz

Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum to też życie”

Barbara Chyłka o tegorocznej kampanii „Hospicjum to też życie”
Po raz XVI wystartowała kampania „Hospicjum to też życie”. To coroczna szansa, by porozmawiać o charakterze i wyzwaniach opieki hospicyjnej. Ideę akcji przybliżyła kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie Barbara Chyłka, którą zapytaliśmy także o znaczenie hasła tegorocznej kampanii: „Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj”.
- „Hospicjum to też Życie” to ogólnopolska kampania, w którą my, jako opolskie hospicjum też od wielu lat się włączamy, by szerzyć ideę hospicyjną. Robimy to też po to, by zerwać z pewnymi stereotypami, które dotyczą hospicjum. Chcemy pokazać, czym hospicjum jest, a także czym hospicjum nie jest. W Opolu nasza akcja trwa od 1 października do 31 grudnia – informowała Barbara Chyłka.

- Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Ważni – niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj”. Często, zwłaszcza w hospicjum domowym, to właśnie rodzina, najbliżsi lub opiekunowie, zajmują się swoimi chorymi i bardzo często są zapominani. Tymczasem te osoby też potrzebują wsparcia, czy to psychologicznego, fizjoterapeutycznego czy pielęgniarskiego. Chodzi m.in. o to, by pokazać im, jak ta opieka ma się odbywać na tych różnych płaszczyznach. A czasem najważniejsze jest to, by mogli się po prostu wygadać – mówiła kierownik biura i wolontariatu opolskiego hospicjum.

- Jeśli chodzi o wydarzenia w ramach naszej akcji, to już rozpoczął się konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży. Chcemy, by uczniowie przygotowali zdjęcia nawiązujące do tegorocznego hasła „Ważni -niewidziani. Zauważ, zrozum, wesprzyj”. Chcemy je później umieścić w kalendarzu, który będzie cegiełką na rzecz naszego hospicjum – stwierdziła Chyłka.

- Za tydzień (13.09) w czasie dożynek w Chrząstowicach odbędzie się koncert charytatywny „Głosy dla hospicjum”. 16 października będzie kolejna uroczysta Gala Betanii, w ramach której chcemy podziękować osobom zaangażowanym w pomoc dla naszej placówki, zaś 18 października zapraszamy na wydarzenie sportowe, czyli na Maraton Zumby – dodała Barbara Chyłka.

- To, na czym nam najbardziej zależy, to ludzie, czyli zaangażowanie konkretnych osób. Mamy potrzeby finansowe, ale najważniejsi są ludzie. To jest największy kapitał, dlatego bardzo serdecznie zapraszam do wolontariatu w naszym przepięknym miejscu, jakim jest Betania – zachęcała kierownik biura i wolontariatu w Stowarzyszeniu Hospicjum Opolskie.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »