Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Katarzyna Czochara i ks. prof. Marek Lis o pryma ...
2019-10-01, 09:20 Autor: Joanna Matlak

Katarzyna Czochara i ks. prof. Marek Lis o prymasie Stefanie Wyszyńskim i 65. rocznicy jego uwięzienia w prudnickim klasztorze

Katarzyna Czochara o konferencji naukowej „Soli Deo” o kardynale Stefanie Wyszyńskim
Katarzyna Czochara, poseł PiS i organizatorka konferencji naukowej „Soli Deo”
– Byłam w celi kardynała Wyszyńskiego w Prudniku. Wchodząc tam rzeczywiście ma się takie dziwne wrażenie, jest to malutka cela, wyposażona tak jak wtedy, kiedy przebywał w niej kardynał Stefan Wyszyński. Czuć tę wyjątkową energię. Myślę, że każdy mieszkaniec Opolszczyzny powinien odwiedzić miejsce uwięzienia kardynała Wyszyńskiego – mówiła w porannej rozmowie „W cztery oczy” poseł Katarzyna Czochara i organizatorka konferencji naukowej „Soli Deo” o kardynale Stefanie Wyszyńskim, która dziś o godzinie 11:00 rozpocznie się w Prudniku.

– Jestem przekonana, że wielu Polaków zna historię kardynała Wyszyńskiego i pamięta jaki był to wielki i wspaniały człowiek i jak bardzo zasłużył się dla naszego państwa. Tak naprawdę to dzięki niemu możemy cieszyć się z tego, że żyjemy w wolnym kraju, to przecież jego działalność doprowadziła do zrywu Solidarności – mówiła poseł Czochara.

Na projekt „Soli Deo” składa się m.in. cykl spotkań, prelekcje, pokaz filmu oraz tematyczne konkursy adresowane do uczniów szkół średnich i podstawowych. 12 października o godzinie 11:00 wystartuje z kolei Rodzinny Bieg Prymasowski, o 16:00 zaplanowano mszę w intencji kardynała, a o 18:00 rozpocznie się koncertu-oratorium dedykowany Prymasowi w wykonaniu Piotra Rubika i orkiestry symfonicznej z chórem.
Ks. prof. Marek Lis o tym, jaką postacią był kardynał Stefan Wyszyński
Ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego
– Kardynał Stefan Wyszyński był postacią niezwykle bogatą – ocenił w rozmowie „Poglądy i osądy” ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego. – Ja osobiście należę do tego pokolenia, które prymasa Wyszyńskiego osobiście oczywiście nie spotkało, bo byłem za mały, ale pamiętam kiedy w 1981 roku zmarł, to pamiętam klepsydry wywieszone na mieście, pamiętam transmisje mszy świętej pogrzebowej transmisji, to nie było wtedy taką oczywistością, żeby telewizja nadawała jakąkolwiek liturgię.

Ks. Prof. Marek lis powiedział, że kardynał Wyszyński zawsze, nawet w najbardziej złej osobie widział człowieka. – Miał taką postawę pojednawczą, koncyliacyjną, która była potrzebna. Dialog był próbą zrozumienia przeciwnika. W jego lekturach widać ogromną troskę Prymasa o to, by w latach powojennych, tych zniszczeń pookupacyjnych, by także tę strukturę narodową i kościelną podnosić z ruin, żeby odbudowywać Polskę – mówił w porannej rozmowie gość Radia Opole.

Zobacz także

2019-10-23, godz. 10:40 Dagmara Kawoń-Noga i Zbigniew Kubalańca o kondycji opolskich bibliotek i instytucjach kultury w regionie Dagmara Kawoń-Noga, była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu – Krajowa Rada Biblioteczna nie tylko opiniuje wszystkie akty prawne związane ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:04 Piotr Mielec i Magdalena Matyjaszek o promocji regionu w raporcie NIK i promocji Opola w kraju i za granicą Piotr Mielec – dyrektor biura Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Najwyższa Izba Kontroli opublikowała na początku października raport, w którym p ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »