Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie ...
2019-09-17, 09:59 Autor: Marek Świercz

Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej

Adrian Czubak o Kongresie Żeglugi Śródlądowej i rewitalizacji Odry

Adrian Czubak, wojewoda Opolski
- Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale także czterech lat pracy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Hasło przewodnie kongresu "W stronę korzyści" pokazuje, w jakim kierunku zmierzamy: Odra musi być postrzegana nie tylko jako powodziowe zagrożenie, ale także jako gospodarcza szansa. Widzimy, jak w ostatnich latach rozwijają się porty morskie, jak wzrasta tonaż towarów, które do nich trafią. A nie ma znaczącego portu morskiego, który by nie był połączony z jakąś rzeką - mówił w rozmowie "W cztery oczy" wojewoda opolski Adrian Czubak, dodając, że w szybkim tempie kończone są inwestycje kluczowe dla poprawy żeglowności Odry. Jak mówi nasz gość, zainteresowanie kongresem jest znacznie większe niż przed rokiem, co znaczy, że rośnie ilość podmiotów przekonanych, że nowa polityka odrzańska zaczyna przynosić efekty.

- Będziemy także rozmawiali o retencji, bo wszyscy wiemy, że mamy ostatnio w Polsce coraz większe problemy z brakiem wody - stwierdził Czubak. - Dążymy do uzyskania czwartej klasy żeglowności. To od początku był jednym z głównych celów rządu Prawa i Sprawiedliwości - dodał.

Jak mówi nasz gość, kongres to nie tylko okazja do spotkania kilkuset osób reprezentujących różne środowiska, ale także szereg zamkniętych roboczych spotkań, na których omawiane będą konkretne projekty związane z rewitalizacją Odry.
Ryszard Galla o żegludze na Odrze
Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry
- Bardzo dobrze, że taki kongres się odbywa, dzięki takim inicjatywom można tworzyć przyjazne środowiska dla żeglugi śródlądowej, która przez wiele lat była w Polsce traktowana po macoszemu. Nie mieliśmy nawet ministerstwa, które zajmowałoby się tym tematem. Dziś jest troszeczkę inaczej, choć nie chciałbym, żebyśmy popadali w samozachwyt, że barki pod Odrze pływają jak po Renie. Tak dobrze to jeszcze nie jest. Stateczki spacerowe i turystyka się rozwijają, ale nad systemem żeglugi śródlądowej musimy jeszcze popracować - mówił w "Poglądach i osądach" Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry.

Nasz gość mówił także, że trzeba jak najszybciej wyjaśnić problemy związane z rewitalizacją portu w Koźlu. - To nie jedyny temat. Problemem jest także zabezpieczenie przeciwpowodziowe gminy - mówił poseł Galla.

Zobacz także

2019-10-21, godz. 10:21 Aleksandra Magiera i Krzysztof Pieroń o sytuacji opolskiego rolnictwa Aleksandra Magiera z opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Faktycznie było spotkanie, na którym minister rolnictwa zwrócił u ... » więcej 2019-10-20, godz. 08:35 Teresa Rozmarynowska o tym, dlaczego warto być aktywnym seniorem i jak skutecznie wyciągać z domu osoby starsze W Europejskim Dniu Seniora (20.10) rozmawialiśmy o codzienności osób starszych. Teresa Rozmarynowska, Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Opola, opowiedziała ... » więcej 2019-10-19, godz. 08:35 Jakub Lasek o Festiwalu Wolontariatu IMPULS oraz o możliwościach, jakie stwarza OCW „Iskra” Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” dało dziś (19.10) szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. O Festiwalu Wolontariatu IMPULS, a także o możliwoś ... » więcej 2019-10-18, godz. 10:29 Agnieszka Buganik-Pszczyńska i Michał Siek o tym, jak opolskie szkoły poradziły sobie z przyjęciem podwójnego rocznika ... Agnieszka Buganik-Pszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu – Ta debata to przede wszystkim moja inicjatywa, wynikająca z tego, co się w oświa ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:01 Prof. Krzysztof Zuba i dr Marek Kawa o kompetencjach senatu Prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, znawca polskiego systemu politycznego. - Senat jest ustrojowo słabo uposażony, nie jest graczem, kt ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:09 Sebastian Szczurek i Renata Cygan o obcokrajowcach na opolskim rynku pracy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Na początku września mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tysięcy cudzoziemców ... » więcej 2019-10-15, godz. 09:06 Rafał Bartek i Paweł Nakonieczny o I Konwencie Przewodniczących Sejmiku, Rad Powiatu i Rad Gmin Województwa Opolskiego Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Jestem zadowolony z wyniku wyborczego Mniejszości Niemieckiej. Oc ... » więcej 2019-10-14, godz. 09:58 Joanna Maksymowicz i red. Bogusław Mrukot o pierwszych wynikach wyborów parlamentarnych 2019 Joanna Maksymowicz, komisarz wyborczy – Wybory przebiegły spokojnie i bardzo sprawnie, pierwsze protokoły z gmin przywieziono nam już około godzony 23:00. I ... » więcej 2019-10-13, godz. 08:41 Cezary Obermajer o tym, jak oddać ważny głos, a także czego unikać, by nie naruszyć trwającej ciszy wyborczej W niedzielny poranek sprawdziliśmy, czy komisje wyborcze w naszym województwie zaczęły swoją pracę planowo. Cezary Obermajer, zastępca przewodniczącego obwodo ... » więcej 2019-10-12, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o tym, że musiał przebyć 1 850 km, aby oddać głos w niedzielnych wyborach Dzień przed wyborami parlamentarnymi zachęcaliśmy do czynnego udziału w wyborach. O swojej podróży do lokalu wyborczego opowiedział jezuita z dalekiej Syberii ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »