Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Michałem Siekiem i Mateuszem Magdziar…
2019-09-02, 09:29 Autor: Marek Swiercz

Rozmowy z Michałem Siekiem i Mateuszem Magdziarzem

Michał Siek o rozpoczynającym się roku szkolnym
- Około stu tysięcy uczniów, oczywiście we wszystkich rocznikach, rozpoczyna dziś naukę w opolskich szkołach. Do pierwszej klasy idzie około 8 tysięcy dzieci, natomiast jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe czy ponadgimnazjalne, czyli ten podwójny rocznik, to jest mniej więcej 16 tysięcy. Ta kumulacja nie spowodowała niczego niebezpiecznego, bo szkoły prowadzone przez powiaty ziemskie jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu miały w swoich murach znacznie więcej uczniów niż teraz. W niektórych szkołach jeszcze wolne miejsca są. Co do Opola, to były problemy takie jak zawsze, związane z kolejkami do popularnych szkół - mówił w rozmowie "W cztery oczy" opolski kurator oświaty Michał Siek.

Nasz gość podkreślił, że w niektórych szkołach kształcących w zawodzie po wielu latach przerwy zostały utworzone klasy branżowe a to było jednym z celów reformy.
- Staramy się odbudować szkolnictwo zawodowe, chcemy doprowadzić do renesansu tego szkolnictwa - mówi Siek.
Naszego gościa zapytaliśmy o warunki kształcenia. Przypomnijmy: krytykująca reformę opozycja twierdzi, że w wielu szkołach dzieci będą się uczyły na zmiany, do późnych godzin wieczornych.
- Zbieraliśmy dane dotyczące tak zwanej zmianowości, czyli stosunku klas do pomieszczeń w szkole i tylko w dwóch czy trzech przypadkach ten wskaźnik zmianowości jest nieco większy niż jeden. Być może tam lekcje potrwają, powiedzmy, do 16:00 - zapewnia Siek.
Mateusz Magdziarz o nowej ramówce TVP3 Opole
Mateusz Magdziarz dyrektor regionalnego ośrodka telewizji publicznej
- Naszym najważniejszym nowym produktem jest obliczony nie tylko na ten sezon, ale na cztery lata, projekt sportowy pod hasłem PGNiG Superliga. Po raz pierwszy w 15-letniej historii ośrodka otrzymaliśmy prawną możliwość transmitowania występów Gwardii Opole. Będziemy jeździli za "gwardzistami" i relacjonowali ich rozgrywki poza Opolem. Gwardia ma wiernych kibiców, takie relacje miały zawsze wysoką oglądalność. Logistycznie to trudne przedsięwzięcie, ale warto - mówił w "Poglądach i osądach" Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole, zapytany o nową ramówkę opolskiego oddziału telewizji publicznej.

Kolejnym nowym produktem jest przygotowywany przez Karolinę Nocek i Marcina Pawełczaka cykl "Na oklep" poświęcony szeroko rozumianej tematyce końskiej.
- Mogę zdradzić, że narracja będzie nietypowa, bo usłyszymy konie opowiadające o swojej współpracy z ludźmi - dodaje nasz gość.
Magdziarz zapowiada także znacznie większą ilość reportaży.

Zobacz także

2020-09-26, godz. 08:20 Anna Stachlińska o tym, kim jest farmaceuta - Na Opolszczyźnie mamy ponad 500 farmaceutów - powiedziała Anna Stachlińska, sekretarz Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu. Kim jest farmaceuta?… » więcej 2020-09-25, godz. 10:33 Prof. Mirosław Lenart o stronie internetowej o Powstańcach Śląskich, która okazała się najciekawszą w 13 Plebiscycie… - Nagroda którą otrzymaliśmy jest bardzo istotnym zwróceniem uwagi na pracę archiwistów – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” prof. Mirosław… » więcej 2020-09-24, godz. 08:37 Przemysław Zych o podwyżkach dla pracowników opolskiego MOPR-u Przemysław Zych, wiceprezydent Opola - Na temat podwyżek nie powinniśmy spoglądać tylko przez pryzmat jednej jednostki, bo mamy ich w Opolu 104, a pracowników… » więcej 2020-09-23, godz. 09:34 Tomasz Kostuś o tym, jak patrzy na kryzys w Zjednoczonej Prawicy – Cytując Donalda Tuska, należałoby czekać aż przeciwnik sam się zakiwa, aż sam się przewróci, ale to oczywiście jedna z teorii – mówił w porannej… » więcej 2020-09-22, godz. 09:49 Jerzy Czerwiński o Zjednoczonej Prawicy - Mam nadzieję, że mniejsze partie, które starały się wybić na niezależność nie mając do tego predyspozycji, pójdą po rozum do głowy - powiedział… » więcej 2020-09-21, godz. 08:40 Dr Bartłomiej Machnik ocenia ostatnie wydarzenia w sejmie - posłuchaj! – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jest też niekomfortowa z puntu widzenia relacji partnerów, bo od dłuższego czasu była mowa o tym, że negocjacje w sprawie… » więcej 2020-09-20, godz. 08:15 Marek Froelich o ustawie "futerkowej" Izby rolnicze przeciwko ustawie "futerkowej" ? Takie stanowisko zaprezentowały politykom. Dlaczego? Wyjaśni nam prezes opolskiej Izby Rolniczej Marek Froeli… » więcej 2020-09-19, godz. 08:15 Grzegorz Oloś o niszczeniu flory, fauny, siedlisk natury Trwa kolejne wielkie wymieranie gatunków. Tym razem nie z powodu katastrof naturalnych, ale z powodu działalności człowieka. O tym rozmawialiśmy z biologiem… » więcej 2020-09-18, godz. 09:56 Robert Tistek o partii Kukiz 15 - Jeszcze nie jestem członkiem partii, ale partia jest już zarejestrowana. Przed nami wszystkie czynności wymagane przepisami, musimy się spotkać, wybrać… » więcej 2020-09-17, godz. 09:24 Prof. Aleksander Woźny o 81 rocznicy agresji ZSRR - O ile Niemcy wypowiedzieli układ czyli deklaracje o współpracy wzajemnej i Hitler zrobił to publicznie, tak tutaj doszło do patowej sytuacji – mówił… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***