Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Michałem Siekiem i Mateuszem Magdziarz ...
2019-09-02, 09:29 Autor: Marek Swiercz

Rozmowy z Michałem Siekiem i Mateuszem Magdziarzem

Michał Siek o rozpoczynającym się roku szkolnym
- Około stu tysięcy uczniów, oczywiście we wszystkich rocznikach, rozpoczyna dziś naukę w opolskich szkołach. Do pierwszej klasy idzie około 8 tysięcy dzieci, natomiast jeżeli chodzi o szkoły ponadpodstawowe czy ponadgimnazjalne, czyli ten podwójny rocznik, to jest mniej więcej 16 tysięcy. Ta kumulacja nie spowodowała niczego niebezpiecznego, bo szkoły prowadzone przez powiaty ziemskie jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu miały w swoich murach znacznie więcej uczniów niż teraz. W niektórych szkołach jeszcze wolne miejsca są. Co do Opola, to były problemy takie jak zawsze, związane z kolejkami do popularnych szkół - mówił w rozmowie "W cztery oczy" opolski kurator oświaty Michał Siek.

Nasz gość podkreślił, że w niektórych szkołach kształcących w zawodzie po wielu latach przerwy zostały utworzone klasy branżowe a to było jednym z celów reformy.
- Staramy się odbudować szkolnictwo zawodowe, chcemy doprowadzić do renesansu tego szkolnictwa - mówi Siek.
Naszego gościa zapytaliśmy o warunki kształcenia. Przypomnijmy: krytykująca reformę opozycja twierdzi, że w wielu szkołach dzieci będą się uczyły na zmiany, do późnych godzin wieczornych.
- Zbieraliśmy dane dotyczące tak zwanej zmianowości, czyli stosunku klas do pomieszczeń w szkole i tylko w dwóch czy trzech przypadkach ten wskaźnik zmianowości jest nieco większy niż jeden. Być może tam lekcje potrwają, powiedzmy, do 16:00 - zapewnia Siek.
Mateusz Magdziarz o nowej ramówce TVP3 Opole
Mateusz Magdziarz dyrektor regionalnego ośrodka telewizji publicznej
- Naszym najważniejszym nowym produktem jest obliczony nie tylko na ten sezon, ale na cztery lata, projekt sportowy pod hasłem PGNiG Superliga. Po raz pierwszy w 15-letniej historii ośrodka otrzymaliśmy prawną możliwość transmitowania występów Gwardii Opole. Będziemy jeździli za "gwardzistami" i relacjonowali ich rozgrywki poza Opolem. Gwardia ma wiernych kibiców, takie relacje miały zawsze wysoką oglądalność. Logistycznie to trudne przedsięwzięcie, ale warto - mówił w "Poglądach i osądach" Mateusz Magdziarz, dyrektor TVP3 Opole, zapytany o nową ramówkę opolskiego oddziału telewizji publicznej.

Kolejnym nowym produktem jest przygotowywany przez Karolinę Nocek i Marcina Pawełczaka cykl "Na oklep" poświęcony szeroko rozumianej tematyce końskiej.
- Mogę zdradzić, że narracja będzie nietypowa, bo usłyszymy konie opowiadające o swojej współpracy z ludźmi - dodaje nasz gość.
Magdziarz zapowiada także znacznie większą ilość reportaży.

Zobacz także

2019-09-19, godz. 09:44 Rozmowy z Przemysławem Dacą o walce z suszą i nowelizacji prawa wodnego oraz Aleksandrą Czerkawską o Jesiennej Konfere ... Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Mam tę przyjemność, że mogę Państwu zakomunikować, że mamy proces negocjacji za sobą, ... » więcej 2019-09-18, godz. 10:19 Dr Bogdan Tomaszek i wiceminister Marcin Ociepa o Odrze Dr Bogdan Tomaszek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK S.A. – Odra jest dla nas bardzo ważna, nasze dwa zakłady – w Kędzierzynie-Koźlu i Policach ... » więcej 2019-09-17, godz. 09:59 Adrian Czubak i Ryszard Galla o Drugim Kongresie Żeglugi Śródlądowej Adrian Czubak, wojewoda Opolski - Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej to swego rodzaju podsumowanie nie tylko roku, który minął od pierwszego kongresu, ale takż ... » więcej 2019-09-16, godz. 10:23 Rozmowy z Patrykiem Jakim i Stanisławem Rakoczym Patryk Jaki, europoseł PiS – Przyjechałem wspierać całą listę Prawa i Sprawiedliwości. Mam głębokie przekonanie, że rządy Zjednoczonej Prawicy są dla Opolszcz ... » więcej 2019-09-15, godz. 08:30 Agnieszka Kamińska o projekcie „Zaczytane Opolskie” Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu Wystartowała trzecia edycja projektu „Zaczytane Opolsk ... » więcej 2019-09-14, godz. 08:35 Izabela Żbikowska o wydarzeniu Global Studies& Festiwal Human DOC Izabela Żbikowska z fundacji HumanDOC - Nie wskazywałabym żadnej kategorii wiekowej, ale raczej chodzi o nasz sposób postrzegania świata. Nasz festiwal jest d ... » więcej 2019-09-13, godz. 10:20 Roland Wrzeciono i Zbigniew Kubalańca o gospodarczych kontaktach naszego regionu z Chinami Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki - W ostatnim czasie Chińczycy ograniczają inwestycje zagraniczne, mniej więcej od 2016 roku. ... » więcej 2019-09-12, godz. 10:23 Sławomir Kłosowski i prof. Krystian Heffner o podciągnięciu do Opola ciepła z Elektrowni Opole Sławomir Kłosowski, były poseł, minister i europoseł, który w kampanii wyborczej startuje z listy PiS do Sejmu - Opolanie dosłownie śpią na cieple i nic z teg ... » więcej 2019-09-11, godz. 10:01 Marcelina Zawisza i Janusz Kowalski o programie wyborczym Lewicy Razem Marcelina Zawisza z Lewicy Razem - Nie przyjechałam namawiać kobiety do aborcji. Przyjechałam, by mówić o tym, jak rozwiązać problem brakujących porodówek, za ... » więcej 2019-09-10, godz. 09:05 Jacek Wilk i Grzegorz Kuliś o podniesieniu płacy minimalnej Jacek Wilk, który otwiera listę kandydatów Konfederacji do Sejmu w naszym okręgu wyborczym - Nasz program gospodarczy jest bardzo prosty: trzeba wrócić do kor ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »