Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Op…
2019-07-07, 08:40 Autor: Ewa Skrabacz

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego

Z dr Barbarą Curyło o sukcesie Uniwersytetu Opolskiego
Uniwersytet Opolski, jako jeden z pięciu polskich uniwersytetów, znalazł się w sieci Uniwersytetów Europejskich. Kulisy skutecznego aplikowania o 5 mln euro przybliżyła dr Barbara Curyło z Instytutu Politologii Uniwersytetu Opolskiego.
Z dr Barbarą Curyło rozmawia Ewa Skrabacz
- Uniwersytet Opolski osiągnął sukces w skali europejskiej. Wszystkie uniwersytety w państwach członkowskich Unii Europejskiej w jakimś sensie współpracują ze sobą, integrują się, bo są w tym wspierane przez Komisję Europejską, instytucje unijne. Stworzenie konsorcjum oznacza jednak, że wybrane uniwersytety wchodzą niejako w taką akademicką strefę euro, tzn. głębszą, szerszą, bardziej zaawansowaną współpracę – mówiła dr Curyło.

- Założeniem Komisji Europejskiej było to, aby uczelnie europejskie zintegrowały się jak tylko to możliwe, ze względu na ich potencjał, struktury oraz regulacje krajowe. Uniwersytet Opolski został zaproszony do konsorcjum, czyli do takiej struktury pogłębionej współpracy między uczelniami, przez naszych sprawdzonych, długoletnich partnerów, czyli Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy) i Université de Bourgogne (Francja). W całym konsorcjum jest 7 uczelni – informowała dr Barbara Curyło.

- Genezą naszego udziału w konsorcjum, a także kredytem zaufania ze strony partnerów, było nasze wieloletnie uczestnictwo w prowadzeniu programu Europa Master, czyli studiów trójstronnych, polsko-niemiecko-francuskich, z zakresu studiów europejskich, prawa europejskiego i nauk politycznych. Te studia, od kilku lat sprawnie i z dużym powodzeniem prowadzone w Instytucie Politologii UO, potwierdziły, że nasza uczelnia ma i determinację i wolę, ale też pomysłowość, aby uczestniczyć w niesztampowych projektach – stwierdziła dr Curyło.

- W projekcie jest zdiagnozowane, jakie cele będą realizowane z pieniędzy Komisji Europejskiej. Kwota jest zawrotna , bo to 5 mln euro. Chcemy, aby jak największa liczba studentów została objęta korzyściami związanymi z istnieniem konsorcjum i finansowaniem przez KE – zaznaczyła dr Barbara Curyło.

Zobacz także

2021-11-14, godz. 08:30 Bogdan Zwoliński o boomie związanym z branżą budowlaną Mimo rosnących cen materiałów budowlanych, również na Opolszczyźnie trwa boom związany z tą branżą. Zmieniają się przepisy dotyczące tej działalności… » więcej 2021-11-13, godz. 08:30 Wacław Bortnik o brakach kadrowych w inspekcji weterynaryjnej Nie tylko w przychodniach zdrowia znaczącym problemem zaczyna być deficyt młodych lekarzy. Kłopoty kadrowe ma też inspekcja weterynaryjna. Jej działalność… » więcej 2021-11-11, godz. 08:30 Jerzy Wrębiak o zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich W Narodowe Święto Niepodległości rozmowa „W cztery oczy” poświęcona była zachowaniu spuścizny i polskiej obecności na Kresach Wschodnich. O związane… » więcej 2021-11-07, godz. 08:30 Tadeusz Piątkowski o 25-leciu działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku 25-lecie działalności obchodzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Prudniku. Był pierwszy na Opolszczyźnie. Tego typu placówki dziennego pobytu są ośrodkami… » więcej 2021-11-06, godz. 08:30 Adriana Dziaczyszyn o różnych aspektach funkcjonowania i realizowania projektów przez Lokalne Grupy Działania Od 15 lat funkcjonują Lokalne Grupy Działania. Zrzeszają przedstawicieli sektora publicznego, prywatnego oraz pozarządowego. Za pośrednictwem LGD samorządy… » więcej 2021-11-01, godz. 08:30 Marcin Żukowski o poszukiwaniu miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Polski Początek listopada to czas zadumy, kiedy w szczególny sposób wspominamy tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Ich mogiły są… » więcej 2021-10-31, godz. 08:30 Elżbieta Oficjalska o tym, że obok tradycji katolickiej przez wieki funkcjonowały wierzenia ludowe i gusła Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny mają wyjątkowe miejsce w naszym kalendarzu. W tym czasie szczególnie odwiedzamy mogiły bliskich, zapalamy znicze, kładziemy… » więcej 2021-10-30, godz. 08:30 Prof. Jan Żaryn m.in. o postawie opolskich hierarchów w komunistycznych czasach W sobotni poranek zapraszamy do wysłuchania wywiadu z prof. Janem Żarynem, znanym historykiem, znawcą historii Kościoła Katolickiego w Polsce XX wieku. Był… » więcej 2021-10-24, godz. 08:30 Katarzyna Czochara o aktywności sejmowej oraz protestach lekarzy i nauczycieli O aktywność sejmową oraz protesty lekarzy i nauczycieli zapytaliśmy w niedzielny poranek Katarzynę Czocharę, posłankę Prawa i Sprawiedliwości. Pokieruje… » więcej 2021-10-23, godz. 08:35 Piotr Bujak o tematyce ekologicznej i dotyczącej ochrony zabytków w gminie Głogówek Tematyka ekologiczna i dotycząca ochrony zabytków zdominowała poranną rozmowę „W cztery oczy” z Piotrem Bujakiem, burmistrzem Głogówka. Władze gminy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »