Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Piotr Pospiszyl i Antoni Konopka o suszy w Wojew ...
2019-07-03, 09:49 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Piotr Pospiszyl i Antoni Konopka o suszy w Województwie Opolskim

Piotr Pospiszyl [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Piotr Pospiszyl [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Piotr Pospiszyl, sadownik
- Sadownicy, którzy mają nawodnienie, bo takich już mamy na Opolszczyźnie jakoś sobie radzą, ale koszty związane z tym związane są ogromne, bo trzeba płacić za prąd, wodę, czy montaż - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Piotr Pospiszyl, sadownik. Rozmawialiśmy o suszy, jaką mamy w regionie. - Nawet jeśli pada deszcz, to woda spływa, nie wsiąka do ziemi, bo jest już tak sucha i twarda jak skała. Regularne podlewanie, nawodnianie powinno wejść rolnikom w krew, żeby zminimalizować straty spowodowane brakiem wody - dodał.
Antoni Konopka o sposobach walki z suszą
Antoni Konopka, rolnik
- W mojej ocenie to jeden z elementów walki z suszą. Przede wszystkim musimy wodę magazynować, aby mieć czym podlewać - stwierdził w "Poglądach i osądach" rolnik, Antonii Konopka. - Zupełnie zapomnieliśmy o niewielkich rowach, niewielkich zbiornikach wodnych - powiedział. Jeśli chodzi o tegoroczne plony, to trudno teraz stwierdzić, jakie będą. Pierwsze zbiory jęczmienia ozimego nie są najgorsze. To powyżej 5, 6 ton z hektara.
Antonii Konopka uważa, że w związku ze zmianą klimatu i tym, że prawdopodobnie susze będą występować coraz częściej, polscy rolnicy powinni zastanowić się nad tym, co warto uprawiać.

Zobacz także

2019-07-18, godz. 09:14 Adam Berbelicki i Ewa Pinkawa o podwójnym roczniku walczącym o miejsca w szkołach średnich Adam Berbelicki, trener z Zespołu Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkowie - Z naszej perspektywy nabór podwójnego rocznika to jest szansa i możliwość, by wc ... » więcej 2019-07-17, godz. 09:49 Michał Siek i dr Irena Koszyk o wynikach rekrutacji w Opolu Michał Siek, opolski kurator oświaty - W regionie mamy prawie 16 tysięcy absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych, na których czeka około 20 tysięcy miejsc ... » więcej 2019-07-16, godz. 09:57 Violetta Porowska i Małgorzata Wilkos o liście kandydatów z województwa Opolskiego do Sejmu Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i liderka struktur Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie - Nagroda w postaci pierwszego miejsca na liście kandydató ... » więcej 2019-07-15, godz. 09:17 Tomasz Kostuś i dr Witold Potwora o konwencji Platformy Obywatelskiej i "szóstce Schetyny" Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej - Na forum programowym w Warszawie PO byli nie tylko parlamentarzyści, ale także działacze i sympatycy Platformy ... » więcej 2019-07-14, godz. 08:35 Dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka o tym, kto może być krwiodawcą i gdzie można oddać krew W wakacje wyraźnie zmniejsza się liczba krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew w tym okresie zazwyczaj rośnie. Warto zatem pomyśleć o donacji. O tym, kto może ... » więcej 2019-07-13, godz. 08:35 Rozmowa z majorem Leszkiem Radzikiem o tym, czym jest służba wojskowa 10. Opolska Brygada Logistyczna otwiera dziś (13.07) drzwi dla tych, którzy chcą podjąć wojskowe wyzwanie i wstąpić do wojska… na jeden dzień. O tym, czym jes ... » więcej 2019-07-12, godz. 09:59 Robert Bryk i Marek Staszewski o budżecie opolskiego NFZ Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału NFZ - Zmniejszenie kolejek do leczenia zaćmy, do rezonansu magnetycznego, do badań tomografii komputerowej - między ... » więcej 2019-07-11, godz. 10:03 Andrzej Mazur i Ryszard Szram o Dniu Pamięci Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Andrzej Mazur, były radny sejmiku województwa - Była to inicjatywa sejmiku, ale wielu radnych należy do stowarzyszeń kresowych i przenosili tą wolę na forum s ... » więcej 2019-07-10, godz. 09:49 Grzegorz Obara i Tomasz Kosmala o sposobach wspierania organizacji i Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju Grzegorz Obara,prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju. Fundusz - Fundusz uruchomił dwa produkty pożyczkowe na wkład własny i pomostowe na realizację ... » więcej 2019-07-09, godz. 10:06 Violetta Porowska i Witold Potwora o konwencji programowej "Myśląc Polska" Violetta Porowska, przewodnicząca Prawa i Sprawiedliwości na Opolszczyźnie i wicewojewoda - Konwencja była niezwykła, wspaniała przygotowana z wielkim rozmach ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »