Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jas ...
2019-03-13, 10:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim

Małgorzata Stelnicka o planach rewitalizacji zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu
Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola
– Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument, który pozwala oszacować koszty i stanowi podstawę do wykonania ostatecznej dokumentacji technicznej – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola. Wspomniany dokument dotyczy rewitalizacji zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej. Koszty rewitalizacji szacuje się na kilka milionów złotych, w planach jest wykonanie nowych alejek, generalny remont ogrodzenia, a także instalacja dodatkowego oświetlenia. Kaplica na terenie cmentarza nie jest własnością miasta, więc miasto nie może zająć się jej remontem. Wiceprezydent Opola pytana o inne inwestycje zaznaczyła, że ogłoszono kolejny przetarg na drogi dojazdowe do zakładów w strefie przemysłowej Metalchem, wkrótce będzie ogłoszony kolejny przetarg na budowę centrum przesiadkowego Opole-Główne. W obu przypadkach pierwsze przetargi unieważniono ponieważ oferty jakie wpłynęły były zbyt drogie.
Arkadiusz Jasiński o tym, dlaczego cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu to ważna nekropolia dla miasta
Arkadiusz Jasiński ze stowarzyszenia „Horyzonty”
W „Poglądach i osądach” gościem był Arkadiusz Jasiński ze stowarzyszenia „Horyzonty”, które od 8 lat, pod koniec października, sprząta cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Podkreślił on, że to ważna nekropolia dla miasta. – Pochowanych jest tam kilku proboszczów parafii Krzyża Świętego, wystarczy też wspomnieć burmistrzów rejencji opolskiej i część korpusu dyplomatycznego z czasów przedwojennych – powiedział Jasiński. Jego zdaniem najpilniejsze prace jakie powinny być wykonane na cmentarzu to zabezpieczenie grobów przed tym, aby roślinność nie ingerowała w strukturę nagrobków, a druga sprawa to kaplica. – Warto byłoby pokusić się być może o utworzenie komitetu, którego celem będzie uratowanie kaplicy – stwierdził.

Zobacz także

2019-03-23, godz. 08:45 Magdalena Matyjaszek o obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej O tegorocznych opolskich obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (20-22.03), a także o codziennej współpracy z miastem partnerskim Székesfehérvár, rozmawi ... » więcej 2019-03-22, godz. 09:11 Rozmowy z Ireneuszem Jakim i prof. Arkadiuszem Nowakiem Ireneusz Jaki, prezes spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu – W piątek rozpoczynamy obchody Światowego Dnia Wody w Opolu panelem dyskusyjnym – powiedział w p ... » więcej 2019-03-21, godz. 09:40 Rozmowy z podinsp. Marzeną Grzegorczyk i majorem Wojciechem Bakalarzem Podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu -13 seniorów z Opolszczyzny straciło od początku roku 300 tys. zł. To efekt d ... » więcej 2019-03-20, godz. 08:48 Poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski i komisarz wyborczy Joanna Maksymowicz o wyborach do Parlamentu Europejskiego Paweł Grabowski, poseł Kukiz'15 - To nie jest kara, tu chodzi o pragmatykę - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" poseł Paweł Grabowski z Kukiz'15, ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:34 Rozmowy z wojewodą opolskim Violettą Porowską i starostą kluczborskim Mirosławem Bireckim Wicewojewoda opolski Violetta Porowska - 350 mln zł trafi do szpitali powiatowych, by koszty w związku ze wzrostem wynagrodzeń i zakupem sprzętu były zrekomp ... » więcej 2019-03-18, godz. 09:45 Rozmowa z Adrianem Czubakiem i Andrzejem Kasiurą o naborze do Funduszu Dróg Samorządowych Adrian Czubak, wojewoda opolski Ruszył nabór wniosków do rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. - Ogromne zainteresowanie było już przed ogłoszeniem n ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:35 Dr Violetta Rezler-Wasielewska o uroczystościach upamiętniających 74. rocznicę wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf 17 marca przypada 74. rocznica wyzwolenia Stalagu 344 Lamsdorf. O niedzielnych uroczystościach w Łambinowicach, a także o świadkach historii opowiadała dr Vio ... » więcej 2019-03-16, godz. 08:35 Michał Jakubik o Festiwalu Grand OFF oraz Sputniku nad Opolem O filmach nagrodzonych w 12. edycji festiwalu Grand OFF, a także o kinie rosyjskim, czyli kolejnej odsłonie festiwalu „Sputnik nad Opolem” rozmawialiśmy z Mic ... » więcej 2019-03-14, godz. 11:16 Rozmowy z Pawłem Fudalą z NFZ i Sebastianem Szczurkiem z ZUS Paweł Fudala z opolskiego NFZ - Akcja edukacyjna "Kasa za bobasa" będzie trwała, choć dobiega końca jej pierwszy etap - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" ... » więcej 2019-03-14, godz. 09:22 Rozmowy z burmistrzem Nysy Kordianem Kolbiarzem i wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz - Jestem mocno zdumiony - równie dobrze można podjąć uchwałę, że w Nysie poruszamy się tylko samochodami elektrycznymi koloru ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »