Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jas ...
2019-03-13, 10:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowy z Małgorzatą Stelnicką i Arkadiuszem Jasińskim

Małgorzata Stelnicka o planach rewitalizacji zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu
Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola
– Program funkcjonalno-użytkowy to coś więcej niż koncepcja, ale mniej niż dokumentacja techniczna. Jest to dokument, który pozwala oszacować koszty i stanowi podstawę do wykonania ostatecznej dokumentacji technicznej – powiedziała w porannej rozmowie „W cztery oczy” Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola. Wspomniany dokument dotyczy rewitalizacji zabytkowego cmentarza przy ul. Wrocławskiej. Koszty rewitalizacji szacuje się na kilka milionów złotych, w planach jest wykonanie nowych alejek, generalny remont ogrodzenia, a także instalacja dodatkowego oświetlenia. Kaplica na terenie cmentarza nie jest własnością miasta, więc miasto nie może zająć się jej remontem. Wiceprezydent Opola pytana o inne inwestycje zaznaczyła, że ogłoszono kolejny przetarg na drogi dojazdowe do zakładów w strefie przemysłowej Metalchem, wkrótce będzie ogłoszony kolejny przetarg na budowę centrum przesiadkowego Opole-Główne. W obu przypadkach pierwsze przetargi unieważniono ponieważ oferty jakie wpłynęły były zbyt drogie.
Arkadiusz Jasiński o tym, dlaczego cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Opolu to ważna nekropolia dla miasta
Arkadiusz Jasiński ze stowarzyszenia „Horyzonty”
W „Poglądach i osądach” gościem był Arkadiusz Jasiński ze stowarzyszenia „Horyzonty”, które od 8 lat, pod koniec października, sprząta cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Podkreślił on, że to ważna nekropolia dla miasta. – Pochowanych jest tam kilku proboszczów parafii Krzyża Świętego, wystarczy też wspomnieć burmistrzów rejencji opolskiej i część korpusu dyplomatycznego z czasów przedwojennych – powiedział Jasiński. Jego zdaniem najpilniejsze prace jakie powinny być wykonane na cmentarzu to zabezpieczenie grobów przed tym, aby roślinność nie ingerowała w strukturę nagrobków, a druga sprawa to kaplica. – Warto byłoby pokusić się być może o utworzenie komitetu, którego celem będzie uratowanie kaplicy – stwierdził.

Zobacz także

2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej 2019-04-14, godz. 08:30 Rozmowa z Markiem Szubrytem o XV Opolskich Podbiegach „Wstawać, wstawać, nie udawać” - tak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki budzi nas z zimowego snu i zaprasza na XV PODBIEGI. O idei podbiegania, o tych, którzy ... » więcej 2019-04-13, godz. 08:30 Rozmowa z dr. Bartoszem Kuświkiem o Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada 13 kwietnia, w dzień ujawnienia przez Niemców w 1943 r. informacji o odnalezieniu mogił polskich oficerów w le ... » więcej 2019-04-12, godz. 09:30 Rozmowy z Grzegorzem Kulisiem o tym czego od absolwentów studiów oczekują dziś pracodawcy oraz Karoliną Trościanką o X ... Grzegorz Kuliś z BCC - Od kandydata do pracy oczekujemy i piątek w indeksie, i doświadczenia zawodowego. Wiem, że to oczekiwanie w kwestii doświadczenia zawod ... » więcej 2019-04-11, godz. 10:00 Rozmowy z Herbertem Czają i Stanisławem Rakoczym o pomyśle PiS wprowadzenia dopłat dla rolników Herbert Czaja, prezes opolskiej Izby Rolniczej - Pomysł wprowadzenia takich dopłat padł chyba za późno. Sądzę, że ostatnie lata pokazały, jak trudno jest w ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »