Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wob ...
2019-03-11, 09:39 Autor: Marek Świercz

Rozmowa ze Zbigniewem Kubalańcą o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli oraz Elżbietą Kampą o czytelnictwie na Opolszczyźnie

Zbigniew Kubalańca o krytycznym wobec Opolszczyzny raporcie Najwyższej Izby Kontroli
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego
- Myślę, że z kulturą w naszym regionie nie jest tak źle. Samorząd województwa nie tylko utrzymuje własne jednostki kultury, ale wspiera także finansowe te podległe innym samorządom, wspomaga także organizacje pozarządowe. Na utrzymanie własnych placówek wydajemy ponad 28 mln zł rocznie, w tok ruszy także oczekiwany remont Teatru im. Jana Kochanowskiego. Planujemy także rozbudowę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, co pozwoli nam przenieść tam zbiory Biblioteki Muzycznej, która w tej chwili wynajmuje pomieszczenia od Archiwum Państwowego - mówił w rozmowie "W cztery oczy" Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek odpowiedzialny za kulturę, pytamy o dość krytyczny wobec samorządów raport Najwyższej Izby Kontroli na temat funkcjonowania samorządowych instytucji kultury.

Nasz gość mówił także o planie stworzenia - być może na bazie wychodzącego w Katowicach kwartalnika "Fabryka Silesia" - periodyku społeczno-kulturalnego, który objąłby swoimi zasięgiem cały historyczny Śląsk.

- Gdyby udało nam się namówić do współpracy województwo śląskie i dolnośląskie a być może także większe miasta trzech regionów, to koszty dla wszystkich partnerów nie byłyby duże a my mielibyśmy miejsce debaty, którego bardzo w tej chwili brakuje - dodał Kubalańca.

Elżbieta Kampa o czytelnictwie na Opolszczyźnie
Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu
- To prawda, że czytelnictwo spada, potwierdzają to badania. Ale też nigdy nie było tak, że wszyscy Polacy dużo czytali. Akurat w Opolu jest nieźle, po tym, jak w 2011 roku otworzyliśmy nową siedzibę biblioteki, przybyło nam 10 tysięcy użytkowników. Współczesna biblioteka jest nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale także miejscem, gdzie można się spotkać, wypić kawę, przejrzeć prasę - mówiła w "Poglądach i osądach" Elżbieta Kampa, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Jak dodał nasz gość, opolska MBP ma 311 tysięcy książek, co roku na powiększenie księgozbioru wydaje około 200 tysięcy złotych. Użytkownicy nadal chętnie korzystają z tradycyjnych książek, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się e-booki i - zwłaszcza - nowocześnie zrealizowane audiobooki.

- Co czytają opolanie? Dużym zainteresowaniem cieszą się książki sensacyjne, które trochę zastąpiły czytelnikom tradycyjną literaturę obyczajową. Nadal mamy modę na romanse, te ambitniejsze, często osadzone w scenerii historycznej. Swoich wielbicieli ma oczywiście literatura fantastyczna - dodała dyrektor MBP.

Zobacz także

2019-04-24, godz. 09:33 Rozmowa z Maciejem Kalskim i Tomaszem Kwiatkiem o nowych zadaniach jakie stoją przed urzędami pracy Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu - Sytuacja na opolskim rynku pracy jest naprawdę dobra, mamy w tej chwili 22. tysiące bezrobotnych, ... » więcej 2019-04-23, godz. 09:39 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Michałem Siekiem o sporze Mniejszości Niemieckiej z resortem edukacji na temat nauczania ... Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - Resort edukacji zmienił interpretację przepisów oświatowych i uzn ... » więcej 2019-04-22, godz. 08:35 Ks. Rafał Przybyła o procesji konnej, która odbywa się Żędowic do Zawadzkiego Ks. Rafał Przybyła, diecezjalny duszpasterz miłośników koni z Diecezji Gliwickiej 22 kwietnia, jak w każdy Poniedziałek Wielkanocny od 34 lat, z Żędowic do Z ... » więcej 2019-04-21, godz. 08:35 O. Wojciech Ziółek o Wielkanocy w Rosji i o radości z jaką to Święto Świąt przeżywają syberyjscy katolicy » więcej 2019-04-20, godz. 08:35 Ks. Waldemar Klinger o tym dlaczego w Wielką Sobotę święcimy pokarm Ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry - To nie tylko polski zwyczaj. Pokarmy święci się także w innych krajach Europy - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2019-04-19, godz. 08:19 Rozmowa z Martyną Nakonieczny i Romanem Kolkiem o roli i kompetencjach pełnomocnika marszałka ds. wielokulturowości Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu radnych PiS w sejmiku województwa - Komisja z udziałem pełnomocnika marszałka do spraw wielokulturowości odbyła się ... » więcej 2019-04-18, godz. 10:16 Rozmowa z Łukaszem Sowadą i Michałem Nowakiem o sesji rady miasta i projektach uchwał, nad którymi odbędzie się dziś g ... Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola - Są środki na inwestycje, natomiast niektóre nie mogą być finansowane ze środków europejskich. Tak może być w ... » więcej 2019-04-17, godz. 10:08 Rozmowa z prof. Krystyną Modrzejewską i ks. Waldemarem Klingerem o spaleniu się katedry Notre-Dame Prof. Krystyna Modrzejewska, romanistka - Na szczęście do tej pory mówi się o tym, że to był przypadek, niedopatrzenie. Byłoby to straszne, gdyby to był atak, ... » więcej 2019-04-16, godz. 10:18 Rozmowy z mł. bryg. Dariuszem Gieroniem i Markiem Cholewą Mł. bryg. Dariusz Gieroń, rzecznik PSP Opole Pod koniec marca ruszyła kampania społeczna „Stop pożarom traw” prowadzona przez MSWiA i Państwową Straż Pożarną. ... » więcej 2019-04-15, godz. 10:49 Rozmowy z Violettą Porowską i Jerzym Wrębiakiem Violetta Porowska, wicewojewoda opolski – Pamiętam, jak jeszcze 15 lat temu zebraliśmy się w Brzegu ze starostą Stefańskim, który zabiegał o budowę obwodnicy ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »